Тай Чи лекува тялото и душата
Източното бойно изкуство помага при редица заболявания, подобрява настроението и облекчава стреса
Снимки: iStock
Произходът на Тай Чи се свързва с Древен Китай. Мъдростта на поколения майстори на бойните изкуства се комбинира с философията за Дао, за да се създаде комплекс от движения, който да тренира както тялото, така и да оказва благотворно влияние на вътрешната енергия „Ци” на човека.
Движенията са обединени в последователности, наречени „форми”, като обикновено се практикуват както къса, така и дълга форма. Разпространени днес са няколко основни вида Тай Чи, сред които най-популярни са Ян, Чън и У стил. Някои от основните принципи, засегнати в тях, са липсата на съпротивление, мекотата, равновесието (от една страна буквално, а от друга – между енергиите „ин” и „ян”), използването на силата на противника за защита срещу него.
След 80-те години на 20-ти век бойното изкуство набира огромна популярност и на Запад. Все по-често сутрин в големите паркове на различни градове в Европа и Америка могат да бъдат забелязани трениращи – групи хора на различна възраст, застанали в редици, които извършват плавни движения в перфектен синхрон.
Множество изследвания през последните години описват ползите от редовните упражнения по Тай Чи както за тялото, така и за духа. Според изследователи от Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада, китайският комплекс от упражнения дава някои физически ползи при хора, страдащи от сърдечна недостатъчност, хронични белодробни заполявания, диабет.
Две независими изследвания – от Тайван и Австралия, публикувани в British Journal of Sports Medicine документират позитивите от редовното практикуване на Тай Чи за пациентите с диабет тип 2. Курс от 12 седмици по Тай Чи спомага релаксацията като така намалява производството на „хормона на стреса” кортизол в кръвта, регулира нивата на кръвната захар и стимулира имунната система. Сред другите документирани ефекти от практикуването на Тай Чи са по-добра гъвкавост и координация, дълготрайно усещане за спокойствие и приповдигнато настроение.
Тай Чи е особено подходяща практика за възрастните, тъй като не изисква специална физическа подготовка, а помага при редица заболявания. Канадско изследване, също публикувано в British Journal of Sports Medicine, посочва, че Тай Чи облекчава болката и симптомите на скованост при артрит.
Резултатите от изследване, публикувано в British Medical Journal, сочат, че Тай Чи може да се окаже по-ефективен метод за облекчаване на симптомите на фибромиалгия дори от традиционно препоръчваните при такива случаи аеробни упражнения като плуване, бързо ходене и колоездене.
Участниците в изследването, средно на възраст 52 години, правят упражненията от комплекса един или два пъти седмично в продължение на период от между 12 и 24 седмици, а контролна група изпълнява друг вид аеробни упражнения за същия период от време. В началото на изследването и след изтичането на периода, участниците попълват въпросник относно физическото си състояние, както и за психически симптоми като депресия, безсъние и тревожност. След 24-тата седмица при практикуващите Тай Чи се забелязва сериозно подобрение на цялостното състояние, като практикуване с обучен треньор един-два пъти седмично е било достатъчно за облекчаване на много от физическите оплаквания и подобряване на настроението.
През 2018 г. проект към Университета в Борнмът изследва ползите от Тай Чи при пациенти, страдащи от деменция. По време на 20-седмичен курс участниците споделят, че упражнението може да забави развитието на състоянието, подобрява концентрацията и би могло да намали усещането за самота и социална изолация при възрастните поради груповия характер на занятията.
Тайдзи цюан може да се практикува и от деца. По време на пандемия от Covid-19 в началото на тази година, няколко начални училища в Дарбишър, Англия, които са отворени за децата на ключови работници, предлагат на учениците си курс по Тай Чи. Практиката помага на децата да се освободят от стреса, както и да бъдат физически активни, въпреки дългите часове прекарани пред компютъра или таблета.
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.