favorites basket
user
Любопитно12 декември 2023

Евростат: България е най-нещастна, Австрия – най-щастлива

Излезе тазгодишният индекс на щастието в ЕС

снимка: iStock
снимка: iStock
Всяка година Евростат, официалната статистическа агенция на Европейския съюз, измерва щастието на нациите в тази общност за предходната година.

Тази година първото място държи Австрия, според анкетите на германските граждани пък – те са доста по-малко щастливи отпреди, сочат данните. Сред най-доволните от битието си са поляците и румънците, които заедно с австрийците са в първата тройка щастливци. В другия край на скалата са Германия – предпоследно място и България – последно. 

Данните от проучването сочат, че вече не е в сила социалното клише – колкото по-богата е страната, толкова по-щастливи са хората. Не е така навсякъде.

Германия е на предпоследно място според нагласите на анкетираните, въпреки че страната е с една от най-мощните икономики в евросъюза. През 2021 г. нацията влиза в класацията на Евростат с бал 7,1, а най-новите данни са, че той е паднал до едва 6,5. Въпреки че обикновените статистически данни не могат да обяснят защо хората са по-малко щастливи от предходната година, те показват нарастващо помрачаване на колективното германско настроение. В проучване, публикувано миналата седмица, базираният в Кьолн институт Rheingold, се казва, че хората, „затормозени от безпокойство“, съставляват 20%, а други 9% са класифицирани като „незаинтересовани и затворени“.

Германия страда от икономическа стагнация, заедно с тревожността, свързана с войната в Украйна, както и с безпрецедентно нарастващата имиграция. Към всичко това се добавя и сравнително непопулярното след народа правителство.

Австрия не е за първи път начело на списъка. Жителите й дадоха средна оценка на нивата на щастие – 8. Доста по-бедните нации като Румъния и Полша обаче също са в челната тройка, което ни навежда на мисълта, че повече пари не означава непременно повече щастие. Вероятно за все по пълното удовлетворение на човека от живота са важни показатели като възраст, ниво на образование, семейно и финансово положение, система на здравеопазване и др.

Изследването разгромява още едно социално клише – че Милениалите и Поколението Z са глезльовците на епохата и вечно се жалват, ненаучени да се справят с битието. Данните на Евростат сочат, че хората на възраст между 16 и 29 години в държавите членки на ЕС показват по-висока удовлетвореност от живота в сравнение с тези на възраст над 65 години. Обратният модел се наблюдава само в Дания, Швеция, Ирландия, Холандия, Люксембург и Финландия.

Удовлетвореността от живота изглежда доста зависи от нивото на образование на индивида – което до известна степен отразява и нивата на доходите. Във всяка държава членка по удовлетворението от живота нараства успоредно с нивото на образование.

Мястото, където живеете, също има значение – въпреки че тези констатации са доста по-хаотични. В Малта, Австрия, Финландия, Холандия, Белгия, Ирландия, Швеция, Дания и Люксембург хората в селските райони се обявяват за малко по-щастливи, с 0,2 пункта и повече.

В България, Румъния, Литва, Словакия, Португалия, Унгария, Хърватия, Кипър, Германия и Словения обаче градските жители казват, че са по-удовлетворени от живота.

Съобщава се, че домакинствата с деца са най-щастливи, докато домакинствата, съставени от един човек, са най-малко щастливи. Това е характерно за Европа, уточняват експертите, тъй като изследванията, направени на други континенти, са установили обратното. Това е тенденция, която вероятно ще бъде последвана от Европа в близко бъдеще.

Между 2018 г. и 2022 г. удовлетворението от живота е намаляло най-много, -0,3 пункта, за домакинствата с деца, зависещи от родителите си.

Хората в северните и много западни части на ЕС са по-доволни от битието си, отколкото хората в балтийските страни.
Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.