
В центъра на галактика M87 се намира черна дупка с диаметър 40 милиарда километра. Вчера тя за първи път, в историята на човечеството, бе заснета от 8 телескопа, пръснати по повърхността на планетата Земя.
Масата на черната дупка е 6,5 милиарди пъти по-голяма от тази на Слънцето. Огненият пръстен е горещ газ, попадащ в дупката, обясниха учени феноменалното изображение. Дупката е кръгла и е „само"3 милиона пъти по-голяма от Земята!
„Това, което виждаме, е по-голямо по размери от цялата ни Слънчева система", споделя професор Хейно Фалке от Университета Радбауд в Холандия.
„Това, което виждаме, е по-голямо по размери от цялата ни Слънчева система", споделя професор Хейно Фалке от Университета Радбауд в Холандия.
Светлината от акреционния диск е по-ярка от всичките звезди в галактиката M87 взети заедно - затова може да се види на такова разстояние от Земята. Галактиката се намира на 53 милиона светлинни години (приблизително 500 милиона трилиона км) от Земята, като от центъра й излиза мощна струя от материя, изхвърлена от черната дупка.
Телескопите, действащи като един, са известни под названието Event Horizon Telescope и събират информация още от 2006 година.
„Снимката отговаря на нашите очаквания как трябва да изглежда една черна дупка въз основа на Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн. Тя предсказва по какъв начин време-пространството е изкривено от масата на черната дупка", споделя астрофизикът Клифорд Уил от Университета Гейнсвил във Флорида.
Два нови телескопа ще се включат в проекта Event Horizon Telescope през 2020 година.
Учените обещават скоро да ни се покаже и снимка на черна дупка от центъра на нашата си галактика – Млечния път.