Пандемията ли сее разводите?
Учените смятат, че последните месеци са само катализатор на вече започнали проблеми в двойката

Кадър от филма "войната на семейство Роуз", реж. Дани Де Вито, 1989
Вече е установено, че прекарването на повече време заедно, в споделени помещения, може да увеличи шанса за развод. В Китай Bloomberg съобщи за скок на разводите още през март, след седмици принудителна изолация на двойките заради пандемията от коронавирус. В града Сиан, в централната част на Китай и Дажоу, в провинция Съчуан, са подадени рекорден брой молби за разводи. В град Милуо в провинция Хунан някои служители дори не са имали време да пият вода през работния си ден - толкова много двойки са чакали на опашка, за да се разведат, според доклад на китайските държавните пресслужби от март.
Проучване на Университета във Вашингтон сочи, че разводите обикновено се увеличават след летните месеци или след дълги празници, когато двойките са заедно за по-дълги периоди от време. Затова адвокатите наричат януари „месец на развода“. Двойките пък, които все още не живеят заедно, могат да бъдат принудени да преразгледат сватбените си планове, което може да създаде нов набор от стресови ситуации и да доведе до разпадане на връзката.
Не би било честно изцяло да обвиняваме коронавируса за увеличаване на процента на разводите и задълбочаващите се проблеми в отношенията. В статия на Spectrum News, невропсихоложка от Ню Йорк казва, че много от клиентите й вече са знаели, че имат проблеми в брака си преди COVID-19, а конфликтите им са се задълбочили по време на строгите карантинни мерки и блокирането на социалния живот. Хората, които се развеждат или прекратяват връзката си, често посочват като причини за решението си липсата на ангажираност, несъвместимост, изневяра и постоянен конфликт.
Проучване от Института за семейни изследвания прониква дълбоко в генезиса на брака и показва, че сключването на брак твърде рано или твърде късно може да изложи съюза ви на риск. Според проучването, подходящата възраст, в която шансовете за успешен брак са по-големи, е в края 20-те и началото на 30-те години на човека.
Учените разделили участниците в 5 възрастови категории. Статистиката сочи, че около 38% от сключилите брак преди да са навършили 20 години са подложени на висок риск от развод. Подложените на риск в категорията 20-24 години са 27%. Рискът от раздяла при сключилите брак между 25 и 29 години е 14%, а при тези които са се оженили между 30-34 години – 10 %. При тези, които са минали под венчило над 35-годишна възраст, разводите са 17%.
Не е новина тенденцията, че днешните двойки предприемат различен подход, който някога се е считал за нетрадиционен – да живеят заедно без подпис. При съжителство преди брака двойките може да отложат или въобще да не стигнат до олтара. Съществува и друга закономерност – процентът на разводите между двойки на възраст над 50 години се увеличава, ако са се оженили на по-млада възраст.
Все пак остава въпросът дали пандемията от коронавирус ще доведе до нарастване на броя на разводите. Според експертите е твърде рано да се даде категоричен отговор. Има различни фактори, които определят вероятността една двойка да остане цяла по време на тежко обстоятелство като пандемията. Възможно е възрастта, на която се сключва бракът, да осигури някакъв хипотетичен „чадър“, както сочат последните социологически проучвания. Но по-вероятно е ако се е стигнало до развод, причините да са комплексни и обстоятелствата около пандемията само да са действали като катализатор на процеса на разпадане на двойката.
Интересна е темата за изневерите в семейството, защото и по този въпрос в новите обстоятелства възникнаха нови ситуации. Невъзможността на тайните любовници да се виждат както преди пандемията доведе до два варианта на развитие на „паралелната“ връзка. Изолацията „помогна“ на много изневеряващи да „излязат“ на светло и да вземат решение кого избират – законната си половинка или връзката си в сянка. Много тайни връзки се разпаднаха в полза на официалните семейства, но и много семейства се разпаднаха, защото лъснаха изневерите и участниците в триъгълника бяха принудени да направят честно своя избор без да протакат.
Още по темата:

Бил Гейтс прогнозира двудневна работна седмица до 2035 г., благодарение на AI
Критикуват милиардера за казаното от него в интервюто с Джими Фалън

Хиляди стреснати потребители на социалните мрежи ожалиха мечките в Йелоустоун
Оказа се, че и снимката, и информацията за блокиралите входа на парка гризли са фалшиви

Проектът на НАСА „Първата жена на Луната“ може и да не се осъществи
Споменаванията на цветнокожи и международни партньори в космическите проекти са ограничени според новите разпоредби

„10 Аха! стъпки за помирение“ в нашия магазин
Най-добрият подарък с пожелание за мир и съгласие във взаимоотношенията

10-милионният посетител на Rijksmuseum наистина спал под картина на Рембранд
Основната цел била човекът да не знае, че го очаква нощ в музея

Учен казва, че сме с 50% повече от 8,2 милиарда
Доводът му е неточното преброяване в селските райони

Пчеларите оценяват 2024 г. като бедствена
Причините са свързани с климата, дъмпинговия внос и ниските изкупни цени

Гарванът Джими e с над 600 роли в киното
Птицата е звезда, застрахована за 10 000 долара в средата на миналия век. В един момент има 21 резервни двойника.

Двамата заточеници остават на борда на международната космическа станция
Мисията на НАСА за спасяване на блокираните астронавти отново беше отложена

Роклята, която раздели света на две
10 години от публикуването на снимката, предизвикала най-големите обсъждания в интернет

Възможно е слоновете да предусещат смъртта си
Съществуват ли така наречените „слонски гробища“?

Вземи тъмните ми дни и ми донеси светли
Какво разказват в Румъния за историята на усукания червено-бял конец

Специални сайтове и приложения ще ви помогнат да се ориентирате в парада на планетите
Тази седмица в небесният спектакъл участват 7 ярки хубавици

САЩ въвеждат получаване на гражданство срещу 5 милиона долара
Пазаруването на „златни карти“ ще започне до две седмици