Подкрепете ни!




Любопитно1 юни 2023

15 начина да накарате децата да заобичат четенето

С тези хитринки малчуганите сами ще започнат да посягат към книгите

снимка: iStock
снимка: iStock
Книгите трябва да ви радват и разсмиват, да ви пренасят в далечни земи, да ви превръщат в преследвач и убиец на змейове. И да ви карат да изживявате истински всичко по пътя. „Ако ние се отнасяме към книгите сякаш са вълшебни, децата също ще вярват в това, докато растат”, твърди Шана Шварц, старши разработчик в проект за четене и писане на Колежа за преподаватели към Колумбийския университет в Ню Йорк.

Пробвайте тези одобрени от експерти и майки идеи и магията ще се случи.
1. Бъдете пример за любов към четенето
„Децата вземат пример от възрастните“, казва Шана Шварц. „Когато растеш заобиколен от нездравословна храна, харесваш нездравословната храна. Когато растеш заобиколен от книги, обичаш книгите.” Анет Увена споделя често с децата си своето въодушевление. Тя се уверява не само че я виждат да чете, но и да говори за книгата: „Ще посоча с вълнение нещо, което ми напомня за повествованието, защото искам да разберат, че книгите ми носят радост и че ще донесат и на тях.”

2. Кът за четене
Тихият, уютен и пълен с книги кът е задължителен. „Децата обичат крепостите, така че два стола, покрити с одеяло ще свършат работа“, казва Кристина Дроскоски, специалист по четене в начално училище и майка на три деца. Може да го подредите заедно с детето, така че да се превърне в притегателно за него място. Устройте го тематично: морски плаж, пиратски залив, дъждовна гора или космически кораб. Това ще направи времето за четене още по-примамливо.

3. Дайте живот на книгите
Намерете дейности, вдъхновени от книги, които могат да се извършват в истинската действителност. Ако вашето дете обича „Трите прасенца”, покажете му живо малко прасенце. Четете за звездите? Отидете до планетариума.     

4. Прочетете книгата, а след това гледайте филма по нея
Изберете класика, която е филмирана – „Мост към Терабития”, „Лъвът, вещицата и дрешникът” или „Чарли и шоколадовата фабрика”. Прочетете я заедно, а след това си направете семейна кино вечер, за да гледате екранизацията.

5. Дръжте книги навсякъде
„Заобикалянето на децата с книги от ранна възраст ги привързва към тях“, казва д-р Алис Стърлинг Хониг, експерт по детско развитие в университета „Сиракуза” в Ню Йорк. Вземайте нови книги, малчуганите ще им се радват. Оставяйте ги навън, дори на пода на колата. „Не дръжте книгите на полиците! – съветва д-р Хониг. –  Оставете малките да ги пипат, да ги разнасят, дори да си вземат водоустойчиви такива във ваната.”

6. Четете на глас, дори когато вече нямат нужда
Според д-р Карлсън-Пейдж това е едновременно образователно и приобщаващо. Освен това децата се научават да четат най-добре (и да обичат да го правят), когато слушат безброй истории години наред в обстановка, която значи нещо за тях (напр. сгушени в скута на родител).

7. Превърнете посещенията в библиотеката в приключение
Доверете се на библиотекарите – на тях им се плаща, за да направят четенето вълшебно за децата. Проверете какви дейности се случват, следете интернет страницата за предстоящи събития. „И не забравяйте да направите карта за библиотеката за всяко от децата си”, препоръчва Дроскоски.

8. Препрочитайте книги с най-малките
Книгите ускоряват ранното езиково развитие. Отначало децата забелязват картинките, след това се научават да отгръщат страниците, после разбират, че историята е една и съща всеки път. Все ключови умения, които ги подготвят за четенето. Особено полезни са римуваните книжки, тъй като подпомагат разпознаването на повторенията и звуковете. Д-р Карлсън-Пейдж уточнява, че децата обичат римите, защото научават какво следва и могат да пригласят.

9. Гответе заедно
„Когато съставките и насоките се четат бавно много пъти, се подобрява разбирането“, отбелязва Дроскоски. Вземете готварска книга и оставете детето да избере ястие, което да приготвите заедно. Помолете го да прочете рецептата на глас, докато вие режете. След това си разменете ролите. Накарайте го и да напише меню – включването на писане в играта също подпомага четивните умения.

10. Създайте читателски кръжок
Нужни са само двама души, които да четат една и съща книга. Това може да сте вие и детето или пък то с негов другар. Изберете краен срок и място за среща и подгответе въпроси за обсъждане (напр. най-добрата част, любим герой, предложения за различен край).

11. Задавайте въпроси
Това повишава разбирането и удоволствието. Не е забавно, ако детето не разбира какво се случва. Питайте го кои герои харесва най-много, какво мисли, че ще се случи, как би постъпило то. „Ако обръщате прекалено внимание на буквите и звуковете, вместо на самата история, децата няма да станат добри читатели“, обяснява д-р Карлсън-Пейдж. „Ако сте умел читател, значи четете бързо – не се взирате във всяка буква, а гледате смисъла, и това е, което подхранва процеса.”

12. Обръщайте се към книгите в трудни моменти
„Набавете книга за всяка страст в живота на детето, или за всяка борба“, съветва Шварц. Вземате си кученце или детето започва в ново училище – осигурете съответните книги. Кажете му, че те могат да помогнат, когато се чувства тъжно или развълнувано, или изпитва нещо друго. Вкарайте в играта и „феята на книгите”. Опаковайте изданието и оставете бележка: „Чух, че ще ставаш кака. Това ще ти помогне да се подготвиш по-добре за новата си роля. С обич, Феята на книгите“.

13. Направете се на малко шантави
Купете на поотрасналите си читатели челник, за да могат да остават будни след „времето за лягане“. Така ще им напомните, че четенето е наслада и изключително право, а те ще се чувстват пораснали.

14. Разчитайте и на списанията
„Списанията помагат да научим децата, че текущата информация е ценна“, отбелязва Шварц. Сдобиването с нов брой е вълнуващо и е важно да го превърнете в обичай за вашето дете.
 
15. Подарявайте книги
Когато ви попитат за подарък за рожден ден, предложете книги. Карайте децата си да ги подаряват и на своите приятели, с посвещение, което казва на получателя защо дадената книга е важна за него. „Така учите детето си, че книгите са начин да се свързва с другите“, обяснява Шана Шварц.

Източник

Още по темата:

Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища Любопитно

Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища

Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение

Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата Любопитно

Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата

„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите

Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане Любопитно

Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане

След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм

Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години Любопитно

Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години

Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.

Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара Любопитно

Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара

Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите

Истината за Хелоуин Любопитно

Истината за Хелоуин

Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.

Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП Любопитно

Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП

Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите

В света има над 300 различни езика на знаците Любопитно

В света има над 300 различни езика на знаците

На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?

Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление Любопитно

Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление

Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си

„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година Любопитно

„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година

Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук

Калифорния легализира кафенета за канабис Любопитно

Калифорния легализира кафенета за канабис

Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно

Какво мислят българите за изкуствения интелект? Любопитно

Какво мислят българите за изкуствения интелект?

Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират

Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота Любопитно

Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота

Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично

Най-омразната личност в историята вилнее онлайн Любопитно

Най-омразната личност в историята вилнее онлайн

7 видеоклипа, генерирани от изкуствен интелект са с 6,9 милиона гледания през 2024 г.