Подкрепете ни!




История17 август 2023

Хитът на лятото е посветен на историческа личност

Наричали незабравимата Мириам Макеба – „мама Африка“

Сничка: Wikimedia Commons
Сничка: Wikimedia Commons
Хитът на лятото е Makeba. Чувате я навсякъде, социалните мрежи и радио каналите я въртят безспир. Всички любители инфлуенсъри записват своите видео послания на фона на Makeba. Клипът има над 221 млн. гледания само в youtube. Странна е тази еуфория около ритмичното парче, защото то е от 2015-а г., от дебютния албум Zanaka на френската изпълнителка Жан Луиз Галис. Tik-Tok я възроди отново и я превърна в мегахит.
Но коя е тази Макеба? Дано младите хора, които лудеят по тази песен, са достатъчно любознателни да си зададат този въпрос. Текстът (макар и доста завоалирано) ни препраща в близкото минало, към историята на Африка и борбата с апартейда. 

Коя е Мириам Макеба

Мириам Макеба е певица и автор на текстове, но и един от най-смелите активисти срещу апартейда в света. Хората я наричали „мама Африка“ заради неуморната и дейност за популяризиране на африканската музика и култура сред световната публика. Живяла е на три континента, първо изгонена от Африка, а след това станала нежелана и в Америка.

Когато си отишла от този свят, скоро след последния си концерт в Италия през 2008 г., Нелсън Мандела с почит заявява: „Нейните шлагерни мелодии „плачеха“ с гласа на болката, причинена от вечно изгнание, която тя изпитваше в продължение на 31 дълги години. В същото време музиката й вдъхна мощно чувство на надежда във всички нас.“

Певица, актриса, борец за справедливост

Зензи Мириам Макеба е родена на 4 март 1932 г. в сегрегиран квартал на Йоханесбург, Южна Африка. След като баща й умира, когато тя е на пет години, известно време работи с майка си като домашна помощница. На 17 години ражда дъщеря си. Почти по същото време започва да пее с групата Manhattan Brothers.

Участието й във филмите „Върни се, Африка“ и „Кинг Конг“ й носят славата и вниманието на западния свят. „Върни се, Африка“ я отвежда в САЩ през 1959 г., където певецът Хари Белафонте става неин ментор и дългогодишен сътрудник. През 1965 г. двамата печелят награда „ Грами “за „Вечер с Белафонте/Макеба“. Тя дори е поканена да пее на партито за рождения ден на президента Джон Кенеди през 1962 г.

В песните си тя пее за несправедливостта и неравенството на апартейда, сливайки традиционната музика с африканско съдържание с по-модерни форми, като по този начин прави африканското изкуство достъпно за различните вкусове на публиката. 


NYT („Ню Йорк Таймс“) пише в една статия за нея: „Честите изяви на Макеба по американската телевизия и сътрудничеството с Белафонте бяха за много американци първа среща с африканец. Тя изгради образ на достъпна, но космополитна изпълнителка, която утвърждаваше борбите на своя народ чрез достойнството, с което представяше тяхната култура.“
В интервю за The Guardian тя споделя: „Хората смятат, че съзнателно съм решила да кажа на света какво се случва в Южна Африка. Не! Пях за живота си, а в Южна Африка винаги пеехме за това, което ни се случва – особено за нещата, които ни нараняват.“
Макеба пее и на различни политически събития, включително по митингите на Мартин Лутър Кинг.

Изгнаница

През 1960 г., когато майка й умира, певицата разбира, че няма да може да присъства на погребението, защото Южна Африка й е наложила забрана да влиза в страната.

Американският историк Рут Фелдщайн, в книгата си „Как се чувстваш свободен: Чернокожи артистки и движението за граждански права“, пише за Макеба, че с изгонването й, „белите южноафрикански власти създадоха по-ефективен символ на жестокостта на апартейда, отколкото тя би могла да направи от себе си.”

През 1963 и 1971 г. певицата свидетелства срещу апартейда в ООН, като говори първо пред Комитета на ООН срещу апартейда и след това пред Общото събрание на ООН.

През 1968 г. се жени за лидера на „Черните пантери“ Стоукли Кармайкъл. Популярността й бързо започва да пада в САЩ. Макеба и Кармайкъл се преместват в Гвинея. Няколко години след развода им Макеба се жени повторно и заживява в Брюксел.

Завръща се в родината едва през 1990 г. След като в Южна Африка, режимът на апартейда, срещу който се е борила толкова усилено, рухва.

На концерт в Италия през 2008 г. Макеба припада. Събитието е организирано в подкрепа на Робърт Савиано, автор, който получава смъртни заплахи, защото е писал за организираната престъпност. Малко по-късно умира.

Източник

Още по темата:

Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена История

Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена

Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите

Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги История

Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги

Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.

„Петте защо“ на Сакичи Тойода История

„Петте защо“ на Сакичи Тойода

Защо е нужно да си задаваме въпроси за мотивите ни

Ти си застъпница на тези, които са в неволя История

Ти си застъпница на тези, които са в неволя

Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий

Възкръсването на България История

Възкръсването на България

България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства

Честит празник! История

Честит празник!

Преди 116 години България става наистина свободна

Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език История

Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език

Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна

Малка Богородица дарява с рожба и здраве История

Малка Богородица дарява с рожба и здраве

За този християнски празник каноничните евангелия мълчат

6 септември – великият акт на Съединението История

6 септември – великият акт на Съединението

Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България

2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата История

2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата

35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път

Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона История

Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона

Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване

...Бягат угоени грешници из курортите на хлад... История

...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...

Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи