
Клетките в тъканта са заобиколени от извънклетъчна матрица-структура, приличаща на мрежа. За да се закачат за тази матрица, клетките използват своите рецепторни молекули на своята повърхност, които контролират протеин комплекса в тях.
Така наречената клетъчна адхезия свързва молекулите на повърхността на клетките и дава сигнали за всичко, което влияе на състоянието и поведението им, и също така контролира способността на дъщерните клетки да намерят точното си място след клетъчното делене.
Изследователите от института „Каролинска“ откриха нов вид клетка с уникална молекулярна композиция, която я различава от досега познатите. Новооткритата клетка може да даде отговор на въпроса как клетката остава закачена за матрицата по време на клетъчното делене.
Проучването е направено върху човешки клетки чрез конфокален микроскоп (оптичен флуоресцентен микроскоп, притежаващ значително по-голям контраст от обикновения микроскоп) и масспектрометрия (метод за анализ на веществото чрез определяне на отношението на масата към заряда и количеството заредени частици, образуващи се при въздействие върху веществото с цел йонизация).
„Изключително впечатляващо е, че новооткритата клетка е останала скрита досега. Нашите разкрития пораждат нови и важни въпроси за съществуването и функцията на тези структури. Вярваме, че тези клетки са включени и в други процеси, освен в клетъчното делене, но това тепърва предстои да бъде открито“ – обяснява главният изследовател Стафан Стрьомблад, професор от Департамента по биоинженерство в института „Каролинска“.