Радвам се, че мама умря – историята на Дженет Маккърди
Късно тя разбира, че целият й живот е бил построен върху фалшиви основи
Майката на Дженет Маккърди, Дебра, умира от рак на гърдата през 2013 година, когато Дженет е на 21 години. Докато стои до леглото на умиращата си майка, тя разбира, че всъщност не знае коя е без нея. Винаги е искала да прави майка си щастлива. Как да продължи живота си, когато нея вече я няма?
В автобиографичната си книга, Дженет Маккърди разказва как е била контролирана през целия си живот. Осъзнава, че майка й я е подтиквала към анорексия, което в последствие води до булимия, в опит да предотврати пубертета й и да я запази мъничка за детски роли. Тя се чувствала виновна, че расте.
„Е? Искаш ли да играеш? Искаш ли да бъдеш малката актриса на мама?" я пита майка й, а актрисата споделя: „Имаше само един правилен отговор."
Маккърди е отгледана в Гардън Гроув, Калифорния, в сравнително бедно семейство, член на „Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни“. Майка й Дебра МаКкърди (1957–2013), обучава у дома нея и тримата й по-големи братя. МакКърди описва най-ранните си спомени като „много трагични“, заради диагнозата рак на майка й, когато е била още на две години. Бабата и дядото на Маккърди живеели със семейството й, а къщата била зарината от вещи и в пълна бъркотия. Братята спели на гимнастически постелки в хола, защото спалните помещения били толкова пълни с вещи, че не можело дори да се доберат до леглата си.
Майката на Маккърди е била натрапчиво обсебваща и налагаща се личност. Тези качества се засилват след поставянето на диагнозата й за рак. Може би е искала спокойно да си отиде от този свят, като научи дъщеря си да оцелява без нея, но става точно обратното. Дженет успява да изкара пари от първата си реклама за двуетажно легло, но въпреки че иска да спи на горното, майка й не й позволява, за да не падне и да не се нарани. Затова го запълва с купища книги, играчки и други стари вещи.
Дженет трябва непрестанно да ходи на уроци по актьорско майсторство и на прослушвания. Често, когато пазаруват с майка й, тя казвала просто: „Давай!“ и Дженет започвала да рецитира заучените реплики. Момичето не е харесвала актьорството, но искало да зарадва майка си. „Нейното щастие ми струваше – моето! Но понякога я поглеждам и просто я мразя. И тогава мразя и себе си, че се чувствам така. След това преглъщам това чувство и казвам: Толкова те обичам, мамче“.
На 18 години целува за първи път момче не пред камера. Но майка й се намесва във всички нейни връзки и я кара да се чувства като мръсница. Чувството за вина се засилва с времето. Когато майка й умира, първото нещо, което Дженет прави, е да се напие и да погълне огромни количества храна, която после виновно повръща. На погребението й се приготвя така, както майка й би искала, но не успява да изпее песента, която я е помолила.
С времето разбира, че е послушна и удобна в работата си. Хранителните й булимични проблеми продължават. Следват провалени проекти и паникатаки. Продължава да се налива с текила и да се тъпче с храна, а после да повръща. Започва да прекалява с всякакъв алкохол и личният и професионален й живот се разпада. Булимията я изтощава съвсем. Животът й губи смисъл. Дори на рождения си ден не знае какво да си пожелае.
Но пък получава първата си самостоятелна главна роля. В този момент Дженет решава да се вземе в ръце. И съдбата я среща със Стивън. Връзката им я подтиква към желаната промяна. Отива на лечение при специалист и осъзнава сериозността на проблема си с алкохола и булимията и започва да работи върху тях.
Когато терапията достига до разговор за майка й, Дженет разкрива, че майка ѝ я мотивирала да се храни с малко калории, което я е превърнала в анорексичка, което е било абсолютно нездравословно за нея. Това разкритие я убеждава, че целият й живот е бил построен върху фалшиви основи.
След куп житейски преживявания Дженет започва нов етап в живота си, като напуска актьорската кариера и пише автобиографична книга. Тя се опитва да опознае себе си, да се храни правилно и да обича, започвайки от самата себе си.
Купете книгата на Дженет Маккърди с 20% намаление до 19 април от тук
Още по темата:
Chat GPT: Задавали са ми въпроса „Как да накарам магарето си да говори?“
Вчера тръгна и нова версия на българския GPT, прочетете интервю с двамата братя
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично