Подкрепете ни!




Любопитно3 септември 2021

Да прочетеш човек вместо книга

Проектът „Човешката библиотека" кара хората в 84 страни да се почувстват братя

Снимка: Youtube
Снимка: Youtube
Много повече са нещата, които ни обединяват, отколкото тези, които ни разделят. Това е посланието зад проекта „Човешката библиотека“, рожба на Рони Абъргел, брат му Дани и приятелите им Асма Муна и Кристофер Ериксен. Тази алтруистична идея започва живота си като събитие на фестивала Roskilde в Дания през 2000 г. Първоначално намерението е да се насърчи диалогът между хора от различни среди, етноси и начин на живот и да им се помогне да разпознаят общото в техните истории, а не това, което ги отличава, разказва писателят Робърт Брайт в huffingtonpost.co.uk. 17 години по-късно има „книги“ и „библиотеки“ в 84 държави. Във Великобритания за първи път ценните неформални срещи се случват в Норич. 

Какво е „Човешката библиотека"

Хората доброволно стават „книги“ и се отдават „под наем" на „читатели“, които седят с тях лице в лице и са свободни да им задават всякакви въпроси за живота им. Така че ако някой бездомник или бежанец предложи да стане „книга“ в библиотеката, читателят може да го попита какво е да си такъв, без да се прилагат обичайните социални забрани. Едно нещо, което никога няма да ви бъде казано, е да си гледате работата.

Какво научих там

Открих за какво става дума в The Library Club в лондонския Ковънт Гардън. Събитието започна с филма на Heineken Worlds Apart - социален експеримент, в който непознати, разделени по своите убеждения, се събират, за да видят дали могат да преодолеят различията си.

„Това, което искахме да разберем във филма - казва Ник Касби, представител на Heineken - е, че когато намерите общ език, когато намерите нещо, което ви свързва, вие се отваряте. Дори хора с изключително различен произход могат да открият, че имат нещо, което повече ги обединява, отколкото ги разделя."

След филма разгледах „книгите", които се предлагаха за прочит - човек с детска церебрална парализа, пансексуална, лесбийка, източноевропейска имигрантка, екстремен модификатор на тялото... Списъкът е дълъг. Казаха ми: „Това надхвърля социалните норми. Но не се срамувайте. Тези хора доброволно ще отговорят на вашите въпроси и са нетърпеливи да разкажат своя опит."

Тери

Първата ми книга е Тери, мъж на около 30 години, който страда от параноична шизофрения. Малко е сюрреалистично да седнете с напълно непознат и да започнете да му задавате директни въпроси за личния му живот (дори за журналист, свикнал да води интервюта).

Но Тери е напълно безразличен към персоната ми и отговаря честно и изчерпателно. Състоянието му започнало да се проявява, когато бил на 19 години, до тогава бил весел човек, спортен тип личност. Той ставал все по-параноичен и подозрителен към хората, вярвайки, че те могат да чуят мислите му.

Подобно на многото с диагноза параноична шизофрения, той не представлява опасност за никого, освен за себе си. Проблемите му се задълбочават и на 20 години той прави опит за самоубийство. „Надявам се, че „Човешката библиотека" предизвиква стигмата - казва той. - Помагам на други хора с шизофрения и трябва да разберете, че стереотипът, свързан с това състояние, засилва стигмата. И когато хората с шизофрения се сблъскат с този стереотип - че те са изродите на обществото - това може да има негативен ефект върху състоянието им. Те ще се почувстват изгнаници в този свят."

Адмир

Следващата ми книга е Адмир - ром, номадска етническа група, която сега се среща в цяла Европа и която все още е обект на огромни предразсъдъци не само във Великобритания. „Чували ли сте в медиите някакви положителни истории за ромите?“ - пита той. Мъча се да се сетя безуспешно. „Ако просто прочетете негативните неща, не можете да видите човека“ - продължава той.

Адмир живее в Копенхаген и е част от „Човешката библиотека" от десет години. Той ми казва, че ромите са тръгнали по света от Северна Индия, че техният език е разделен на десетки диалекти, които отразяват тяхната миграция в Европа и Северна Африка, че те могат да бъдат мюсюлмани, християни, евреи или дори да запазят индуистките си вярвания.

Адмир насърчава другите датски роми да заявяват себе си по-убедително, да разказват и да се гордеят със своята история и традиции. „В Дания има около 15 000 роми, но може би само 100 от тях са готови да кажат, че са роми пред други хора - казва той. - Цаката му е да бъдеш отворен, не се страхувай."

Човещина

Когато си тръгнах от „Човешката библиотека“, бях вдъхновен от емоция, която в момента е дефицит по земята - оптимизъм.
Във време, когато сме свидетели на разпадане и разделение, когато голяма част от медиите безотговорно използват реториката „с нас или против нас“ пред сложни социални въпроси, а интернет изостря тези проблеми с ехокамери, фалшиви новини и тролене, „Човешката библиотека" е навременна и необходима проверка на реалността.

Този проект на практика ни показва, че ако полагаме усилия да изслушваме и разбираме хората, бързо започваме да виждаме отвъд нашия собствен свят. Виждаме, че ни обединяват много повече обстоятелства, отколкото че сме просто хора. Това е истина, стара колкото света. „Човешката библиотека" ни го напомня отново и отново.



Още по темата:

Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища Любопитно

Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища

Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение

Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата Любопитно

Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата

„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите

Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане Любопитно

Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане

След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм

Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години Любопитно

Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години

Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.

Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара Любопитно

Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара

Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите

Истината за Хелоуин Любопитно

Истината за Хелоуин

Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.

Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП Любопитно

Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП

Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите

В света има над 300 различни езика на знаците Любопитно

В света има над 300 различни езика на знаците

На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?

Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление Любопитно

Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление

Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си

„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година Любопитно

„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година

Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук

Калифорния легализира кафенета за канабис Любопитно

Калифорния легализира кафенета за канабис

Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно

Какво мислят българите за изкуствения интелект? Любопитно

Какво мислят българите за изкуствения интелект?

Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират

Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота Любопитно

Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота

Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично

Най-омразната личност в историята вилнее онлайн Любопитно

Най-омразната личност в историята вилнее онлайн

7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.