Не тръгнах с голям мерак за Венеция. Представях си миризма на канали, тълпи от туристи, бях чел от туристически форуми, че има комари. Не знам дали някога мирише на канали, но през април не миришеше. Носех устройство срещу комари. За целия ни престой се запознахме само с един комар в нашата стая. Той не умря от устройството, включено в контакта, но пък беше любезен и ме ухапа само два пъти на разсъмване първата нощ. И някак възпитано хапеше, не ме сърбя повече от 10 минути.
Тълпи от туристи наистина имаше, но главно на площада „Сан Марко“. На останалите места се размиваха. То пък сигурно в Созопол ги няма. На мен тълпите не ми пречат, дори ми помагат да си почивам, като зяпам хората. Пустите места ме потискат и там не си почивам, а се чувствам неспокоен.
В почти всички туристически справочници пише, че човек може да усети най-добре Венеция, ако се загуби в нея. То и да искаш да не се загубиш, пак ще се случи. Тръгнал си за някакво място, което е само на 300 метра, но не можеш да стигнеш до него, защото ти се изпречва канал. Затова е задължително да си купиш карта за цялата градска мрежа на обществения транспорт - вапорето. Спирките му са изключително близо една до друга и вместо да се чудиш как да преминеш тези 300 метра, просто се качваш на вапорето и слизаш на следващата спирка.
Малко ни намаля удоволствието от загубването из града, защото, като включиш GPS-а на телефона, и той те води накъдето си тръгнал. Шофьорите са свикнали, но аз не карам кола и ми беше много странно, че GPS-ът ми говори с женски глас и то на български във Венеция "завий наляво, завий надясно". Но по едно време ме ядоса. Влязох в една тоалетна, а жената-GPS ми каза: „Не се движиш, спрял си, мини 200 метра напред и завий". Как да се движа бе, моето момиче, не виждаш ли, че в момента съм зает с важна работа?
Странно място е Венеция. Хем е град, хем не е. Най-чудно ми беше вечер към 18 ч, когато гледаш хората да се прибират от работа с костюми, с чанти, официално облечени и всички се качват на вапоретото, както ние се качваме на трамвая или метрото. Е, има и таксита скутери, но не разбрахме колко струват. Бръмчат и линейки скутери с включени сирени, забързани към спешния случай. Магазините се зареждат с лодки, строителни материали, всичко се кара с лодки.
И нещо от света на италианската мода. Много шик се обличат италианците и са хубави мъже и жени, фини едни такива, сигурно им е от римската кръв или от климата. Венеция е скъп град като за световно. Пицата в ресторанта тръгва от 11 евро. (После отидохме във Флоренция и там пицата по 8 евро ни се стори евтиния.)
И на тази скъпотия на главната им търговска улица гледаме магазин, на витрините пише "Всичко по 7,90". И то не битак някакъв с парцалки, а хубав магазин с хубави дрехи. Първия ден го подминавахме, защото мислехме, че има някаква уловка. На втория ден се престрашихме да влезем. Ти да видиш. Наистина всичките дрехи - палта, блузи, панталони - по 7,90. Питаме продавачката, как така? Ами взимаме ги направо от фабриките и затова са толкова евтини. Дъщеря ми си купи страхотно пролетно палто и чудесна блуза общо за 16 евро. А навън пица с бира, и то от по-евтините, са 17 евро. За съжаление, нямаше мъжки дрехи, та за Стария остана само "Да живей България". Е, близо до нас имаше голям магазин за хранителни стоки с прилични цени, та измазахме доста сандвичи.
Странно място е Венеция, но си заслужава. Бяхме в малко семейно хотелче с 4 стаи. Домакините - изключително любезни и приятни хора. Дъщеря им учи архитектура в местния университет. Питахме я как се живее на такова място. "Аз съм родена тук и съм свикнала", каза Анита.
Уж щях да пиша малко, ама то за Венеция май не може съвсем телеграфно...