Подкрепете ни!




Наука31 март 2022

Изследванията на рака при домашните любимци може да помогне и на хората

Котките и кучетата споделят приблизително 85% от същата ДНК като хората и живеят в същите условия

Изследванията на рака при домашните любимци може да помогне и на хората
„Като професор по онкология и доктор по ветеринарна медицина, който изследва рака при кучета повече от 40 години, отдавна  разбрах, че домашните любимци могат да ни научат на много неща, свързани с това как да предотвратяваме и лекуваме рак при хората, пише Родни Лий Пейдж в изданието The Conversation.

Домашните котки и кучета споделят приблизително 85% от същата ДНК като хората. И тъй като и двата вида са били тясно свързани с човеците в продължение на повече от 10 000 години, те са станали също тъй податливи на някои болести, които ходят по нас.

В продължение на десетилетия учените са натрупали това, което сега е съкровищница от данни за рака при домашните любимци. Тези данни съдържат свидетелства, а може би и отговори - за това как и защо домашните любимци хващат рак и как това може да бъде предотвратено.Но поради забележителните прилики в биологията и местообитанията на котки, кучета и хора, изследователите могат да извлекат от тази база данни ценни изводи, които да се приложат и към хората. Ето защо е важно науката да работи върху биомедицинските иновации, които са от полза не само за домашния любимец, но и за неговите стопани.

Този подход съкращава с десетилетия времето, необходимо за постъпване и обработка на информацията. Имайте предвид, че ветеринарните лекари наблюдават и се грижат за котките и кучетата, докато те остаряват и умират при продължителност на живота от приблизително 10-15 години. За сравнение, събирането на подобни данни от един човешки живот отнема от 60 до 100 години.

Ще попитате - а не може ли тази информация да бъде получена от лабораторни животни? Да, учените получават важни данни от тях в продължение на десетилетия, за да разработят нови продукти. Но ракът се предизвиква изкуствено в опитните животинки чрез операции или инжекции (има изследвания, които сочат, че препарати, изработени чрез изпитвания върху мишки, нямат изобщо същия резултат при онкоболни хора). Домашните любимци развиват коварната болест по "естествен" път, анализите и оценките, базирани върху наблюденията на болни домашни котки и кучета, отразяват общата картина много по-реалистично и могат да служат като ценна база, предшестваща бъдещи изследвания при хора.

Ракът е водеща причина за смърт при котки и кучета. Както и при хората, болестта се развива за дълъг период от време, а условията и обстоятелствата, които създават рак при хората, се отнасят и за домашните любимци.

Учените отдавна отбелязват приликите в мутациите и биологичните промени при кучета и хора с меланом, лимфом и рак на белия дроб. Все по-голям сегмент от ветеринарни лекари и онколози използват тези общи характеристики, за да разработят подобрени терапевтични средства за домашни кучета с рак. Много изследователи вярват, че това ще им помогне да разработят ефективни лечения и за хората.

Проучванията показват, че експозицията на азбест може да доведе до мезотелиом, злокачествен тумор, който се образува върху лигавицата на тъканите в цялото тяло както при кучета, така и при хора. Тютюневият дим може да причини рак на белите дробове при хора, лимфом при котки и рак на носа при кучета. Познанията ни как да се намали експозицията на токсини при скъпите ни четириноги приятели може да ускори използването на подобни стратегии за поддържане на здравето на хората.

Преди време учени прикрепиха силициеви сензори към хората и техните домашни любимци, за да измерят нивата им на експозиция на пестициди и хербициди в дома и двора. Нивата на експозиция между хората и техните домашни любимци бяха поразително сходни. Това проучване предполага, че нашите домашни любимци могат да служат като предвестници на вредни експозиции от околната среда и в нашите тела.

Сега учените започват да интегрират милионите налични данни за хора и кучета и да правят междувидово сравнение. Бързото развитие на технологиите за генетично секвениране, заедно с разпространението на електронни медицински досиета, също е изключително полезно.
Тези фактори значително ще ускорят проучванията на рисковите фактори за рак както при домашните любимци, така и при  хората. Вече са започнали големи популационни проучвания на кучета. Учените събират генетична и екологична информация за животните, начина им на живот и хранене.

Традиционните лабораторни животни не винаги са най-добрите субекти за изследване на рака. Имунната система на мишки и плъхове, например, не е толкова сложна, колкото тази на хората. Имунната система на кучетата и котките е много по-сходна с нашата.

Един обнадеждаващ пример

В скорошно клинично изследване учените комбинираха лекарство за кръвно налягане, което вече е общодостъпно за хора и кучета, с химиотерапевтично средство, също одобрено от Администрацията по храните и лекарствата за хора и кучета. След това те изследваха преработения продукт върху домашни кучета с рак на костите. Резултатите са силно положителни. Лекарите приложиха същия протокол при деца с рак на костите.

Ракът на костите при хора и кучета е генетично неразличим. Ако този подход работи, той може да намали с години времето, необходимо за разработване на фармацевтичен продукт за лечение на деца с рак на костите. Традиционната изследователска пътека за ново лекарство за рак е с времетраене поне 10 години на цена от милиарди долари. Но клиничното изпитване на рак на костите върху деца започна в рамките на пет години - и струва 2 милиона щатски долара.


Още по темата:

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от Наука

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си

Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан Наука

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан

Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка