favorites basket
user
Наука13 юли 2019

Индия тръгва към Луната

Ако мисията е успешна, това ще е четвъртата държава, стигнала до земния спътник

Снимка: Indian Space Research Organisation
Снимка: Indian Space Research Organisation
Индия прави последни подготвителни дейности за старта на мисията Chandrayaan 2 moon. Космическият кораб ще пътува до Луната два месеца. След пристигането си, станцията ще маневрира в кръгова орбита само на 100 км над лунната повърхност. В началото на септември спускаемият апарат „Викрам“ ще се опита да се прилуни. 

Това ще бъде първият опит на Индия за меко кацане на Луната. Ако успее, това ще направи тази държава четвърта в света след Русия, САЩ и Китай.

Избраното място за кацане е близо до лунния южен полюс, където е открит лед в някои постоянно засенчени кратери. Веднъж проучил безопасността на локацията си, спускаемият апарат Vikram lander ще пусне на повърхността на земния спътник малък шест-колесен роувър, кръстен Pragyan.

Всички модули - спътник, роувър и спускаемият апарат, който ще кацне на спътника, съдържат пълен набор от цялата необходима за изследвания научна апаратура. Наред с другите неща, ще се изучават минералния и химичен състав на Луната, ще се събират топологични и сеизмологични данни. Луноходът ще живее и ще изпраща данни на земята около 14 дни. 

Първата индийска мисия на Луната, „Чандраян 1“, стартира през октомври 2008 г. и работи успешно почти година. „Чандраян 2“ ще излети от космическия център Сатиш Дхаван на югоизточния бряг на Индия вероятно в неделя срещу понеделник – 15 юли. 


Прочети още:
Китаец ще кацне на Луната в близките десет години
Русия също разработва собствена лунна програма

Тойота възнамерява да построи „лунар ровър"
Япония също иска да кацне на Луната

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.