Децата носят много неща в живота на родителите си: щастие, безсънни нощи... и вируси. Но макар родителите да прихващат инфекции от малчуганите, се оказва, че хората, станали майки и бащи, са по-устойчиви на настинка и грип от бездетните.
Това са резултатите от анализа на Шелдън Коен и колегите му от Университета „Карнеги Мелън" в Пенсилвания. Учените проследяват три отделни експеримента, при които в носовете на участниците се поставя грипен вирус или риновирус, който причинява настинки, а след това се наблюдава кой ще се разболее. Екипът на Коен установява, че родителите са наполовина (48%) по-малко склонни да развият болестта, отколкото хората без деца.
Колкото повече деца има в семейството, толкова повече родителите са защитени срещу заболяването. Освен това децата не трябва да са понастоящем присъстващи: дори майките и бащите на деца, които отдавна са пораснали и са напуснали дома, са били само 27% склонни да се разболеят спрямо количеството бездетни.
Нивата на антитела срещу вируса, които са използвани при експериментите, са били еднакви и при родителите, и при бездетните субекти. Тогава как да си обясним резултатите? Според екипа на Коен тайната се крие в щастието – да бъдеш родител прави хората щастливи и понижава нивата на стрес, което пък подсилва имунната система.
Източник: newscientist