Защо водата не минава през кожата?
Механизмът ще ни позволи скоро да "пием хапчета" външно
Изследователи от Каролинския институт в Швеция опитали да намерят отговора. Те взели кожни проби от няколко доброволци и ги замразили при –140 ˚C и високо налягане. Това позволило да фиксират образците в този вид, в който обикновено са в тялото на човека. След това учените анализирали микросрезове на замразените образци. В началото ги интересувал само най-външният слой - епидермисът. Клетките му са подредени така, че между тях има още някакво междуклетъчно пространство, запълнено с липидни молекули, и именно този мастен слой учените подложили на най-внимателно изследване.
"Средностатистическата" липидна молекула е полярна: единият й край е хидрофилен, носи в себе си някакъв заряд, а другият - отблъскващ водата. Обикновено група такива молекули образува двуслойна структура, както в клетъчната мембрана, където към водния разтвор са обърнати нейните хидрофилни краища, а хидрофобните са насочени към вътрешния слой и са защитени от водата. Но в случая с мазнините, запълващи пространството между клетките на външния слой на епидермиса, всичко се оказало по-различно.
Изследователите съобщават, че стандартната двуслойна структура тук е обърната наопаки и навън са насочени отблъскващите водата краища на липидните молекули. Благодарение на това водата не може да преодолее кожната бариера нито в едната, нито в другата посока. Освен това липидните молекули са групирани по такъв начин, че при разтегляне на слоя водонепроницаемостта не се променя. Само в районите около порите мазнините имат нормалната си двуслойна структура.
Според авторите тези данни могат да се използват за създаването на лекарствени препарати. Понякога приемът на медикаменти през стомашно-чревния тракт не е достатъчно ефективен, а отчитайки новите данни, изследователите ще могат да разработват вещества, които да позволяват лекарствата да се въвеждат директно през кожата и с това да се правят по-ефективни. От друга страна колкото повече знаем за кожата, толкова по-съвършени ще са и прототипите на изкуствена кожа, създавани от учените, а те в някои случаи са особено важни - например при лечението на изгаряния.
Източник: Каролинският институт
Какво лекуват кристалите
Аметистът облекчава главоболието, кварцът е за ум като бръснач, а розовият кварц гони тревожността
Стига вече с тия 10 000 крачки на ден!
Важно е да не се вторачвате в крачкомера и да не пренебрегвате другите тренировки
И мъжете са хора!
Нека възприемем, че е естествено и те да търсят помощ в слабите си дни и по-често да ги питаме как се чувстват
Shimani: обаяние, вдъхновено от Етиопия
Основателката на българската марка за козметика от природата разказва за най-успешните си изделия и чудесата на етиопската култура
Медика – отмори тук!
С неповторимия си екип балнеокомплексът в Нареченски бани ти дарява облекчение на телесна и душевна болка, както и безброй дейности за истинска почивка
Проверете „истинската възраст“ на тялото си – застанете на един крак
Балансът е определящ за общия физически тонус
Вторичната изгода от боледуването
Крием зад болестта вътрешните си сблъсъци, тя ни дава по-голям контрол
Вълшебното прахче
Благодарение на продуктите „Ентеросан“ преминаваме здрави през сезонните предизвикателства и запазваме бистър ум
Слагат диагноза „алкохолизъм“ само след два въпроса
Учените съветват джипитата да обсъждат с пациентите си по-задълбочено алкохолната зависимост
Черната кутия, която подарява здраве на кожата
Бутиковата козметика, създадена на основата на колоидното сребро, озарява и изцелява кожата
Не е вярно, че самотата води до органни заболявания
Опровержението дойде от учени чрез публикация в Nature Human Behavior
Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно?
Ново изследване преобърна общоприетото предположение за аутизма и емоциите
Обединено кралство: Без тв реклами на вредни храни през деня
Онлайн рекламите за мазните и сладки продукти се забраняват