Европейската комисия се опитва да промени правилата, изискващи на етикетите на пчелния мед да има ясна и точна информация дали в него се съдържа ГМО, алармираха еколози и производители на мед.
Те разпространиха отворени писма до медиите, в които обясняват:
"От появата на отглеждането на ГМО пчеларите са притеснени за ефекта му върху пчелите. От една страна, безопасността за тях не е установена, а от друга, използването на ГМО в 99% от случаите е свързано с използването на пестициди и селскостопански модел, който не допринася за благосъстоянието на пчелите.
Европейските потребители ясно се противопоставят на наличието на ГМО в храната си. Замърсяване с ГМО има сериозни последици за възможността да се продава мед и други пчелни продукти както поради регулаторни причини, така и заради имиджа на меда, възприеман като най-типичната естествена храна.
Във връзка със спорен казус Съдът на Европейския съюз реши, че прашецът трябва да се третира като съставка на меда и регулациите относно ГМО трябва да бъдат приложени и към ГМО-прашеца в меда. Това решение гарантира, че медът и пчелните продукти ще се ползват от защитата от ГМО, както и останалите хранителни продукти... Но Европейската комисия предлага да се измени „Директивата за Меда", така че цветният прашец в него вече да не се счита за съставка на меда. Комисията твърди, че все пак ще се изисква разрешение и етикетиране относно ГМО. Но отказът цветният прашец да бъде квалифициран като съставка на меда се основава на сериозна фактическа грешка и е явен опит на Комисията да заобиколи решението на Съда. Европейската комисия смята, че ще успее да направи изключение от изискванията за етикетиране на меда. Опитва да подмени разбирането за това какво е "съставка", когато става дума за пчелния мед. Ако прашецът вече не е съставка от меда, количественото определяне ще се извършва за целия продукт и няма да се отбелязва наличието на ГМО в прашеца. Целта на това изменение е да създаде техническо изключение от необходимостта за етикетиране на ГМО съдържание в меда.
Изключението на етикетирането на меда би отнело правото на пчеларите да изискат от съответните си държави да въведат технически правила, които да защитят пчелните им продукти от ГМО. Без тези технически правила пчеларството е обречено на замърсяване с ГМО. Европейските потребители не искат ГМО в меда. Медът е природен и здравословен продукт и трябва да остане такъв.
Ако не се етикетира ГМ прашеца в меда, това създава изключение за етикетирането на ГМО продукти. Това би породило ситуация на подозрение за това, че има ГМО в меда."
Тези опасения и съображения са изразени в обща позиция на плерарите, под която са се подписали над 10 техни международни организации. В тяхна подкрепа излезе и коалиция от български природозащитни организации, сред които ЕС За Земята, Грийнпийс България, Българска Асоциация Биопродукти, Коалиция „България свободна от ГМО", Движение за Хранителна Независимост в България, Национална научна асоциация по пчеларство, Национален браншови пчеларски съюз и др. Те изпратиха отворено писмо до министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов по повод предстоящото му участие в заседание на Европейската комисия, на което ще се обсъжда т.нар. Директива за меда.
Екоорганизациите го призовават да настоява за намирането на решение за етикетирането на меда, който съдържа ГМО.
"Потребителите биха предпочели точно, ясно и честно етикетиране на меда. Мнозинството европейски потребители предпочитат мед, който да е свободен от ГМО. Основните европейски производителите на пчелни продукти и пчеларите имат ясно мнение по този въпрос. Те излязоха със становище, което се противопоставя на предложението на Комисията. Настояваме да се запази свободата на избор на потребителите", пишат еколозите.
Организациите изразяват желание да участват в консултациите, за да има България единна позиция по въпроса.