Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги
Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.

изображение: Wikipedia
Чувствал се по-добър от връстниците си само в едно – ораторското изкуство. Той се интересувал от тайните на красноречието от малък и наистина говоренето пред публика му се получавало отлично. Учителите го хвалели за това, че е общителен и за дискусионните му умения. И Дейл използвал този талант като основен коз. Ораторството му давало увереност в способностите му.
След дипломирането си той опитал да организира курсове по публично говорене, но идеята не предизвикала ентусиазъм сред местните фермери. По-късно се мести да живее другаде. Работи като търговски пътник - продава бекон, мас и сапун.
„Бях едно от най-нещастните момчета... Мразех работата си, мразех да живея в евтино обзаведена стая, пълна с хлебарки. Хранех се в евтини, мръсни заведения, където също пъплеха хлебарки. Прибирах се вечер с главоболие, причинено от чувство на разочарование, безпокойство, горчивина и бунт“, спомня си той за онези времена. Въпреки това, благодарение на тази работа, той успява да събере пари и да организира собствена школа, където преподава реторика и сценично изкуство. По същото време Карнеги започва да пътува из страната, изнасяйки лекции за това как да общуваме успешно и да изграждаме взаимоотношения. Скоро курсовете му придобиват невероятна популярност.
През 1926 г. Дейл Карнеги публикува първата си книга „Публично говорене и влияние върху бизнес партньори“. Един ден директорът на издателството посещава лекциите му по практическа психология и е толкова впечатлен, че му предлага да обобщи всички материали и да ги издаде под формата на друга книга. Така се появява най-известният в света труд на психолога „Как да печелим приятели и да влияем на хората“, който е наречен „учебник за успех“ и е продаден в милионни тиражи още през първата година. По забавен и достъпен начин авторът разказа как да направим добро впечатление на хората и по този начин да повлияем на техните решения. В продължение на 10 години тази книга остава в списъците с бестселъри на New York Times. Следващата му творба „Как да спрем да се тревожим и да започнем да живеем“ също е преведена на много езици по света. Карнеги става основател на Института за ефективно публично говорене и човешки отношения.
В личния му живот обаче нещата се разминават с правилата и съветите, които той дава в книгите си. През последните си години той е самотен, въпреки огромния брой последователи и почитатели. Карнеги се жени два пъти, но и двата брака се провалят. Той не коментира причините за семейните си проблеми. Първият развод е докато пише главата „Седем правила за щастлив брак“, обяснимо е, защото му се налага да скрие факта за разтрогнатия съюз с жена му. Вторият брак продължава по-дълго, вероятно защото съпругата му стана негов мениджър и притежава голяма част от доходите му, но и това партньорство не устоява на времето. Нито пък може да се нарече щастливо.
През последните си години Карнеги страда от нелечима болест - на Ходжкин, злокачествено заболяване на лимфната система. В своите трудове психологът твърди, че всички болести възникват поради стрес, безпокойство и прекомерна подозрителност на хората, което пречи на постигането на щастие и успех. И за да намерите душевна хармония и физическо здраве, просто не трябва да помрачавате съществуването си с хронична тревожност и негативни емоции. Очевидно самият автор не е успял да направи това. Теорията на Карнеги е многократно критикувана – авторът е обвиняван в разминаване между теория и практика и в това, че само обобщава и представя в достъпна форма опита на съвременните психолози.
Според една от версиите причината за смъртта е заболяването му. Но много по-често срещаната версия е, че майсторът на положителното мислене се е самоубил, неспособен да се пребори със сериозната болест и самотата.
Още по темата:

Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност

Свети Игнатий и гадаене за идната година
Игнажден е времето да сторим обреди за любов, плодородие и здраве за следващите дванадесет месеца