Военен гений ли е бил Чингис хан или обикновен терорист?
Дръжте приятелите си близо, а враговете си мъртви

Военната машина
Но момчето имало заложби – дарбата да прави съюзи. Най-ранният му бил с първата му съпруга Бьорте. Вторият, след като жена му била отвлечена от враждуващо племе, бил с могъщ дружески хан на име Тогрул. Темуджин вече разполагал с армия. И с почти свръхестествен усет за това как да я използва.
„Силата на монголската армия се крие в способността й да води бойни операции с успех и ефективност, които далеч надминават способностите на техните врагове да се противопоставят“, описва военният историк Ричард Габриел в книгата си от 2006 г. „Най-великият генерал на Чингис Хан: Суботай Доблестният“.
„Монголците изглежда са били първата армия, която е възприела военното командване по начин, който набляга на целите, като същевременно оставя избора на начини и средства на командира на единицата“, обяснява Габриел.
Не след дълго порасналият Темуджин станал владетел на империя, простираща се от Китай до Иран. Но това обяснява само как е получил земята, а не как е останал там.
Добродушен тиранин
Може да се изненадате, но Чингис хан всъщност не се е интересувал от подобни насилствени мерки срещу групи с различна идентичност. „Като цяло монголците са били толерантни към религиозните различия“, пише професорът по история от Станфордския университет Норман Наймарк в своята книга от 2017 г. „Геноцид: световна история“. И допълва: „и като такива [те] насърчават взаимодействието между културно богатите общности на вярата в Централна и Южна Азия, Европа и Близкия изток“.
„Монголците не се интересували много от расови, етнически или езикови различия, което в крайна сметка насърчило общуването и смесването на народи и култури в тяхната огромна империя“, продължава Наймарк. „Много от най-доверените генерали и служители на хановете са били от различни националности и религии от Евразия.“
„Широко разпространената представа за монголите [е] за варвари, грабители, целящи клане и унищожение“, пише Морис Росаби, експерт по история на Китай и Централна и Вътрешна Азия от Колумбийския университет, през 2002 г. „Малко внимание обаче се обръща на значителния принос на тези степни народи като покровители на изкуствата през тринадесети и четиринадесети век.“
Далеч от унищожаването на всичко, с което са влезли в контакт, Чингис хан и неговите потомци са ръководили изграждането на големи градове и инфраструктура. Те финансирали развитието на медицината и астрономията и спонсорирали амбициозни инженерни проекти.
Те поощрявали развитието на театъра и историческата наука. Те „дали работа на конфуциански учени и тибетски будистки монаси, насърчавайки изграждането на храмове и манастири“, пояснява Росаби. Имали действена политика „за подкрепа на търговията и занаятите“.
„Въпреки че бруталността на техните военни кампании не може да бъде пренебрегната, не трябва да се омаловажава и тяхното въздействие върху евразийската култура“, каза Росаби.
Предай се или умри
„Редовно е осъществявал кланета на поробени народи, с произтичащия от тях терор“, пише Чарлз Баудън, професор по монголски език в Лондонския университет, в Енциклопедия „Британика“. „Неговата практика да призовава градовете да се предадат и да организира методично избиване на онези, които не са се подчинили, е описана като психологическа война […] Съпротивата е донесла сериозни разрушения.“
И да, монголците не убивали заради различия в религията или расата, но унищожавали всичко живо, включително котки и кучета на неподчинилите се, както и тях самите, ако не покажели пълна лоялност. „Монголската империя се разраствала чрез чист терор“, пише Наймарк. „Кой княз и население биха били готови да се съпротивляват на монголите, знаейки, че ги очаква съдбата на изтребление?“
Още по темата:

Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност

Свети Игнатий и гадаене за идната година
Игнажден е времето да сторим обреди за любов, плодородие и здраве за следващите дванадесет месеца