Свети Игнатий и гадаене за идната година
Игнажден е времето да сторим обреди за любов, плодородие и здраве за следващите дванадесет месеца

Свети Игнатий Атонски и свети апостол Марко
Празниците през декември:
4 декември Св. Варвара;
5 декември Савинден;
6 декември Никулден;
12 декември Св. Спиридон;
18 декември Св. Модест;
20 декември Игнажден;
22 декември Св. Анастасия;
24 декември Бъдни вечер;
25 декември Коледа;
27 декември Стефановден.
На 20 декември българската църква и народният календар отбелязват празника Игнажден, посветен на св. Игнатий Богоносец. Когато Игнатий бил малко момче, Иисус Христос го взел на ръце, повдигнал го и казал на своите последователи и ученици, които точно в този момент спорели кой от тях е най-голям: „Истина ви казвам, ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно“. Изобразяваното на иконите в ръцете на Иисус малко момче е именно Игнатий Богоносец. Така го запомнили апостолите.
Отказва жертвоприношенията
Свети Игнатий станал ученик на евангелист Йоан, който впоследствие го ръкоположил за епископ на Антиохия. Заемал този пост 40 години. Веднъж император Марк Улпий Траян наредил в чест на победите му всички поданици да принесат жертви на езическите богове. Епископ Игнатий отказал да го направи и наредил на всички християни да се откажат от жертвоприношенията. Когато императорът разбрал, се отправил към Антиохия, за да наложи подчинение. Там двамата се срещнали и императорът попитал що за име е това Богоносец, а Игнатий отвърнал, че го наричали така, защото носел Бог в себе си.След като Траян не успял да накара Игнатий да му се подчини и да принесе жертва, го изпратил в Рим, за да бъде публично екзекутиран. В Колизеума след горещи молби към римските християни да не попречат на мъченичеството му той бил хвърлен на зверовете през 108 г. сл.Хр. По време на това последно пътуване св. Игнатий написал седем послания, които Поликарп Смирненски изпратил до филипяни и римляни. След смъртта си той се е явявал на мнозина, които вярвали в него, помагал при лечението на тежки болести и хората започнали да търсят често помощта му.
Ден, обуславящ новата година
В народните представи на Игнажден започвала новата година. Вярвало се, че всичко, което се прави на този ден, имало магическа сила да донесе здраве, плодородие и късмет през идната година. Затова българинът се вглеждал внимателно в знаците, които му давал светът през този ден.Празникът Игнажден се е наричал още Иднажден, Млада година, Нов ден или Полазовден. Смятало се е, че на празника и след него денят започва да нараства с по едно грахово зърно, а слънцето се обръщало към пролетта. Вярвало се е, че огньовете, които се палят на земята на този ден, са вид слънчева магия. Те символизирали слънчевия диск и помагали на слънцето да свети по-силно. Паленето на огън на земята имало за цел да подсили небесния огън в дните, в които е най-слаб. Освен това той има силата да пречиства и унищожава всичко лошо. На Игнажден домакините месели колачета за всеки член от семейството. Първата щипка квас обаче са запазвали като цяр.

Сутринта на Сурваки, или Васильовден, знахарките разкъсвали кваса и го раздавали само на жените в обреда. Той се пазел през цялата година и притежавал огромна сила да отблъсква всичко зло и да привлича доброто и късмета към жената, която го носела, и нейния дом. Омъжените жени, притежаващи кваса, силно привличали съпрузите си, които омагьосани, започвали да ги гледат като писани яйца. Ако притежателката на кваса е мома, всички момци, които я зърнели, мигновено губели ума си по нея и се избивали да я искат за съпруга.
На Игнажден много широко разпространено е било и чакането на полазник. Така се е наричал първият човек, който влезе в къщата през този ден. Вярвало се, че какъвто е човекът, такава ще е и годината. За целта домакинята ставала рано и почиствала добре дома. Измитала дори и саждите от комина. Но за да не стават грешки, всяка къща си имала свой, предварително избран полазник, който се смятало, че носи добро. За най-благополучни полазници се възприемали здравите и заможни мъже или младите бременни жени.
Полазникът се чакал с радост и нетърпение и се посрещал като скъп гост. Той първо поздравявал домакините, като задължително носел пръчка и трески, които поставял в огнището. С пръчката го разравял и наричал: „Колкото искрици излязат, толкова пиленца, агънца, теленца, жребченца и дечица да се народят!“. След това ръсел пшеница из къщата и продължавал да благославя: „Да се роди берекет, дето рало ходи и дето не ходи!“.
Домакините от своя страна с благодарност гощавали полазника богато и го дарявали с храна, кърпа и везана риза.
Обича ме, не ме обича
На Игнажден момите гадаели за това дали и за кого ще се омъжат през новата година. За целта момата излизала вечерта, сядала на дръвника на двора с шепа ечемик, посипвала се с ечемика и казвала заклинанието: „Който ми е на късмет, да дойде да жънем заедно!“. След това се навеждала и със затворени очи с дясната ръка вземала от ечемика, а с лявата – няколко трески или пръчки. Ако се окажело, че треските са чифт (четен брой), сватба през новата година нямало да има. Но ако се окажели тек (нечетен брой), тогава момата слагала събрания ечемик под възглавницата си и повтаряла заклинанието три пъти. След което лягала да спи. Вярвало се, че ще ù се присъни момъкът, за когото да се омъжи през настъпващата година. Вечерта на Игнажден е първата от трите кадени вечери. Другите две са Бъдни вечер и вечерта преди Йордановден. На игнажденската трапеза се събира цялото семейство. Понеже празникът попада в края на Коледния пост, на трапезата всички храни трябва да са постни. В миналото се правели сарми, картофи с праз, боб със зеле и туршия, както и пита без украса. След като каже молитва и прекади трапезата, стопанинът разчупвал питата над главата си, като раздавал парчетата на останалите от семейството. Вярвало се, че на когото се падне най-голямото парче, у него ще бъде и късметът. От трапезата по време на ядене не се ставало, защото се вярвало, че кокошките няма да мътят. Освен това на Игнажден не се е искало, нито давало нищо назаем, за да не излезе късметът от дома.


Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност

Първият полет на човечеството трае 59 секунди
Дейл Карнеги разказва историята на братята Райт