favorites basket
user
Любопитно6 декември 2019

Как може да помогнем за опазването на витошките гори

Проект на парка ще обслужва феромонови капани, които ще улавят вредителя корояд-типограф

Как може да помогнем за опазването на витошките гори
Любимото и най-достъпно за софиянци място за бягство от големия град може да стане още по-зелено и приветливо. Проект на Природен парк Витоша предвижда активна борба с вредителя корояд, който унищожава вековните смърчови гори, облагородяване с редки видове и провеждане на занятия с деца за възпитаване на любов и отговорност към планината.

Каузата за опазване на витошките гори е включена в благотворителната инициатива на Райфайзенбанк „Избери, за да помогнеш“. Освен банката и служителите й, всеки може да подкрепи проекта на природния парк с дарение чрез платформата izberi.rbb.bg.

Най-голямата опасност за смърчовата гора на Витоша е малкото насекомо корояд-типограф. Размножаването му протича под кората на дърветата, където ларвите на бръмбара прегризват проводящата дървесна тъкан. В резултат на това се нарушава движението на вода и хранителни вещества в дърветата и те загиват безвъзвратно. Сред ефективните методи за борба с корояда е използването на капани, които представляват кутии с привличащи насекомото вещества, наречени феромони. Феромоните наподобяват излъчваните от мъжките бръмбари вещества, които привличат женските екземпляри. Когато влязат в кутиите, насекомите не могат да излязат обратно и загиват.

Проектът на Природния парк, който набира дарения, предвижда обслужването на 50 феромонови уловители, поставени на подходящи места на Витоша. Капаните ще бъдат периодично зареждани с необходимото количество феромони и така ще бъдат сведени до минимум щетите върху гората, нанасяни от корояда-типограф.

На територията на любимия Природен парк Витоша се срещат над 1800 вида висши растения, което обхваща близо половината от флората на България. Някои от тях са изключително ценни в национален и в европейски мащаб. Сред най-редките растения във витошките гори са петтичинковата върба и тисът. И двата вида са включени в Червената книга на България. Eдинственото находище в България на петтичинковата върба са горите на Витоша. Застрашен от изчезване е и иглолистният вид тис – на Витоша се срещат изолирано само няколко възрастни индивида. За да продължат да ни радват с присъствието си, от природния парк ще осигурят фиданки от петтичинкова върба и тис, които ще бъдат засадени на Витоша с помощта на доброволци.

Част от каузата, за която се набират дарения, са и образователни игри за деца, с които те ще могат да опознаят горските обитатели и да се научат как да ги пазят.

Всеки, който желае да бъде съпричастен с опазването на горите на Витоша, може да подкрепи каузата на природния парк с дарение на платформата izberi.rbb.bg. Средства в рамките на благотворителната кампания „Избери, за да пмогнеш“ набират общо 23 здравни, социални, културни и екологични проекти.


ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.