Инвестиция „Родолюбие“
С фондацията си д-р Милен Врабевски помага на младите хора да се гордеят, че са българи
Д-р Врабевски заедно със световноизвестния вокалист на Uriah Heep Джон Лоутън
Какво прави цяло лято един успял и богат човек? Изтяга се на плажа в луксозен курорт? Сигурно за мнозина е вярно. Но не и за д-р Милен Врабевски, основателя на фондация „Българска памет“. Докато „си почива“, той чертае бъдещето на децата от българската диаспора, на даровити младежи от отдалечените райони на страната... Обикаля Източна Тракия, стига дори до Мала Азия, за да спасява българското, което е оцеляло там - материално и духовно.
Доста старомодни, освен това обречени идеи, биха казали злите езици. Но дали? Мисията на д-р Врабевски е пример за това как сам човек може да направи голяма Промяна.
С какво този усмихнат млад мъж прикова вниманието към себе си?
Д-р Врабевски е богат човек – но не заради парите, въпреки че е много успешен в бизнеса си (Той e основател и изпълнителен директор на „Комак Медикал“ - най-голямата частна научноизследователска организация в Югоизточна Европа.) А заради широката душа и размаха, с който всеки ден прави добрини.
„Парите служат, за да се добавя стойност към живота на ближния. Колкото повече даваш, толкова повече ти се връща от Господ“ - е житейското кредо на лекаря бизнесмен и меценат.
ЗНАНИЕТО КАТО СИЛА
Айсен Сапунджи е от Якоруда. Тя е най-младият главен редактор в България – ръководи изданието „Нова медия Якоруда“, което тръгва като училищен вестник, но вече се разпространява из целите Югозападни Родопи. Айсен го оглавява още като ученичка, но междувременно завършва гимназия и вече е студентка по архитектура. Подготвила се е за изпитите благодарение на програма на фондация „Българска памет“ – учредена през 2008 г. от лекаря.
Искър, който бил на път да напусне училище, също се включил в програмата. Осъзнал, че образованието е сила и се стегнал – станал отличник, знаменосец на училището и вече също е студент.
„В този отдалечен край повечето семейства не могат да си позволят кандидатстудентски курсове. А знаете ли колко съвестно учат децата, като видят, че някой иска да им помогне. Колко малко е нужно, за да пробият. Трябва да им се даде равен старт. Той е важен, за да осъзнаят, че държат съдбата в своите ръце. Образованието дава възможности за реализация, оттам и за по-добър живот. То разширява мирогледа, което е много важно за тези общности“, казва д-р Врабевски.
При една от летните си обиколки в Източна Тракия той посещава родното място на прадядо си Стоян – герой от две войни с ордени за храброст. Село Мокрошево, днес Шукрю паша в Турция, някога било в пределите на България (то е само на 4 км по въздуха от Малко Търново). Там живеят едва 100-ина души, но отскоро има две студентки. Следват българска филология в Шуменския университет. Подпомага ги фондацията на д-р Врабевски „Българска памет“.
ОТ ЯКОРУДА ДО БРЮКСЕЛ
От 2007 г. фондация „Българска памет“ организира семинари, в които годишно се включват по близо 600 младежи. „Образователната програма е фокусирана върху подхранване на родолюбието – изнасят се лекции по история, етнология. Постепенно манталитетът се променя, защото гордият с произхода си иска заедност, да се грижи за своята среда и да израства в нея“, обяснява меценатът.
РЕБЪЛГАРИЗАЦИЯ
Образователните програми на фондацията са предназначени не само за деца от смесените и икономически по-изостаналите райони у нас, а и за българската диаспора в Молдова, Украйна, Македония, Западните покрайнини... Д-р Врабевски нарича тези семинари „ребългаризационни“, защото, както казва: „независимо от диалектите си на третия ден децата проговарят на чист български. Няма нищо по-обединяващо от езика свещен на моите деди. Генната памет се усилва при директен контакт, защото кръвта вода не става.“
Той вижда диаспората като естествен резервоар на българщина, в който обаче трябва да се инвестира. Прави първото българско училище в Атланта, САЩ, където има голяма българска общност. Съвместно с издателство „Българска просвета“ фондацията му дарява 25 000 тома учебници по български, история, география, физика, биология на 30-ина училища в Молдова, в които се преподава български език. Според д-р Врабевски това е важно, защото в момента си отива последното поколение извън страната, говорещо чист български.
Д-р Врабевски мечтае да види завършен Коридор №8. Според него това е важно, понеже „за нашите сънародници от Македония и Западните покрайнини това са 2 часа път с кола, но не до Белград, а до София, където на нашия Бродуей - „Раковска“, ще имат много повече хубави емоции, защото знаят езика, имат същата култура, същия манталитет, където са топло приемани, няма дискриминация спрямо тях и всяка минута се убеждават, че сме една кръв.“
Още една цел има управителят на фондация „Българска памет“ – да наложи в ЕС названието „българска азбука“, а не просто кирилица. „На Запад под кирилица обикновено се разбират руските букви. Боря се в европейските структури кирилицата официално да бъде наречена българска и да се обяви, че сред официалните азбуки на ЕС са латинска, гръцка и българска. Като повдигна тази тема във форумите, дори хейтърите млъкват. Защото родолюбието е най-силният обединяващ фактор за цялата нация.“
3+19 ДЕЦА
Д-р Врабевски има 3 деца. В демографската криза прави и друга лична инвестиция в раждането на повече българчета. Той е първият голям дарител на фондация „Искам бебе“ и един от тези, благодарение на които фонд „Инвитро“ вече е факт и работи.
„Наистина е голям броят на хората, които искат да имат деца, но им е невъзможно чисто физически, а и не могат да си позволят да платят за инвитро. Затова е чудесно, че има фонд и хиляди двойки вече са минали през него. Горд съм, че съм помогнал да се родят 19 деца“, казва той и сочи икона на стената - подарена му е от ощастливено семейство. На бюрото си държи и тетрадката с десетки благодарствени писма от хора, станали родители с негова помощ.
РОДОЛЮБИЗНЕС
Д-р Врабевски е начело на научноизследователска организация, която работи в 16 държави и е най-голямата в своя сектор в Югоизточна Европа. Тя е и основен спонсор на фондацията. Според лекаря бизнесмен и меценат родолюбието подхранва бизнеса и обратно. В офисите си зад граница предпочита да наема наши сънародници от диаспората.
„Така България се утвърждава като икономически фактор в живота на тези хора. С инвестицията, първо, се подобрява цялостната им среда. Второ, чрез българска икономическа структура те се включват в проекти, където са в пъти по-добре платени. Това се оценява и международният ни имидж расте“, категоричен е докторът.
БГ РОК
„Всичко, което спечелим от продажбите, ще отиде във фондацията“, заявява д-р Врабевски и обяснява: „Няма смисъл само да се жалваме от чалгизацията, а да не правим нищо. Без да преча никому, създавам алтернатива – български продукт на световно равнище.
Въпреки колосалните инициативи, в които Врабевски хвърля щедро пари, време и енергия, той е категоричен, че му предстои много работа. Иска поколенията, които идват след него, да живеят в по-добра България. И ако някога децата му го попитат направил ли е нещо за това, да може с чиста съвест да им отговори с „да“.
До 15 февруари може да гласувате за д-р Милен Врабевски в конкурса „Мъж на годината"
Билет за концерта на Intelligent Music Project на 23 февруари може да купите тук
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.