Военен гений ли е бил Чингис хан или обикновен терорист?
Дръжте приятелите си близо, а враговете си мъртви
Военната машина
Но момчето имало заложби – дарбата да прави съюзи. Най-ранният му бил с първата му съпруга Бьорте. Вторият, след като жена му била отвлечена от враждуващо племе, бил с могъщ дружески хан на име Тогрул. Темуджин вече разполагал с армия. И с почти свръхестествен усет за това как да я използва.
„Силата на монголската армия се крие в способността й да води бойни операции с успех и ефективност, които далеч надминават способностите на техните врагове да се противопоставят“, описва военният историк Ричард Габриел в книгата си от 2006 г. „Най-великият генерал на Чингис Хан: Суботай Доблестният“.
„Монголците изглежда са били първата армия, която е възприела военното командване по начин, който набляга на целите, като същевременно оставя избора на начини и средства на командира на единицата“, обяснява Габриел.
Не след дълго порасналият Темуджин станал владетел на империя, простираща се от Китай до Иран. Но това обяснява само как е получил земята, а не как е останал там.
Добродушен тиранин
Може да се изненадате, но Чингис хан всъщност не се е интересувал от подобни насилствени мерки срещу групи с различна идентичност. „Като цяло монголците са били толерантни към религиозните различия“, пише професорът по история от Станфордския университет Норман Наймарк в своята книга от 2017 г. „Геноцид: световна история“. И допълва: „и като такива [те] насърчават взаимодействието между културно богатите общности на вярата в Централна и Южна Азия, Европа и Близкия изток“.
„Монголците не се интересували много от расови, етнически или езикови различия, което в крайна сметка насърчило общуването и смесването на народи и култури в тяхната огромна империя“, продължава Наймарк. „Много от най-доверените генерали и служители на хановете са били от различни националности и религии от Евразия.“
„Широко разпространената представа за монголите [е] за варвари, грабители, целящи клане и унищожение“, пише Морис Росаби, експерт по история на Китай и Централна и Вътрешна Азия от Колумбийския университет, през 2002 г. „Малко внимание обаче се обръща на значителния принос на тези степни народи като покровители на изкуствата през тринадесети и четиринадесети век.“
Далеч от унищожаването на всичко, с което са влезли в контакт, Чингис хан и неговите потомци са ръководили изграждането на големи градове и инфраструктура. Те финансирали развитието на медицината и астрономията и спонсорирали амбициозни инженерни проекти.
Те поощрявали развитието на театъра и историческата наука. Те „дали работа на конфуциански учени и тибетски будистки монаси, насърчавайки изграждането на храмове и манастири“, пояснява Росаби. Имали действена политика „за подкрепа на търговията и занаятите“.
„Въпреки че бруталността на техните военни кампании не може да бъде пренебрегната, не трябва да се омаловажава и тяхното въздействие върху евразийската култура“, каза Росаби.
Предай се или умри
„Редовно е осъществявал кланета на поробени народи, с произтичащия от тях терор“, пише Чарлз Баудън, професор по монголски език в Лондонския университет, в Енциклопедия „Британика“. „Неговата практика да призовава градовете да се предадат и да организира методично избиване на онези, които не са се подчинили, е описана като психологическа война […] Съпротивата е донесла сериозни разрушения.“
И да, монголците не убивали заради различия в религията или расата, но унищожавали всичко живо, включително котки и кучета на неподчинилите се, както и тях самите, ако не покажели пълна лоялност. „Монголската империя се разраствала чрез чист терор“, пише Наймарк. „Кой княз и население биха били готови да се съпротивляват на монголите, знаейки, че ги очаква съдбата на изтребление?“
Още по темата:
Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена
Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите
Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги
Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.
Ти си застъпница на тези, които са в неволя
Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий
Бог винаги отговаря на молитвите, но понякога отговорът е „сигурно се шегуваш“
Джими Картър празнува 100 г.
Възкръсването на България
България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства
Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език
Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна
В името на патриотизма е извършвано най-страшното насилие през вековете
196 г. от рождението на Лев Толстой
Малка Богородица дарява с рожба и здраве
За този християнски празник каноничните евангелия мълчат
6 септември – великият акт на Съединението
Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България
2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата
35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път
Смирението е велика добродетел, която Господ ни е дарувал
15 август - Успение на Пресвета Богородица
Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона
Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване
...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...
Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи