Пандемията ли сее разводите?
Учените смятат, че последните месеци са само катализатор на вече започнали проблеми в двойката
Кадър от филма "войната на семейство Роуз", реж. Дани Де Вито, 1989
Вече е установено, че прекарването на повече време заедно, в споделени помещения, може да увеличи шанса за развод. В Китай Bloomberg съобщи за скок на разводите още през март, след седмици принудителна изолация на двойките заради пандемията от коронавирус. В града Сиан, в централната част на Китай и Дажоу, в провинция Съчуан, са подадени рекорден брой молби за разводи. В град Милуо в провинция Хунан някои служители дори не са имали време да пият вода през работния си ден - толкова много двойки са чакали на опашка, за да се разведат, според доклад на китайските държавните пресслужби от март.
Проучване на Университета във Вашингтон сочи, че разводите обикновено се увеличават след летните месеци или след дълги празници, когато двойките са заедно за по-дълги периоди от време. Затова адвокатите наричат януари „месец на развода“. Двойките пък, които все още не живеят заедно, могат да бъдат принудени да преразгледат сватбените си планове, което може да създаде нов набор от стресови ситуации и да доведе до разпадане на връзката.
Не би било честно изцяло да обвиняваме коронавируса за увеличаване на процента на разводите и задълбочаващите се проблеми в отношенията. В статия на Spectrum News, невропсихоложка от Ню Йорк казва, че много от клиентите й вече са знаели, че имат проблеми в брака си преди COVID-19, а конфликтите им са се задълбочили по време на строгите карантинни мерки и блокирането на социалния живот. Хората, които се развеждат или прекратяват връзката си, често посочват като причини за решението си липсата на ангажираност, несъвместимост, изневяра и постоянен конфликт.
Проучване от Института за семейни изследвания прониква дълбоко в генезиса на брака и показва, че сключването на брак твърде рано или твърде късно може да изложи съюза ви на риск. Според проучването, подходящата възраст, в която шансовете за успешен брак са по-големи, е в края 20-те и началото на 30-те години на човека.
Учените разделили участниците в 5 възрастови категории. Статистиката сочи, че около 38% от сключилите брак преди да са навършили 20 години са подложени на висок риск от развод. Подложените на риск в категорията 20-24 години са 27%. Рискът от раздяла при сключилите брак между 25 и 29 години е 14%, а при тези които са се оженили между 30-34 години – 10 %. При тези, които са минали под венчило над 35-годишна възраст, разводите са 17%.
Не е новина тенденцията, че днешните двойки предприемат различен подход, който някога се е считал за нетрадиционен – да живеят заедно без подпис. При съжителство преди брака двойките може да отложат или въобще да не стигнат до олтара. Съществува и друга закономерност – процентът на разводите между двойки на възраст над 50 години се увеличава, ако са се оженили на по-млада възраст.
Все пак остава въпросът дали пандемията от коронавирус ще доведе до нарастване на броя на разводите. Според експертите е твърде рано да се даде категоричен отговор. Има различни фактори, които определят вероятността една двойка да остане цяла по време на тежко обстоятелство като пандемията. Възможно е възрастта, на която се сключва бракът, да осигури някакъв хипотетичен „чадър“, както сочат последните социологически проучвания. Но по-вероятно е ако се е стигнало до развод, причините да са комплексни и обстоятелствата около пандемията само да са действали като катализатор на процеса на разпадане на двойката.
Интересна е темата за изневерите в семейството, защото и по този въпрос в новите обстоятелства възникнаха нови ситуации. Невъзможността на тайните любовници да се виждат както преди пандемията доведе до два варианта на развитие на „паралелната“ връзка. Изолацията „помогна“ на много изневеряващи да „излязат“ на светло и да вземат решение кого избират – законната си половинка или връзката си в сянка. Много тайни връзки се разпаднаха в полза на официалните семейства, но и много семейства се разпаднаха, защото лъснаха изневерите и участниците в триъгълника бяха принудени да направят честно своя избор без да протакат.
Още по темата:
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.