
Но почти две десетилетия ще минат, преди следващата жена да достигне космическото пространство. Нейното име е Светлана Савицкая, която през юли 1982 г. е изстреляна в орбита и е първата жена, която прави разходка в открито пространство.
През 2013 г. НАСА избира осем кандидати за астронавти, четирима от които са жени. В най-скорошната селекция от 2017 г. жените са 5 от общо 12 души.
Едно интересно изследване показва как се адаптира организмът на жените и мъжете към космическите полети:
- Сърдечно-съдова система: Повечето мъже астронавти изпитват повишено налягане в очите. Жените, от своя страна, са по-склонни да припадат, когато се изправят при завръщането си на Земята.
- Имунна система: На Земята жените развиват по-силен имунен отговор, което означава, че те са по-устойчиви на инфекции, но те също са по-склонни към радиационно-индуцирани ракови заболявания – голяма опасност по време на космическите пътувания.
- Сензорно-двигателна система: Има полови различия, когато става въпрос за сетивата. Например мъжете са по-чувствителни към гледане на движещи се обекти и фини детайли, докато жените различават по-добре цветовете.
- Опорно-двигателна система: Мъжете обикновено започват с повече костна и мускулна маса, но и двата пола я губят по време на безтегловност. Това е много специфично за всеки човек, независимо от пола.
- Полова система: Към 2013 г. данните сочат, че 13 астронавтки са родили 18 деца след космически полети и не са имали допълнителни усложнения по време на бременността в сравнение с останалите жени.
- Поведенчески характеристики: Не са открити различия в половете при натовареност, стрес, умора или качество на съня.
Това е само едно проучване. Дори и с всички данни, събрани досега от космическите агенции за човешкото здраве в космоса, трябва да се извърви дълъг път, преди наистина да разберем как мъжете и жените се адаптират към космическото пространство.