favorites basket
user

За всяка болка и билка


Разбирам възторга нa дядо Петко Славейков. Та красотата на нашата Родинa би била непълна, ако не беше богатството на нежната растителна природа. Богатство, прикътано в пазвите на една плодородна земя. Дали магическото действие на добрите духове, населявали древния Хемус, не е създало омайните растения, изплели нанизи от дъхави огърлици по гори и ливади. Може би - да, може би - не! Но едно е сигурно - те носят здраве и сила, красота и мъжество, а понякога дори и омраза, защото в тях тече живителния сок на земята на българите, на свещената българска земя.

Ето защо неслучайно в последните години и у нас, и в чужбина, се наблюдава изключителен бум на лечението с природни лечебни средства и преди всичко с фитотерапевтични такива. Естествено те се явяват алтернативни на прекалено скъпите медикаменти, много от които имат и сериозни странични ефекти. Независимо от тази ясно изразена тенденция обаче, съвсем ограниченото познаване на научно доказаните лечебни свойства на растенията, на заболяванията и на периодите в тяхното развитие, при които може да се разчита на ефикасност от страна на билколечението, както и на начините на използване на билковите смеси, това най-древно направление на медицината все повече се прилага от неука хора. Забелязват се например противоречия в едни или други рецепти и методи на лечение, взаимно отхвърлящи се факти и противоречащи на елементарните закони на човешката анатомия и физиология постановки. За съжаление тези противоречия се натрапват в почти всички издания, които публикуват рецепти и методи на лечение от некомпетентни хора.

Ето защо и у нас, в последно време, специалистите по терапия се стремят да прилагат и в билколечението правилата на т. нар. „Добра клинична практика“, въведена от Световната здравна организация. Иначе българските билки заемат достойно място в борбата за човешкото здраве и живот, но само тогава, когато вездесъщата наука ги е предоставила в ръцете на професионалисти – лекарите.

Това по същество е алманах с атлас на билките в България (художествено изработени изображения), само с научно доказани факти за лечебните възможности на представените билки, по тази причина не са включени малък брой растения, а и болести, в които данните са все още в сферата на хипотезите и халтурщината. Освен това, за разлика от другите тривиални издания, Справочникът, след специалната си част, посветена на фитотерапията по болестни единици, има „Приложение“ с оригинални данни за употребата на билки при деца, отравяния с билки, първа долекарска помощ, приготвянето на билковите чайове, билкова козметика, билкови бани. Допълнително има и второ приложение (за първи път у нас) на джобен портативен билколечител. Справочникът е предназначен за широк кръг читатели: многобройните ползватели на билките у нас, професионалните билкари, лекарите, фармацевтите, студентите по медицина и фармация и други.

Справочникът е написан на абсолютно популярен и достъпен за всички език. Посочените в изданието данни са в резултат на задълбочени проучвания и хипотези от страна на водещи наши и чуждестранни учени с международен авторитет. С това се цели да се насочат читателите към допълнителни източници, от които може да получат повече сведения по интересуващия ги въпрос. Имената на цитираните автори, както и на техните трудове са дадени в два отдели списъка. В заключение искам да отдам дължимото уважение на тези автори, с резултатите от чиито изследвания са обогатени световната и нашата медицински науки!

За удобство на читателите в Справочника цитираните билки са илюстрирани по два начина: чрез цветен фотоалбум и чрез ботанически компендиум (съкратен атлас) на по-важните билки.

В Справочника се предлага „Джобен билколечител“, което е второ негово издание след близо двадесетгодишен период от първото издание.
Гео Нешев


Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.