С „Великата зелена стена” Африка се бори срещу убийствения ход на пустинята
Проектът има за цел да промени изоснови бедния континент и да спаси Европа от емиграцията
Снимки: Great Green Wall www.greatgreenwall.org
По площ Сахара надвишава територията на цял САЩ и лошата новина е, че не спира да се разраства със заплашителна бързина. За всяка пустиня е типично да се разширява по време на сухия сезон и да се свива обратно през дъждовния. Но в случая със Сахара се наблюдава и допълнително разрастване, причинено от човешката дейност. Известно е, че размерите на пустинята са се увеличили с 10% за последните сто години. А езерото Чад, което е осигурявало препитание на почти 30 милиона души в местността, сега се е смалило с 90%. Температурите също драстично са се повишили през последните десетилетия. В момента градусите през сухия сезон достигат до над 50°C.
За да противостои на тези тенденции, които заплашват да погубят живота в Африка, Африканският съюз създава проекта „Великата зелена стена”, финансиран от Световната банка, Европейския съюз и ООН. Проектът струва 8 милиарда щатски долара и до момента представлява най-мащабния опит да се облагороди земята в тази част на света. Засадени са над 20 милиона дървета, сред които са устойчивите на суша акация, баобаб и Моринга. В работата по засаждането са ангажирани доброволци от 27 страни, като планът се предвижда да бъде изпълнен до 2030 г. Тогава възстановената гора ще е в състояние да абсорбира 250 милиона метрични тона въглерод от атмосферата.
Това пречистване на въздуха по мащаби се равнява на ефекта, който би се постигнал ако за три години и половина всичките коли от щата Калифорния спрат да се движат. Но освен да се бори с климатичните промени, стената от дървета има за цел и да възстанови обработваемите земи и така да върне поминъка на местните, което би довело до утихване на конфликтите и спад на миграцията към Европа.
Макар очакванията да са обнадеждаващи, „Великата зелена стена” среща и не малко проблеми. Поради настъпилите климатични промени, сезонните дъждове не валят и така посевите не прихващат. Учените пък също твърдят, че дори и да пуснат корени, дърветата едва ли ще оцелеят, както не са могли и множеството други преди тях, засаждани в района на пустинята. Животновъдите използват дефицитната растителност за фураж, като по този начин не й дават възможност да се разрасне. „Великата зелена стена” ще бъде унищожена още докато се „строи”, без да успее да се превърне във функционираща екосистема.
Тези строги мерки, които целели да опазят зеленината, всъщност са довели до обратния резултат. Фермерите били обезкуражени да засаждат дървета на територията на имотите си и така местността постепенно се оголила. Без дървета пък горният хумусен слой на почвата лесно се отвява при силни ветрове и бури и земята става неплодородна. Всичко това ни води до извода, че освен възстановяване на горите, е нужна и промяна в начина на обработване на земята и навиците на населението.
От организацията се опитват да работят многостранно за подобряване на качеството на живот и средата в региона. Парите, събрани от миналогодишните такси за фуража, са вложени в закупуването на соларни панели за местното училище. Тази година със същите средства предстои да се построят спални помещения за онези ученици, които живеят твърде далеч, за да ходят до училището и да се връщат всеки ден. „Великата зелена стена” също осигурява работа за много от местните, на които се плаща, за да садят дървета. Те ще засаждат младите фиданки в близост до вече съществуващи дървета, защото така шансовете им да оцелеят са по-големи.
Въпреки всичките тези мерки, изглежда, че резултатите са незадоволителни. Досега само 15% от планираната територия е озеленена успешно. Финансирането също среща затруднения. Само половината от онези 8 милиарда са усвоени по проекта, защото междувременно по-неотложни екологични проблеми отклоняват вниманието и парите от Сахел. Страните започват сами да финансират залесяването. Сенегал отделя 200 милиона щатски долара на година за засаждането на дървета и грижата за тях. А по-бедните държави не могат и толкова да си позволят.
Междувременно „Великата зелена стена” се е превърнала и в метафора за обединената сила на хората, за дървото като символ на живота.
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.