Как древните цивилизации са реагирали на затъмненията
Предците ни смятали, че небесните явления са послания от боговете, знак за прекратяване на война или напускане на местообитание

Снимка: Wikimedia Commons
За нашите предци едно затъмнение почти сигурно е било възприемано като поличба, обяснява Шейфър. „Слънцето и Луната обикновено са главните богове във вашия пантеон – и ето го Слънцето, което умира пред очите ви. Това не е на хубаво.“
Трактовката на небесния спектакъл в древен Китай била, че слънцето е погълнато от дракон. Хората биели барабани и издавали силни възгласи, за да изплашат звяра и да върнат дневната светлина. В Южна Америка инките виждали слънчевите затъмнения като знак за недоволството на бога на Слънцето. Водачите се опитвали да отгатнат източника на гнева му и да го успокоят с подходяща жертва.
В Северозападна Европа древните каменни резби често показват спирални шарки, които понякога се тълкуват като изображение на слънцето и вероятно затъмнение. В югозападната част на САЩ са открити много скални изсичания, известни като петроглифи. Те също приличат на слънцеподобни символи, но учените не са категорични.
Една от най-завладяващите подобни гравюри може да се види в каньона Чако, Ню Мексико. Изследователите предполагат, че на тях е изобразено слънчевото затъмнение от 1097 г. Още две пълни слънчеви затъмнения са могли да бъдат видими от каньона с просто око. А през лятото и есента на 1264 г. на небето се появила и комета. Астрономическите събития съвпадат в исторически план с началото на голямо изселване. Анасазите, живели в региона, изоставят своите селища и напускат района. Някои учени смятат, че това се е случило заради продължителното засушаване, други – че небесните явления са стреснали местните хора и те са избягали.
В целия древен свят хората реагирали с шок и недоумение. През 7 век пр. н. е. слънчево затъмнение над гръцкия остров Парос вдъхновило поета Архилох да напише: „Сега нищо на света не може да ме изненада. Защото Зевс, бащата на Олимпиеца, е превърнал средата на деня в черна нощ, като е защитил светлината от цъфтящото слънце, и сега тъмен ужас надвисва над човечеството. Всичко може да се случи.“
Само няколко века по-късно будните древногръцки мислители вече се опитват да си разяснят, че вероятно става дума за природен феномен, а не за божие проклятие. Анаксагор, гръцки философ, живял през 5 век пр. н. е. изглежда е знаел, че и при слънчевите, и при лунните затъмнения става въпрос за сенки: че слънчево затъмнение се случва, когато сянката на Луната падне върху Земята, а лунното затъмнение е, когато сянката на Земята падне върху Луната.
Това предположение е на Шейфър, който е изучавал текстовете на Анаксагор внимателно. Забелязал, че философът не пише „Аполон се ядоса“ или „Някой се опитва да убие Аполон“ и търси просто физично обяснение – „А кой се страхува от сенките?“.
Твърди се, че гръцки астроном, известен като Талес от Милет, е предсказал слънчевото затъмнение през 585 г. пр. н. е. Точно тогава две враждуващи фракции, лидийците и мидийците, били въвлечени в конфликт, който се проточил няколко години. Стреснати от затъмнението, двете страни хвърлили оръжието и сключили мир. Но дали Талес наистина е предсказал затъмнението? Това предание идва при нас не от самия Талес, а от историка Херодот, роден сто години по-късно. Описанието на Херодот е неясно формулирано и историците се съмняват, че Талес е имал достатъчно дълбоки познания по астрономия, за да направи точна прогноза.
Днес, разбира се, затъмненията не са мистериозни. Физиката отдавна ни е обяснила какво точно се случва и учените могат да ги предвидят с точност до части от секундата за векове напред. И все пак, с малко въображение, все още можем да разчетем специални значения в тези редки небесни събития. (Например, когато Бостън Ред Сокс печелят Световните серии през 2004 г., за първи път от почти 90 години, финалният мач се играе в деня на пълно лунно затъмнение. Луната става червена по време на затъмнението, съответствайки на цветовете на Red Sox. – б.а.)
Пълното слънчево затъмнение в центъра на Далас или Сан Антонио ще бъде също толкова зрелищно, колкото и преди 2000 години в Гърция или Турция. И изживяванията на наблюдаващите го също ще са вълнуващи и невероятни.
Още по темата:

Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност

Свети Игнатий и гадаене за идната година
Игнажден е времето да сторим обреди за любов, плодородие и здраве за следващите дванадесет месеца