Ще изчезнат ли останките на „Титаник“ от морското дъно?
Корабът може да изчезне до 20 години от морското дъно поради разяждащата дейност на микроби

До няколко десетилетия обаче учените вярват, че може би от кораба няма да остане нищо, поради разяждащото действие на специфичен вид бактерия, която постепенно разрушава металния му корпус.
Робърт Балард – океанограф от Университета Роуд Айлънд в Нарагансет, открива останките на „Титаник“ през 1985г. Малко известен по онова време е фактът, че Балард се натъква на откритието случайно покрай обвързаността си с тайна акция на Военноморсите сили на САЩ, чиято цел е била да открият останките на две ядрени подводници, потънали по време на Студената война. Така се случило, че „Титаник“ се намирал между двете руини.
При първоначалното си откритие корабът е в учудващо запазено състояние. Намира се на 3,8км под морската повърхност, където липсата на светлина и силното налягане правят водите неблагоприятни за живот, което следователно забавя корозията. Превъртим ли лентата 30 години напред обаче, обвивката бива скоростно разяждана с помощта на бактерия с вкус към метала. Някои учени отсъждат 14 години живот, преди корабът да изчезне завинаги.
Какво обаче знаем ние за микроба, който е виновен за това?
Историята започва през 1991г., когато учени от Канада събират проби от подобните на ледени висулки ръждиви образувания, своеобразно наречени „ръждулки“, които се появяват върху кораба. Лабораторни изследвания показват, че тези форми кипят от живот.

Изумителен е трикът, на който се е научила тази бактерия, за да оцелява. Halomonas са способни на пребиваване в друг вид екстремна среда: солните мочурища. Тук солеността на водата варира драстично поради изпаренията, но те не се явяват проблем за бактерията.
Солеността на водата крие опасности за клетките, чиято мембрана е чувствителна към нейното действие. Ако водата е прекалено солена, тя се отдръпва от клетките, при което те се изсушават и умират. Крайно пречистената вода също не е полезна за тях. Поради осмозното движение на водата от място с висока концентрация към място с ниска концентрация тя се опитва да балансира, ала клетките се влияят прекалено силно от вътрешното и външно движение на солта. Те се приспособяват към процеса, като създават захари и аминокиселини, които да задържат водата вътре или да не позволяват на излишната вода да влиза.
Halomonas притежава изключителни способности за справяне с осмозата посредством молекула, наречена ектоин. Когато концентрацията на водата във външната среда се колебае, бактерията произвежда ектоин, чиято концентрация реагира на промените. С две думи: колкото по-солена става водата, толкова повече ектоин продуцира бактерията.

Halomonas titanicae не е единствената бактерия, на която й харесва да се заселва в руини на кораби. Различни видове микроби колонизират останките почти веднага, щом корабът се залежи на морското дъно. Бързо изграждат лепкав слой върху всяка свободна повърхност, наречен „биослой“. Този биослой привлича корали, гъби и мекотели, които приласкават по-големи животни от своя страна. По този начин корабът бързо се превръща в изкуствен риф – дом на разнообразен живот.
Интересно е, че бактериите едновременно се хранят с кораба, но и го предпазват от корозията, като го колонизират и образуват биослой между повърхностите и морската вода. Всяко движение на метал върху останките обаче, на котва например, предизвиква разрушаване на слоя и ускоряване на корозията. Друга причина за забързаната корозия е изтичането на нефт при аварии, каквато е трагедията на „Дълбоководен хоризот“ от 2010 г.
Тези данни плашат с рискове за разрушаването на повече от 2000 кораба на дъното на океана, които датират още от 16-ти век. Всички те са значими исторически паметници, които един ден ще бъдат изядени или от металоразяждащи бактерии, или от морска корозия.
Желязото от 47000-тонния „Титаник“ ще остане в океана под формата на частици в телата на морските флора и фауна.
Източник: Джазмин Фокс-Скели, BBC
Превод: Анита Кацарска

Над 40% от американците вярват, че сме живели с динозаврите по едно и също време
Грешната представа е предимно у религиозните хора, атеистите по-често уцелват верния отговор

Бил Гейтс прогнозира двудневна работна седмица до 2035 г., благодарение на AI
Критикуват милиардера за казаното от него в интервюто с Джими Фалън

Хиляди стреснати потребители на социалните мрежи ожалиха мечките в Йелоустоун
Оказа се, че и снимката, и информацията за блокиралите входа на парка гризли са фалшиви

Проектът на НАСА „Първата жена на Луната“ може и да не се осъществи
Споменаванията на цветнокожи и международни партньори в космическите проекти са ограничени според новите разпоредби

„10 Аха! стъпки за помирение“ в нашия магазин
Най-добрият подарък с пожелание за мир и съгласие във взаимоотношенията

10-милионният посетител на Rijksmuseum наистина спал под картина на Рембранд
Основната цел била човекът да не знае, че го очаква нощ в музея

Учен казва, че сме с 50% повече от 8,2 милиарда
Доводът му е неточното преброяване в селските райони

Пчеларите оценяват 2024 г. като бедствена
Причините са свързани с климата, дъмпинговия внос и ниските изкупни цени

Гарванът Джими e с над 600 роли в киното
Птицата е звезда, застрахована за 10 000 долара в средата на миналия век. В един момент има 21 резервни двойника.

Двамата заточеници остават на борда на международната космическа станция
Мисията на НАСА за спасяване на блокираните астронавти отново беше отложена

Роклята, която раздели света на две
10 години от публикуването на снимката, предизвикала най-големите обсъждания в интернет

Възможно е слоновете да предусещат смъртта си
Съществуват ли така наречените „слонски гробища“?

Вземи тъмните ми дни и ми донеси светли
Какво разказват в Румъния за историята на усукания червено-бял конец

Специални сайтове и приложения ще ви помогнат да се ориентирате в парада на планетите
Тази седмица в небесният спектакъл участват 7 ярки хубавици