Може ли планетата ни да има собствен ум?
Астрофизикът Адам Франк: Земята има интелект, но липсва планетарен разум

Земята, снимана от Аполо 17, декември 1972 г., снимка: NASA
Вземете например растенията: растенията „изобретиха“ начин за фотосинтеза, за да подобрят собственото си оцеляване, но по този начин отделиха кислород, който промени цялата функция на нашата планета. Това е само един пример за индивидуални форми на живот, изпълняващи свои собствени задачи, но колективно оказващи влияние в планетарен мащаб.
Ако колективната дейност на живота – известна като биосфера – може да промени света, дали пък колективната дейност на познанието и действието също може да промени една планета? След като биосферата се разви, Земята заживя свой собствен живот. Ако една планета има собствен живот, може ли тя също да има и свой ум?
Умна ли е Земята?
Екипът около Франк запознава с теорията си и читателите и на International Journal of Astrobiology. Техният „мисловен експеримент“ съчетава текущото научно разбиране за Земята с по-дълбоки прозрения за това как животът променя една планета и какво е планетарен интелект. Както казва Франк: „Ако някога се надяваме да оцелеем като вид, трябва да използваме интелигентността си за по-доброто на планетата.“
„Незряла техносфера“
Франк припомня неотдавнашни проучвания, които показват как корените на дърветата в гората се свързват чрез подземни мрежи от гъби, известни като микоризни мрежи. Ако една част от гората се нуждае от хранителни вещества, другите дървета ги изпращат на стресираните си братя. По този начин гората поддържа собствената си жизнеспособност.
Изследователите определят нашата цивилизация в момента като „незряла техносфера“, конгломерат от генерирани от човека системи и технологии, които пряко засягат планетата, но не се самоподдържат. Например по-голямата част от нашето потребление на енергия включва консумация на изкопаеми горива, които съсипват океаните и атмосферата на Земята. Технологията и енергията, които консумираме, за да оцелеем, унищожават родната ни планета, което на свой ред ще унищожи нашия вид.
Следователно, за да оцелеем като вид, трябва да работим колективно за най-доброто бъдеще на Земята. Но, казва Франк, „все още нямаме способността да реагираме като едно цяло за благото на планетата. Има интелект на Земята, но няма планетарен разум.”
Към зряла техносфера
- Етап 1 – Незряла биосфера: характерна за много ранната Земя, преди милиарди години и преди технологичните видове, когато е имало наличие на микроби, но растителността все още не се е появила. Глобалните обратни връзки са били малко, защото животът не е можел да въздейства върху земната атмосфера, хидросфера и другите планетарни системи.
- Етап 2 – Зряла биосфера: характерна за Земята, също преди технологичния вид, от преди около 2,5 милиарда до 540 милиона години. Формират се стабилни континенти, развива се растителност и фотосинтеза, натрупва се кислород в атмосферата и се появява озоновият слой. Биосферата оказва силно влияние върху Земята, като може би помага за поддържането на обитаемостта на нашата планета.
- Етап 3 – Незряла техносфера: характерна за Земята сега, с взаимосвързани системи за комуникация, транспорт, технологии, електричество и компютри. Техносферата обаче все още е незряла, защото не е интегрирана в други земни системи, като например атмосферата. Техносферата извлича материя и енергия от системите на Земята по начини, които ще задвижат цялото в ново състояние, вероятно не включващо самата техносфера. Сегашната ни техносфера в дългосрочен план работи срещу себе си.
- Етап 4 – Зряла техносфера: Земята ще се стреми да оцелее в бъдеще, но с технологични системи, които са полезни за цялата планета, включително глобално събиране на енергии, които не вредят на биосферата (например слънчева). Зрялата техносфера е тази, която се е развила съвместно с биосферата във форма, позволяваща както на техносферата, така и на биосферата да процъфтяват.
Сложната система на планетарен разум
Сложна система е всичко, изградено от по-малки части, които си взаимодействат по такъв начин, че цялостното поведение на системата зависи напълно от взаимодействието. Тоест сборът е повече от всичките му части. Примери за сложни системи са горите, интернет, финансовите пазари и човешкият мозък.
Сложната система има изцяло нови свойства, които се появяват, когато отделните части си взаимодействат. Трудно е да се разпознае личността на едно човешко същество, например, само чрез изследване на невроните в мозъка му.
Това означава, че е трудно да се предвиди точно какви свойства могат да се появят, когато индивидите формират планетарен интелект. Но е ясно, че за целта са нужни две неща - съответстващо поведение и самоподдържка.
Франк подхвърля нещо и за извънземните: „Единствените технологични цивилизации, които може да очакваме да видим са тези, които не са се самоубили. Които са достигнали етапа на истински планетарен разум“.
Още по темата:

Психологически нездравите хора са фанатици на здравословния начин на живот
К.Юнг за крайностите и щастието

Откриха биологичната основа на преживяванията, близки до смъртта
Усещанията извън тялото са свързани с повишени нива на допамина, серотонина и ендорфините, твърдят учените

При физическо изтощение мозъкът ни започва да се самоизяжда
Какво е метаболитна миелинова пластичност?

Защо умните хора предпочитат самотата
Те се чувстват по-добре в града и ако не се срещат много често с приятели…

Парализиран мъж се изправи след лечение със стволови клетки в Япония
Трансплантираните клетки са от възрастен донор, но са препрограмирани да се държат като ембрионални

Суперлуната тази седмица ще съвпадне с рядкото слънчево затъмнение „дяволски рога“
У нас ще можем да наблюдаваме затъмнението само онлайн

Австралиец e първият в света, изписан от болницата с титаново сърце
Пациентът е и с рекорд за най-дълго оцелял с изкуствено сърце - над 100 дни

Четиримата от космическата станция благополучно се върнаха на Земята
Суни Уилямс с рекорд сред жените астронавти за най-дълго пребиваване в открития Космос

Флеминг открива пеницилина случайно през 1929 г.
9 години по-късно лекарството започва да се прилага в медицината

Европейците са били доста мургави до римско време
Яденето на риба може да е било причината да останем с по-тъмна кожа за по-дълго време

Хипотеза: Магнитното поле е нестабилно и заради потънали континенти
Структурите са на 3000 км дълбочина и не са резултат от големия сблъсък преди 4,5 млрд. г.

Учен се обрича на смърт от комар в името на науката
Мнозина са пожертвали живота си, за да се докаже връзката между маларията и нейния приносител

Върнаха към живот замръзнал преди 46 000 години червей
Природата пази видовете си и им дава възможност да оцеляват в хилядолетни ледове и в горещи пясъци

Апаратът Blue Ghost успешно кацна на Луната
Само половин час по-късно вече изпращаше снимки от повърхността на естествения ни спътник

На какъв език си говорят изкуствените интелекти помежду си
„О, всъщност и аз съм AI асистент. Каква приятна изненада!"

Квантовата телепортация е факт
Процесорите, които правят изчисления с помощта на кюбити, заприличват на времеви кристали