Учените успяха да отгледат от стволови клетки пълноценна човешка чревна тъкан. Чрез частична имитация на развитие на ембрион те създадоха тъкан, съдържаща всички необходими клетки, съобщава Nature.
Джеймс Уелс от детския медицински клиничен център в Синсинати (Охайо) и колегите му са използвали стволови клетки от човешки ембриони. Те могат да се преобразуват в най-различни типове клетки от тъканите в организма (това свойство се нарича плурипотентност). Аналогични качества притежават и така наречените iPS-клетки – обикновени клетки от възрастен организъм (например кожни), които са били „препрограмирани" в стволови.
В експеримента медиците са използвали и двата вида клетки. Те насочвали развитието на стволовите клетки така, че те да сформират триизмерни структури на човешки черва. Използвани са и специални химически вещества – ръстови фактори, които определят развитието и специализацията на тъканта. Процесът имитира процеса на специализация на клетките и зараждането на тъканите и органите, случващо се в човешкия ембрион по време на вътреутробното му развитие.