Трифоновден – 1 или 14 февруари?
В празничността на тези дни могат да бъдат различени много предхристиянски вярвания, които нашият народ е съхранил
- 1 февруари Трифоновден
- 2 февруари Сретение Господне
- 3 февруари Симеон Богоприемец (зимен Симеоновден)
- 10 февруари Свети Харалампий и света великомъченица Валентина
- 11 февруари Свети Власий
Първи, Втори и Трети Трифонец
Ликург – митичният цар на тракийското племе едони
Трифоновден е и най-таченият лозаро-винарски празник. На много места в България той се отбелязва по стар стил на 14 февруари. Това някои от лозарите го свързват с обреда по зарязването на лозята, защото според тях на 1 февруари все още е много студено и лозята не бива да се режат. Други казват, че старият стил е истинският български календар, но има и такива, които празнуват Трифоновден на 14 февруари, за да „покрият“ с православния празник католическия Св. Валентин, който е на същата дата. И понеже все по-често хората мe питат за новия и стария стил на календара, ще внеса яснота.
Стар и нов стил на календара
През 1968 г. Българската православна църква най-накрая приема т.нар. „поправен юлиански календар“, който е досущ като григорианския, с минимални разлики, които ще дадат видимо отклонение чак след векове. По-важното е, че новоюлианският календар не е католически. С него българският църковен календар се връща в естественото си положение. Рождество Христово отново е на 25 декември, т.е. близо до зимното слънцестоене, Еньовден от 7 юли отива на 24 юни, по-близо до лятното слънцестоене, а Трифоновден от 14 февруари се връща на 1 февруари. Всички са щастливи – държавата, църквата, но не и част от народа. По някаква енигматична причина много българи отказват да приемат решението на държавата и на църквата и упорито празнуват според аномалията между 1916 и 1968 г., смятайки, че това е изконният български календар.
Така да тече виното
След като зарязването приключи, всички мъже се събират около обща трапеза от донесената храна, която разполагат върху черги, постлани върху земята. След това избират Цар на лозята. За такъв обикновено се определя човек, който предходната година е бил Цар, а лозята му са дали изобилна реколта през същата година. Изработват му корона от лозови пръчки и венец, който той носи през рамо. Във венеца се вплита по една пръчка от всяко лозе. Стопаните вдигат на ръце Царя на лозята и го отнасят с музика от гайди и тъпани до общата трапеза. Там той благославя храната, лозята и присъстващите и вдига наздравица. След като се нахранят, Царя с бъклица в ръка повежда мъжко хоро. После всички го поставят върху каруца. Цялото шествие от лозари, предвождано от гайда и тъпан, се отправя към селището. Там Царя и свитата му обикалят всички къщи, домакините ги посрещат и гощават с вино. На места поливат Царя на лозята с вино за берекет, а той пожелава: „Виното да се прелива през прага на дома!“. След като обиколят селището, стигат до къщата на Царя, той си облича нови дрехи, окичва се пак с лозовите венци и на голяма трапеза посреща гости чак до сутринта.
Първият лозар е ... магарето
Защо си отрязал носа
В лозаро-винарските части на Странджа разказват, че св. Трифон и Света Богородица били брат и сестра. На 40-ия ден след раждането на Христос Богородица отивала да го занесе в църквата, както повелява обичаят, а св. Трифон бил отишъл да зареже лозето и вече си бил подпийнал. Когато Богородица минала покрай него, той ù се присмял, а на нея ù станало мъчно и го проклела. Така, докато св. Трифон режел пиян лозето си, без да иска, замахнал и си отрязал и носа.
В празничността на тези дни могат да бъдат различени много предхристиянски вярвания, които нашият народ е съхранил. Струва си да се спомене един от тракийските митове, в който се разказва за митичния цар на тракийското племе едони, Ликург. Той забранил на своите поданици да почитат бог Дионис и дори прогонил бога от страната си. Обиден, Дионис проклел Ликург и го наказал със слепота и безумие. Веднъж, в пристъп на лудост, Ликург си отрязал едната ръка, докато си мислел, че подрязва лоза, а в друга версия на сказанието убил сина си. Самото име на царя Ликург може да се преведе като този, който се превръща във вълк – ясна препратка към вълчите дни, съхранени в народната памет.
Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена
Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите
Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги
Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.
Ти си застъпница на тези, които са в неволя
Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий
Бог винаги отговаря на молитвите, но понякога отговорът е „сигурно се шегуваш“
Джими Картър празнува 100 г.
Възкръсването на България
България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства
Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език
Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна
В името на патриотизма е извършвано най-страшното насилие през вековете
196 г. от рождението на Лев Толстой
Малка Богородица дарява с рожба и здраве
За този християнски празник каноничните евангелия мълчат
6 септември – великият акт на Съединението
Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България
2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата
35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път
Смирението е велика добродетел, която Господ ни е дарувал
15 август - Успение на Пресвета Богородица
Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона
Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване
...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...
Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи