
изображение: iStock
Услугата за дронове Prime Air на Amazon ще доставя на пациентите лекарства във всеки един ден от седмицата и във всеки час от денонощието. Става дума за доставки с дронове на медикаменти, закупени чрез Amazon Pharmacy – онлайн магазин за лекарства с рецепта.
От Amazon обещаха, че пакетите с лекарства и лекарствени материали ще бъдат пуснати в имота на пациента от дрон в рамките на 60 минути след поръчката им чрез Amazon Pharmacy. Първият град, в който ще стартира услугата, ще бъде Колидж Стейшън, Тексас. Следващите вероятно ще са Остин, Индианаполис, Маями, Финикс и Сиатъл. Засега услугата ще е безплатна.
В момента Amazon Pharmacy има лиценз да търгува с около 500 лекарства, включително тези за грип, астма и пневмония.
Програмата на Amazon за доставка с дронове, която работи от 2013 г., направи първия си опит през 2016 г. в Англия. В САЩ Amazon пусна експеримента си през 2020 г., когато получи одобрение от Федералната авиационна служба за пробни услуги.
Но поредица от регулаторни и други технически проблеми попречиха на технологичния гигант да направи каквото и да е значително внедряване оттогава – едва 100 доставки към май 2023 г. А например компанията Walmart предпочита вместо да изгражда собствена мрежа с хвъркати машини, да работи със специализиран в услугата партньор – Zipline (медицински доставки с дронове), а скоро и с Alphabet's Wing.
Но Amazon не се ограничава само с доставката на лекарства. Amazon Clinic дава виртуални диагнози и препоръки за лечение, обхващащи около 35 състояния. Услугата One Medical пък предоставя виртуални и лични напътствия за оказване на първа помощ. Добавянето на дронове към този микс завършва цикъла на виртуалната услуга.
„От първите дни в медицинското училище ни учат, че има златен прозорец, който има огромно значение в клиничната медицина“, каза д-р Вин Гупта, главен медицински директор на Amazon Pharmacy. „Това е времето между момента, в който пациентът се почувства зле, и този, в който може да получи лечение. Работим усилено в Amazon, за да стесним драстично златния прозорец от диагностика до лечение, а доставката с дрон бележи значителна стъпка напред. Независимо дали става въпрос за инфекциозно заболяване или респираторно заболяване, ранната намеса може да бъде от решаващо значение за подобряване на резултатите за пациентите.“