Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

снимки Добрин Кашавелов, Троянски манастир „Успение Богородично“
След толкова години изписване на старобългарски букви разбрах, че живея с техния ритъм. Топвам перодръжката в мастилото и започвам да пиша, без да бързам. Времето спира! Буквите така те омагьосват, че ставаш все по-любознателен и искаш да запълниш това любопитство с нови знания. По пътя на буквите преди десет години преоткрих познанието, свързано с красиво изписаните букви в ръкописите, а от три го преподавам.

Любопитна бях да разбера дали съвременните деца могат да пишат красиво старобългарските букви. Те са нашият генетичен код дори без да го осъзнаваме. Наблюдението ми започна с работата ми с деца от втори, трети, четвърти и единадесети клас. Те имаха възможност да изпишат буквите А, Б, В с мастило и перо на работен лист. Образците, които направих, са от старобългарски ръкопис. За моя радост и изумление всички ученици написаха достоверно формата и на трите букви без предварително обяснение и без да имат опит.
Целта на това наблюдение беше да покаже дали ръкописните букви са част от нас. Резултатът потвърди, че са в гените ни. Децата усещат и разбират писанията на нашите предци. Чувстват се щастливи и самоуверени, когато ги изписват с мастило и перодръжка.
Писането на красиви букви ни прави търпеливи, то влияе на нашето самочувствие. „Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен. Той е бил дом на Бога!“, според проф. Джурова.
Познанието на буквата, думата и словото, изписани с мастило и перодръжка, ни помага да опознаем себе си, да заобичаме езика, да се свържем с миналото и да усетим силата им. Те са връзката с нашите корени.

Красота и писменост
„Калиграфия“ е древна дума. Произлиза от две гръцки думи, означаващи „красота“ и „писменост“. Следователно нейното определение се крие в самото понятие. Но в уроците по калиграфия има и други цели. Мин Тао е писал, че е приемал много сериозно заниманията по калиграфия. Той не просто се е стремил към това неговият почерк да бъде красив и разбираем за другите хора, но е възприел това изкуство като усъвършенстване на собствената си личност. Калиграфията помага да се развият такива важни качества на личността като постоянство, целенасоченост, уравновесеност, трудолюбие и спокойствие.
Калиграфският почерк е един от начините за създаване на чувство за красота, подпомага емоционалното развитие на човек. Учи ни да бъдем внимателни, да развиваме съсредоточеност за усърдно отношение към изпълнението на всякакви задачи.
Часовете по писане влияят положително на физическото състояние на хората. Научаваме се как да държим пръстите, дланите и китката на ръката. Всичко това помага правилно да се развиват мускулите на ръцете и сетивността.
Известният руски лекар Владимир Филипович Базарни, изучаващ въпросите на педагогиката, дълги години изследва какво влияние върху здравето на децата оказва писането с писалка. Въпросът е, че има важна разлика между това как хората пишат с химикал и с писалка.

С писалка детето постепенно развива моторна автоматизация, която е в съответствие с начина на работа на неговите биоритми: мускулите на ръцете работят в редуващ се режим между усилие и почивка. Листът оказва съпротива и обостря вниманието. Когато детето пише с химикал, то упражнява т.нар. непрекъснато писане, вследствие на което мускулите изпитват напрежение през цялото време. Разрушава се ритъмът.
Много китайски учени са изследвали тази тема. Примерно Юан Пу е убеден, че хората, които изучават калиграфия, са много по-добри в ученето и запомнянето на нови сведения.
Калиграфията като медитация
Писането на ръка изгражда мозъка. Разглеждайки източния опит и калиграфията като вид художествено себеизразяване и изкуство, трябва да се отбележи, че периодичните занимания с краснопис могат да бъдат изключително полезни за подобряване на вниманието, съсредоточеността, волевото управление, търпението. Калиграфията развива фината моторика, самообладанието, точността, постоянството. Затова на Изток я разглеждат като медитация.
Тя помага да се подобри дишането и да се възстанови душевното равновесие. В калиграфията е прието да се вярва, че мозъкът управлява дишането, а то съответно – пръстите, когато пишем. Калиграфите всъщност извършват точно това – тренират процеса на дишане и закаляват тялото и волята на човек.
Писмеността не само съхранява гласа на безвъзвратно отминали събития. В много случаи тя запазва живо настоящето.
Ако ви е любопитно, запишете се на уроци по калиграфия при Геновева. В София такива предстоят на 15 и 22 февруари. Подробности търсете в нейната фейсбук страница и уебсайт.
Подари кутия за калиграфия
Калиграфската кутия е за хора, които обичат красотата на ръчното писмо и искат да овладеят тънкостите в изписването на красивите букви. Тя е чудесен подарък за всеки (над 8 г.), който търси вдъхновение и творчество, което е свързано с нас самите и нашите корени.
Предлага се в две разновидности: с образец на изписване на буквите от глаголицата и с буквите от нашата кирилица. Кутията съдържа: шишенце с мастило, метално перо и перодръжка, луксозни листове за упражнения, подарък изненада, достъп до затворена група в телеграм с уроци по калиграфия и разговори по темата. Доставя се в изискана подаръчна опаковка.

Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност

Свети Игнатий и гадаене за идната година
Игнажден е времето да сторим обреди за любов, плодородие и здраве за следващите дванадесет месеца

Първият полет на човечеството трае 59 секунди
Дейл Карнеги разказва историята на братята Райт