Как Джон Ф.Кенеди се превърна в герой, много преди да стане президент на Америка
59 години от атентата срещу JFK
снимка: Wikipedia
Джон Фицджералд Кенеди е роден на 29 май 1917 г. в Бруклин, Масачузетс. Израства в многодетното семейство (има осем братя и сестри) на Роуз и Джоузеф Кенеди. Завършва с отличие прочутия Харвардски университет (където е и част от плувния отбор на учебното заведение) и започва живо да се вълнува от случващото се в Америка и по света.
Дж. Ф. Кенеди обаче не може да се примири с този факт. Обръща се за помощ към баща си – Джоузеф Кенеди, който е богат и влиятелен бизнесмен и политик. Неговото приятелство с капитан Алън Кърк – директор на Службата за военноморско разузнаване, се оказва спасителният пояс за Кенеди-младши. Заобикаляйки процедурите, той го вкарва в редиците на флота и така започва военноморската кариера на Джон Кенеди. Първоначално е разпределен да служи като прапорщик, но постепенно се издига в йерархията. Завършва военноморското си обучение през 1943 г. и достига до чин младши лейтенант.
Американският флот му поверяват командването на моторна торпедна лодка - PT-109, и нейния екипаж – трима офицери и около десетина военнослужещи. Изпращат ги на служба в южните части на Тихия океан. В продължение на няколко месеца пехотинците провеждат нощни патрули на територията около Соломоновите острови. По време на поредния такъв, край пролива Блекет, се случва нещо неочаквано.Датата е 1 август, часът около 2.30 през нощта. Един от моряците извиква:
„Кораб на 2 ч.!“.
Двама от пехотинците на Кенеди умират незабавно, други са тежко ранени. 26-годишният по това време командир започва да оказва помощ на ранените. Пренася ги до отломките от другата половина на лодката, които още плават на повърхността и така спасява живота им.
Един от моряците – Патрик Хенри Макмеън, машинен инженер, има тежки изгаряния по цялото тяло. Кенеди доплува до него, стиснал в зъби спасителната му жилетка. Оцелелите мъже, макар и трудно, започват да плуват в мрака. Когато слънцето изгрява, пехотинците все още се намират в откритите води на Тихия океан. Джон Кенеди знае, че това е много опасно. От една страна парчето от лодката, за което се държат, постепенно започва да потъва. От друга – американският командир е наясно, че японските лодки и самолети скоро ще започнат да патрулират в района и има опасност да ги видят. За техен късмет, взирайки се отвъд хоризонта, Кенеди забелязва очертанията на малка ивица суша.
На 5 август екипажът се натъква на дружелюбни местни жители от Науру. Лейтенант Кенеди издълбава послание в кокосов орех и го пуска във водите на Тихия океан. Съдбата е благосклонна към единайсетте оцелели американски пехотинци. Скоро призивът им за помощ, гравиран в кокосовия орех, достига до американска военна база, намираща се наблизо. Изпратена е спасителната лодка, която прибира изстрадалите корабокрушенци. Това е едната версия, описваща края на историята.
За героичната си постъпка Дж. Ф. Кенеди е отличен с Медал на Военноморските сили и Корпуса на морската пехота, което е най-високото отличие, присъждано за огромни заслуги по това време в Америка. Получава и Пурпурно сърце – военна награда, връчвана от името на президента. Кенеди твърди, че не се чувства като герой и просто е направил това, което е трябвало да се направи в критичната ситуация. Само няколко месеца по-късно (по време на които се възстановява) бъдещият американски президент отново се качва на борда на бойна лодка, този път РТ-59. С нея той спасява 50 войници от парашутния полк, заседнали на островен бряг.
Три години след морското изпитание и героичния подвиг на Дж. Ф. Кенеди, той решава да се захване с политика. Войната вече е приключила, но е взела живота на брат му Джоузеф, който имал амбициите (разбира се, подкрепени от баща му) да се кандидатира за президент. Тъй като това не се случва, по трънливия път на президентството избира да тръгне Джон.
През 1960 г. той се кандидатира за президент срещу досегашния вицепрезидент Ричард Никсън. И печели изборите, превръщайки се в 35-ия президент на Америка.
„Всеки човек, който бъде попитан през този век, „Какво е направил, за да си струва животът му?, мисля, че може да отговори с голяма доза гордост и задоволство: „Служих във флота на Съединените американски щати“.
А неговата служба и случката от 1943 г. очаквано печелят сърцата на американските граждани и несъмнено изиграват огромна роля в това Кенеди да бъде избран за водач на народа.
Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена
Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите
Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги
Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.
Ти си застъпница на тези, които са в неволя
Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий
Бог винаги отговаря на молитвите, но понякога отговорът е „сигурно се шегуваш“
Джими Картър празнува 100 г.
Възкръсването на България
България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства
Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език
Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна
В името на патриотизма е извършвано най-страшното насилие през вековете
196 г. от рождението на Лев Толстой
Малка Богородица дарява с рожба и здраве
За този християнски празник каноничните евангелия мълчат
6 септември – великият акт на Съединението
Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България
2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата
35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път
Смирението е велика добродетел, която Господ ни е дарувал
15 август - Успение на Пресвета Богородица
Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона
Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване
...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...
Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи