Професор Мичио Каку е световноизвестен физик-теоретик и преподавател в Градския колеж в Ню Йорк. В интервю за CNN той обяснява защо успешният полет на хеликоптера „Инджинюъти“ на Марс ще промени драстично изследователските постижения на човечеството.
Преди дни Американската космическа агенция успешно реализира полет с безпилотен хеликоптер на Марс. Професор Каку сравнява това инженерно постижение с първия успешен опит на братята Райт, когато през 1903 г. издигат по-тежък от въздуха моторен летателен апарат за 12 секунди и добавя:
„Това промени историята на човечеството. Промени начина, по който виждаме летенето, по който транспортираме стоки и извършваме услуги из цялата земя. Издигането на „Инджинюъти“ траеше 30 секунди и е също толкова значимо, защото сега, за първи път в историята, говорим за безпилотен полет, но на друга планета. Представете си за миг флота от тези дронове по повърхността на Марс, това е отвъд въображението.“От гледна точка на техническото изпълнение на мисията проф. Каку обяснява, че това е „инженерно чудо“, тъй като атмосферното налягане на червената планета е едва един процент от земното. За да успеят да издигнат хеликоптера, роторите, задвижващи перките на „Инджинюъти“, трябва да се въртят пет пъти по-бързо от тези на Земята.
По-важното, което отбелязва професорът, е какви перспективи се отварят пред човечеството с тази технология:
„Помислете какво ни дава това, марсоходите не могат да отидат на полярните ледени шапки, а там бихме могли да намерим доказателства за замразен микроскопичен живот. Освен това те не могат да се придвижват по каменисти терени, по каньони или вулкани, но дроновете могат, а това променя правилата на играта. Това ще увеличи многократно възможностите ни за изследване на Марс.“
В представите си за бъдещи космически мисии на човечеството, физикът подхожда смело: „Е, вече имаме хеликоптер на Марс, а някой ден ще имаме подводница на Европа – една от луните на Юпитер. Под ледената й повърхност има океан и вода в течно състояние. Там един ден НАСА ще потопи подводница, за да види дали има например живот. Затова ви казвам – всичко, което се случва сега, променя играта! Хеликоптери и подводници, това може да бъде бъдещето.“
Засега учените ще концентрират усилията си в разузнаване на маршрута на марсохода с помощта на хеликоптера-дрон, чиито технически възможности достигат до полети с продължителност от 2-3 минути на разстояние до 300 метра и височина до 5 метра. Допълнително, с помощта на снимки от „Инджинюъти“, ще се събира информация за трудните за наблюдение от космоса участъци от повърхността на Марс.
