Подкрепете ни!




НаукаДжоланта Бърк / 3 юли 2023

Защо на някои хора им е по-трудно да бъдат щастливи

50% от щастието зависи от гените, 10% – от обстоятелствата и 40% – от усилията да го постигнем

Илюстрация: Жаклин Мунгия, Unsplash
Илюстрация: Жаклин Мунгия, Unsplash
Индустрията за самопомощ процъфтява, подхранвана от изследвания в сферата на позитивната психология, изучаваща какво кара хората да израстват и да се чувстват комфортно. В същото време процентът на пациентите с повишена тревожност, депресия и самонараняване продължава да се увеличават в световен мащаб. И така, обречени ли сме да бъдем нещастни, въпреки този напредък в психологията?

Торта на щастието

Според статия, публикувана в Review of General Psychology през 2005 г., 50 процента от щастието на хората се определя от техните гени, 10 процента зависи от обстоятелствата и 40 процента от „умишлена дейност“ (всякакви усилия с цел постигане на щастие, независимо дали сте позитивни или не).

Тази т. нар. „торта на щастието" поставя привържениците на положителната психология на шофьорското място, позволявайки им да решат каква да е траекторията на тяхното щастие. (Въпреки че неизказаното послание е, че ако сте нещастни, това е ваша собствена вина)

„Тортата на щастието" била широко критикувана, защото се основавала на предположения, базирани върху генетиката, които в наше време са дискредитирани. В продължение на десетилетия изследователите на поведенческата генетика провеждат проучвания с близнаци и установяват, че между 40% и 50% от вариациите в тяхното щастие се обясняват с генетиката, поради което процентът се появява и в „тортата на щастието".

Но тези цифри предполагат, че както еднояйчните, така и двуяйчните близнаци са в една и съща среда докато растат заедно – предположение, което всъщност не е основателно.

В отговор на критиките заради статията им от 2005 г., същите автори написват нова статия през 2019 г., която въвела по-нюансиран подход за ефекта на гените върху щастието. В нея те вече залагат  тезата, признаваща взаимодействията между нашата генетика и нашата среда.

Природа и възпитание

Природата и възпитанието не са независими едно от друго. Напротив, молекулярната генетика, изучаването на структурата и функцията на гените на молекулярно ниво, показва, че двете постоянно си влияят.

Гените влияят на поведението, което помага на хората да избират средата си. Например, екстроверсията, която се предава от родители на деца, помага на децата да изграждат своите групи за приятелство.

По същия начин околната среда променя генната експресия. Например, ако бъдещите майки са гладували, гените на техните бебета се променят съответстващо, а това води до химически промени, които потискат растежа. Бебетата се раждат по-дребни от нормалното и с различни заболявания.
Природата и възпитанието са взаимозависими и си влияят постоянно. Ето защо двама души, отгледани в една и съща среда, могат да реагират на нея по различен начин, което означава, че предположението на поведенческата генетика в еднаква среда вече не е валидно.

Освен това, дали хората могат да станат по-щастливи, зависи от тяхната „чувствителност към обкръжаващата среда“ – способността им да се променят.

Някои хора са податливи на заобикалящата ги среда и така могат значително да променят своите мисли, чувства и поведение в отговор както на отрицателни, така и на положителни събития.
Така че когато посещават семинар как да направят живота си по-добър или четат книга по позитивна психология, те могат да бъдат повлияни от наученото и да преживеят значително по-голяма промяна в сравнение с другите – и промяната може да продължи по-дълго.

Няма една рецепта за всички

Но няма положителна психологическа намеса, която да работи за всички хора, защото ние сме уникални като нашата ДНК и имаме различен капацитет за благополучие през различните етапи на живота си.
Предопределено ли ни е да бъдем нещастни? Някои хора може да се борят малко по-трудно, за да подобрят благосъстоянието си, от други. Тази борба може да означава, че те ще продължат да бъдат нещастни за по-дълги периоди. И в екстремни случаи те може никога да не изпитат високи нива на щастие.

Други обаче, които имат по-голяма генетична пластичност, което означава, че са по-чувствителни към околната среда и следователно имат повишен капацитет за промяна, може да са в състояние да подобрят своето благосъстояние и може би дори да процъфтяват, ако приемат здравословен начин на живот и изберат да живеят и работят в среда, която повишава тяхното щастие и способността им да израстват.

Но генетиката не определя кои сме, дори и да играе важна роля за нашето благополучие. Важни са и изборите, които правим за това къде живеем, с кого живеем и как живеем живота си. Изборите, които влияят както на нашето щастие, така и на щастието на следващите поколения.

*Джоланта Бърк, старши преподавател, Център за позитивна психология и здраве, RCSI Университет по медицина и здравни науки

Източник

 

Още по темата:

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от Наука

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си

Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан Наука

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан

Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка