
Напоследък се появиха и невронни мрежи, които са невероятни лъжци. Информацията, с която отговарят на зададени въпроси, е напълно невярна или тотално объркана. Ако опитате да издирите информация за разработчиците – ще стигнете до задънена улица. В презентацията си се обявяват за част от ChatGPT, но в повечето случаи нямат нищо общо с OpenAI.
Един от чатботовете, който твърди, че е за българоговорящи потребители на интернет, дори трудно разпознава езика на потребителя и понякога отговаря на друг балкански език. Невронната мрежа, наречена TalkAI.info се предлага безплатно и без регистрация на първо време. Има и приложение за мобилни устройства.
Сами преценете каква оценка ще получи детето ви, ако разчита на този чатбот за домашното си по литература.
Създателите обясняват, че чатботът с изкуствен интелект може да генерира текстове с всякаква сложност и тематика, да съставя есета и доклади, да напише забавна история или да предлага идеи за нови проекти. Припомнят, че ChatGPT е чатбот с изкуствен интелект от компанията OpenAI, съоснована от Илон Мъск.
За обучението на езиковия модел ChatGPT са били използвани обучение с наблюдение и обучение с подсилване. Според разработчиците точно по тази причина този високоефективен модел вече е способен да дава отговори на най-различни теми с достатъчна точност и без подвеждащи формулировки.
ChatGPT може да отговаря на въпроси, да генерира истории, да обобщава сюжети на книги, да помага в задачи по програмиране и много други. Независимо дали се нуждаете от информация, творческо писане, превод на текст или техническа поддръжка, ChatGPT може да се адаптира към вашите нужди и да ви окаже ценна помощ.
Обещава (за разлика от традиционните търсачки) да не ви пренасочва към уебсайт, когато задавате някакъв въпрос, а веднага ви даде конкретен отговор.
Разработчиците на TalkAI ни съветват да продължаваме да задаваме въпроси по темата, която ни интересува и да отделим толкова време, колкото е необходимо, за да изясним подробностите. И накрая има странно уточнение: TalkAI.info използва официалния API на ChatGPT, но не е част от OpenAI.

Дотук - добре, но ето отговорите на няколко въпроса, които са откровена лъжа.

Ще спомена само три факта от истинската биография на Левчев - роден е на 27 април 1935 г. в Троян, починал е на 25 септември 2019 г. Български поет е. Наградата „Златен венец“ не е на БАН, а на Вечерите на поезията в Струга, Македония. Не е автор на нито един от изредените от чатбота романи, нито е сценарист на филмите, които той посочва. На забележката ми, че всичко за Левчев е невярно, невронната мрежа ми отговори леко раздразнено:

Ето какво мисли за шедьовъра на Павел Вежинов „Нощем с белите коне“ рекламираният като „български“ чатбот:

ЕRROR бе отговорът на въпросите кои са авторите на стихотворенията „Аз искам да те помня все така...", „Незабрава" и „Мимето" - (Димчо Дебелянов, Калин Донков, Асен Босев). След три поредни липси на отговор го попитах дали се е изморил и той преплете езиците в буквалния смисъл. Вероятно има трудности с различаването на български и македонски.

На въпроса как е обучаван отговори честно, което обяснява много от недоразуменията. Когато се опитах да посоча граматическата грешка в текста му - не разбра и повтори моето изречение.

И с популярната музика също май не е съвсем наясно...

Ето и една философска тема:

Ментета е имало, има и ще има дори в този уж невероятно бързо развиващ се сектор на информационните технологии. Бъдете внимателни.