Неочаквани резултати показа ново детайлно изследване на Х хромозомата - дълго времена смятана за чисто "женска". (За нейно "мъжко съответствие" се приема хромозомата У, отговорна за мъжкия пол. Две Х хромозоми определят женския пол, мъжете имат една Х и една У хромозома.)
Учените установили, че голяма част от Х хромозомата е еволюирала така, че да играе специализирана роля в производството на сперматозоиди. Доскоро Х хромозомата се смяташе за най-стабилната от всички, а сега се оказва, че претърпява сравнително бързи промени. Взети заедно, тези два нови извода налагат да се преоцени биологичната и медицинската важност на Х хромозомата. "Оказа се, че тя има двойствен живот", казва ръководителят на изследователския екип от института "Уайтхед" Дейвид Пейдж.
Х хромозомата е най-известната и най-интензивно изучаваната хромозома, с която се свързват заболявания като далтонизма, мускулната дистрофия на Дюкен, хемофилията. Явно обаче Х си има и друга страна, която очевидно е свързана с репродуктивните функции на мъжките индивиди.
Друго изследване - на университета "Корнел" в САЩ, пък е установило, че гените на фетуса, които идват по линия на бащата, преобладават при изграждането на вътрешната страна на плацентата, която е откъм детето. Плацентата осигурява живота на нероденото бебе, но дали ще я има и как ще работи, зависи повече от таткото, отколкото от майката.