favorites basket
user
Любопитно26 август 2022

В природата няма алфа мъжки вълци

Родители водят семейната глутница, липсва борба за власт

Снимка: Wikimedia.org
Снимка: Wikimedia.org
Лайфстайл изданията изобилстват от статии за личности, наречени „алфа мъжкар". И вие все някога сте обозначили някого като такъв. Алфа мъжкарят се превърна в клише за мачо тип, който обича да води.

Но откъде всъщност идва терминът? Фразата датира от 40-те години на миналия век, когато изследовател на име Рудолф Шенкел пише статия, изследваща живота на вълците, припомня сайтът Gizmodo. Наблюденията са върху глутници вълци в плен. Предположенията на автора са, че вълците живеят в социални структури, доминирани от алфа мъжки и алфа женска. Тези „алфа" животни понякога биват сваляни от власт чрез вътрешногрупови конфликти, но докато са начело, те определят как да се държат другите вълци и диктуват структурата на своите групи.

По-късно статия от учен на име Дейвид Мех популяризира този термин допълнително. Хората бързо възприели тези „новини" от света на дивите животни и започнали да прилагат определението „алфа" и за други социални системи, включително и човешката. 

Но... Всъщност нещата не изглеждат точно така. Още през 90-те години на миналия век учените излязоха с доказателства, че алфа вълците всъщност не съществуват в дивата природа, публикация за това излиза в Science Norway.

Истината започна да лъсва, когато учените разпростират наблюденията си от вълци в плен към такива, обитаващи дивата природа. Групи вълци в плен наистина формират конкурентни социални структури с алфа мъжки и женски, но в дивата природа глутниците всъщност са съставени от тясно свързани помежду си животни: а именно майка и баща и тяхното потомство, пише Science Norway . 

В тези групи двамата родители са отговорни за водачеството, но само в смисъла, който се влага, когато говорим изобщо за отношенията родители-деца. Не повече. Изключително малко вероятно е младите вълци да предизвикат родителите си в борба за спечелване на контрола над глутницата си. Младите вълци „оглавяват" групата само когато родителят умре. Вълчетата остават с глутниците на родителите си, докато навършат около една година, след което се отправят по собствения си житейски път, за да спечелят собствена територия и партньори.

Идеята, че вълците всъщност не следват алфа модели, се появява през 1999 г., когато Дейвид Мех, същият учен, който помогна за популяризирането на концепцията за алфа йерархиите, се отказа от предишните си твърдения, според Gizmodo. 

Вълците в природата може и да нямат алфа мъжки, но други животни имат. Явлението се наблюдава при някои примати. Както капуцините, така и мандрилите имат строги социални йерархии с алфа мъжки на върха. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.