Амазонка: Какво знаем дотук
Пожарите са опасност за цялата цивилизация
Снимка: Istock
Президентът на Бразилия, Жаир Болсонаро отказва да приеме финансовата подкрепа на страните от Г7 (в размер на 20 милиона долара), заради „екстремно груби” коментари по случая, отправен от френския президент Макрон. Болсонаро твърди,че Макрон го е нарекъл лъжец. Също така го обвинява, че поставя под въпрос суверенитета на Бразилия на фона на напрегнатата ситуация. Враждата между двамата завършва с коментар от Болсонаро, че французинът трябва да оттегли някои от изказванията си „и после може да говорим”. Един от племенните вождове описва пренебрежителните действия на Болсонаро, както и разрешението му за горска сеч, като геноцид, съобщиха новините на CBS.
Робин Чаздон, професор в университета в Кънектикът, изучавала екология на тропическите гори, казва следното: „Последиците от пожарите не остават в Амазонка - те ще стигнат до всички нас и са свързани с допринасянето към изпускането на въглеродни емисии в атмосферата, както и с глобалното затопляне. Ако на гората не й бъде позволено да се възстанови или да се залеси наново, тя няма да има вече същите функции. Абсолютно възможно е местността да продължи да живее след пожар, но не и ако той се повтаря през няколко години или земята бъде използвана със селскостопанска цел."
Други еколози твърдят, че загубата на още горска площ може да има пагубни последствия. Дърветата в Амазонка изпомпват вода от почвата директно в атмосферата, което води до дъжд, нужен в други райони по света. От Грийнпийс казват, че щом се увеличава броят на пожарите, парниковите емисии правят абсолютно същото нещо, което покачва температурата на планетата и засилва ефекта на глобалното затопляне.
Какво причини пожарите?
Амазонската гора принадлежи към районите с влажен климат. Юли и август месец дават началото на сухия сезон, който трае до края на септември или средата на октомври. Пожарите са най-често срещаният способ за „разчистване” на територията с цел развъждане на животни и фермерско дело. Спокойно можем да кажем, че по-голямата част от катастрофата е дело на човешката дейност. Това твърди Християн Поарие - програмен директор на благотворителната организация Amazon Watch пред CNN.
Животинските видове
До миналата седмица 9000 огнища на пожари са били засечени в района на Боливия, Парагвай и Перу.
В някои гори, дори в районите на САЩ, пожарите са от съществено значение за поддържането на здрави екосистеми. Животните са адаптирани да се справят с последствията, а има и такива, които разчитат на пламъците, за да се развиват. Например черно-кореместият кълвач, срещан в районите на западна Америка, гнезди само в изгорели дървета и се храни с бръмбари, които също обитават обгорените дървесни останки. Но в Амазонка всичко е различно. Животът там е толкова разнообразен и красив именно защото гората не би трябвало да гори.
Оцеляването на животинските видове зависи от тяхната големина и мобилност. По-едрите сухоземни, както и някои пернати, имат шанс да избягат от района. За водните животни важи почти същото правило - ако се намират в по-обширен воден басейн, имат някаква опция за живот.
Каква е реакцията на обществото?
Политици, холивудски актьори и „обикновени” граждани изразиха своята позиция към катастрофалните пожари. Много хора споделиха тъгата, яростта и надеждата си чрез социалните мрежи, където се даде старт на хаштага #молетеСеЗаАмазонка" (#PrayforAmazonas). Други изразиха притеснението си от консумацията на телешко месо, която е една от основните причини за изгаряне на горските площи с цел отглеждане на добитък. Някои еколози пък дават гласност на изчезването на „белите дробове на Земята” и как то ще се отрази на климата.
Канадският вицепремиер, Джъстин Трюдо, се закле, че страната му ще продължава да подкрепя усилията за спасяването на Амазонка. В понеделник той обяви, че е готов да дари 15 милиона долара, както и „водни бомби” за потушаването на пожара.
„Венецуела изразява своето дълбоко притеснение относно гигантските и страшни пожари, които опустошават амазонския регион на територията на няколко държави от Южна Америка, което води до сериозни последици върху популацията, екосистемите и биоразнообразието в района.", притеснен е и Николас Мадуро, президент на Венецуела
Вицепремиерът на Финландия, Антти Ринне, също изрази позицията си по случая с изявление: „Бразилската дъждовна гора играе жизненоважна роля във формирането на световния климат. Изпитвам голямо притеснение към отношението, което Бразилия е приела за собствените си гори. Бразилия трябва да направи всичко по силите си да прекрати пожарите, които са опасност за цялата цивилизация."
В Цюрих, Дъблин, Париж, Лондон, Мадрид, Копенхаген и др. се надигат вълни от протести. В социалните мрежи хората търсят гласност от милионерите, които дариха средства за Нотр Дам, но не поемат никакви действия за потушаването на пожара.
Естествено, нужни са финансови дарения, но има и други неща, свързани с всекидневието ни, които всеки от нас може да промени, за да опазим „белите си дробове”:
- намаляване на консумацията на хартия и дърво;
- намаляване на консумацията на телешко месо;
- Ecosia.org вместо Google (Ecosia.org засажда по едно дърво на всяко 45-то търсене, въведено в търсачката);
- подпишете петицията на Грийнпийс за опазване на амазонската гора;
- разгледайте петицията на Change.org, събрала 3 милиона подписа за разследването на причините на пожара
Rainforest Action Network, Rainforest Trust, Rainforest Alliance, World Wide Fund for Nature, Amazon Watch, Amazon Conservation Team, One Tree Planted.
Заключение
Трудно е да направим крайно заключение относно глобалната катастрофа. Все още не се знае точният брой на загиналите животински видове. Пожарът още не е потушен. Щетите не могат да бъдат изяснени на този етап, но както изглежда до момента, ако не обединим усилия, за да спрем случващото се, последиците могат и ще бъдат фатални, тъй като проблемът не е просто екологичен - той е психологически, финансов и най-вече е проблем на хората.
Още по темата:
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.