Каролайн Криадо-Перес: Домакинският труд да се включи в брутния вътрешен продукт
Краен феминизъм или борба за равнопоставеност на половете?
Основната парадигма в „Невидими жени" е, че във формирането на БВП неправомерно е изключен трудът, който жената полага в дома си за изпълнение на задълженията си като майка и съпруга, грижеща се всеки ден не само семейството да е нахранено, децата – облечени, здрави и с написани домашни, съпругът – изпран и изгладен, къщата – чиста и прибрана, но се грижи много часове на седмица и за хронично болните си родители, които не работят и съответно нямат принос в икономиката на страната.
„Имаше един основен аспект на производството, който беше изключен и това е приносът на неплатената домакинска работа като готвене, чистене, грижа за деца и болни възрастни“ - пише Перес. Според авторката отказът на няколко поколения управляващи икономисти и държавници по целия свят да изискат измерване на неплатените домакински услуги създава голяма празнина както в демографските статистики, така и в представата за една икономика, формирана базисно от показателя БВП.
Авторката смята, че жените са онеправдани изначално. Заради грижите, които трябва да отделят на семейството, децата и възрастните болни близки, жените са принудени да работят на непълен работен ден. Но уж „седейки" вкъщи те извършват тежък физически труд. Освен перачки, готвачки, чистачки, санитарки, аниматорки, болногледачки и шофьорки, те са и начални учителки, тъй като първите познания за света, природата и хората децата научават от предначалното образование у дома - от мама. Перес стига и още по-далеч. Тя твърди, че отпусканите от държавата детски надбавки или друг вид социални помощи се харчат различно, ако ги получава мъжът или жената. Всичко, което получава от държавата жената - отива за къщата и децата, твърди Перес. Докато мъжът харчи тези средства за други неща...
Защо са толкова малко президентите жени и изобщо жените в политиката, се пита авторката на „Невидими жени". Според психолозите образът на жената в политиката за избирателите се асоциира със „студена кучка", макар статистическите данни за свършеното от жените с власт сочат, че те в повечето случаи изпълняват предизборните си обещания. Нещо повече - привличането на инвестиции в образованието и здравеопазването се отдава много по-добре на жените, отколкото на мъжете.
„Изнесените факти едва ли ще шокират жените читатели. Вече знаем, че ни плащат по-малко, че вършим далеч повече неплатен труд у дома, че опашките за нашите пари са по-дълги, че ние сме неизброимите жертви на домашно насилие. Но въпреки това е полезно и отрезвяващо да видим тези факти по този начин, да имаме числа, които да определят количествено нашата болка и мизерия" - пише в рецензия на книгата на Перес в The Guardian журналистката Анжела Сайни.
Според Перес жените във Великобритания са с 53% по-стресирани по време на работа от мъжете. Всяка трета жена в света няма достъп до безопасни тоалетни. Едва през 2017-а стана известно, че в BBC мъжете на ръководни постове получават повече от жените и това предизвика широки дискусии и медиен скандал.
Сайни подкрепя Перес в мнението й, че проблемите на жените в този свят няма да се решат само с монтирането на повече улични лампи. Необходимо е да се промени мисленето, отношението и поведението. Има много фактори, които правят един човек невидим в обществото - раса, социален статус, физически увреждания, необразованост... - всичко различно от средностатистическия бял работещ мъж, смята журналистката.
Още по темата:
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично
Най-омразната личност в историята вилнее онлайн
7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.