Аз съм една жена на 26. Активна съм, работя много – психотерапевт съм, собственик на единствената българска марка менструални чашки UMAY, работя и в училище. Често ми се е случвало болките по време на женската седмица да пречат на дейностите ми. Това забелязвам и сред колежките си и ученичките, на които понякога дори им се налага да си тръгнат от училище.Опознавайки цикъла си обаче, можем да разберем защо изпитваме болка и какво да направим, за да я облекчим.
Защо усещаме болка през този период?
Като всеки наш мускул, матката се свива и отпуска през целия месец. Когато дойде време за изчистване на удебелената й лигавица (ендометриум), тези контракции се засилват, за да придвижат отделения слой надолу през шийката на матката и вагината под формата на менструацията ни. По време на тези контракции кръвоносните съдове около матката се притискат, което временно прекъсва кръвооросяването и достъпа на кислород, докато мускулите не се отпуснат отново. Липсата на кислород е това, което води до освобождаването на биохимични вещества, които предизвикват усещането за болка, точно както когато претоварим друг мускул.
Няма научно обосновани показания защо някой от нас изпитват повече болка от други по време на женската седмица. Едно предположение е, че при някои се отделят по-големи количества хормоноподобни вещества, наречени простагландини, които предизвикват по-силни контракции. Други причини може да бъдат медицинските състояния като ендометриоза, аденомиоза, поликистозни яйчници, маточни фиброиди или инфекция. Много често основният виновник за по-болезнената менструация е стресът в ежедневието ни. А според някои психолози, силната менструална болка би могла да има и психосоматичен произход.
Другото име на менструалната болка е дисменорея – първична и вторична. Първичната е тази, която повечето от нас познават – от лека до много силна, предизвикана от маточните контракции. Обикновено симптомите й се появяват до 2 години, след като жената достигне своето менархе (първата менструация) и намалява с възрастта. Вторичната дисменорея се среща много по-рядко, по-дълга и по-силна е от първичната и обикновено е свързана със здравословен проблем, отнасящ се до репродуктивните органи. Ако имате съмнение за вторична дисменорея, е добре да се консултирате с вашия лекар.
Как да се справим с менструалните болки?
Да се нагълтаме с хапчета, невинаги е най-здравословният или дори ефективен начин за справяне с този проблем. Ето 5 метода, които не натоварват черния дроб и могат да ни помогнат да се почувстваме по-добре дори и в онези дни, когато ни се плаче от усещането, че някой забива остриета в утробата ни.
1. Храна
Независимо от времето на месеца, важно е как се храним, за да се чувстваме добре. Но когато сме в менструация, един от най-добрите ни приятели е витамин D, който спомага за намаляването на възпалителния процес при изчистването на лигавицата и така намалява усещането за болка. Можем да си го набавим от храни, които са богати на мастни киселини. Такива са риба тон, сьомга, сирене, жълтъци и бадеми. Други вещества, които помагат в справянето с болката, са калций, магнезий, желязо, витамини В и омега-3 мастни киселини. Можем да ги приемаме от храни като овесени ядки, орехи, банани, кашу, фурми и какао.
2. Топлина
Болката е вследствие на притиснати кръвоносни съдове. Съответно имаме нужда от стимулация на кръвооросяването, а най-лесно това се случва, като стоплим мястото. Топлината помага на мускулите да се отпуснат и кръвоносните съдове да се разширят. Решението? Горещ душ, ектрическа възглавничка или бутилка, пълна с гореща вода. На мен ми помага възглавничка с черешови костилки, която се загрява и остава топла много дълго време. А и мирише невероятно!
3. Физическа активност
Знам, че звучи малко нелепо и почти невъзможно да се захванем със спорт точно в тези дни, но раздвижването подобрява кръвообръщението. Спортът може да е йога или фитнес – каквато и да е активност ще помогне за намаляване на болката.
4. Етерични масла
Масаж или просто вдишване на успокояващи масла,може да свърши чудеса. Някой от най-ефективните са лавандула, роза, карамфил, иланг-иланг, лайка и мента.
*Не нанасяйте етеричните масла директно върху кожата, защото това може да предизвика изгаряне. Добавете няколко капки в зехтин, бадемово или кокосово масло и с него масажирайте кожата.
5. Използвайте менструална чашка
Много жени споделят, че използването на менструална чашка намалява болките по време на цикъл. Специфичната позиция, която чашката заема, би могла да намали контракциите на матката. С чашка можете спокойно да се движите, тъй като няма риск от протичане. А най-хубавото? Можете да плувате, или да останете в горещата вана цял час. Разберете какви са другите предимства при използване на менструална чашка на
www.umaycup.com.
UMAY е по-здравословният, природосъобразен, икономичен и удобен избор за месечния ви цикъл. Като единствената българска марка менструални чашки, 1 лв. от продажбата на всяка чашка отива за подкрепа на българска благотворителна кауза. Научете повече на
www.umaycup.com и във
фейсбук на страницата им.
Читателите на Списание 8 могат да се възползват от отстъпка в размер на 10% с промо код spisanie8UMAY.