Подкрепете ни!




ЗдравеАлбена Иванова / 7 февруари 2014

Летя ли към бездната на алкохолната зависимост?

Тест отпреди 50 г. все още е най-добрият въпросник за самопреценка

Този въпросник е разработен специално, за да ви помогне да разберете и осъзнаете прогресиращите симптоми на алкохолната зависимост от началния до късния стадий. Целта му не е да ви плаши и паникьоса, а да ви информира. Включените в този тест характерни симптоми, описващи всеки стадий от алкохолизма или алкохолна болест, както го наричат медиците, позволяват подробно да се проникне в същината и развитието й от позицията на жизнения опит. 

Отговаряйте максимално честно, доколкото ви е възможно, защото един от характерните симптоми на алкохолната болест е отричането на проблема и липсата на честност, когато става дума за него. 

Ако отговорът ви е – „понякога", напишете „дa". Някои въпроси са съставени от няколко подвъпроса. Ако сте отговорили с "дa" поне на един от тях, смятайте отговорът на целия въпрос за „дa". 

Утвърдителните отговори на първите 9 въпроса носят по 1 точка, на вторите 9 – по 2 точки, в третата група от въпроси отговорите „да" са по 3 точки. 



Първа група въпроси 
1. Има ли алкохолици или наркомани сред най-близките ви роднини – дядовци, баби, родители, братя, сестри? 
2. Пиете ли (като правило) повече от вашите приятели? Често ли си тръгвате последни от бара или купона? 
3. Доставя ли ви удоволствие пиенето и нетърпеливото очакване на подходящ случай за почерпка? Смятат ли ви за голям купонджия? 
4. Случвало ли ви се е да забележите, че не искате да спрете да пиете след една или две чашки, макар на другите това да е било достатъчно? 
5. Настъпиха ли някакви промени в начина ви на употреба на алкохол през последната година – увеличихте ли пиенето, повече и по-често ли пиете сега, пиете ли сам, минахте ли на по-твърд алкохол? 
6. Имало ли е проява на безпокойство или недоволство от пиенето ви от страна на най-близките ви - жена, мъж, родители, деца? 
7. Предизвикват ли у вас състояние на тревога и раздразнение мислите за присъствието ви на безалкохолни мероприятия – прием с безалкохолни напитки, детски рожден ден, кръщене, венчавка в църква и други? 
8. Учудвали ли сте се някога защо някои от приятелите ви пият доста бавно или пък спират да пият след един-два часа? Купували ли сте алкохол за приятелите си, само и само да ги задържите на купона по-дълго? 
9. Опитвали ли сте да изпиете на екс първите шотове и после, когато почувствате ефекта, да намалите темпото и да влезете в такта на останалите?     

Втора група въпроси   
1. Случвало ли ви се е да съжалявате някога, когато сте трезвен, за това, което сте казали или направили в пияно състояние? Самообвинявали ли сте се за поведението си пред обичащите ви хора и обещавали ли сте им да се промените? 
2. Опитвали ли сте някога да спрете пиенето за определен срок – седмица или месец, защото сте чувствали, че това е добре за вас или защото сте искали да си докажете, че можете без алкохол. 
3. Обещавали ли сте си, че вече ще контролирате количеството на изпитото или ще го намалите и не сте успявали да изпълните това обещание? 
4. Можете ли днес да изпиете повече, отколкото преди година? Съзирате ли тенденция, че сте почнали да пиете повече? 
5. Имали ли сте загуба на памет (не можете да си спомните някои или всички събития, случили се по време на пиянството ви)? Това по-често ли ви се случва, отколкото преди година? 
6. Имали ли сте трудности в работата – постоянни неразположения и болести, трудно съсредоточване, претенции към вас от колеги или началници, които могат да бъдат свързани с алкохола? 
7. Чувствали ли сте някога по-добре, когато сте пили, отколкото ако не сте? Вярвате ли, че почерпката ще ви спаси от болки в главата, напрежение, безпокойство, напрежение, колебания в настроението? 
8. Случвало ли се е да почувствате растяща вина заради напиване, но въпреки това да станете враждебен, нападателен и да се защитавате, ако обичащ ви човек ви е изразил тревогата си за вашето състояние? 
9. Склонни ли сте да мислите, че проблемите ви са резултат на стреса и напрежението, че половинката ви не ви разбира и че на работа предявяват прекомерни изисквания към вас? Самосъжалявали ли сте се, че никой не ви разбира? Прибягвали ли сте към алкохола за утешение и успокоение?  



Трета група въпроси 
1. Имате ли непреодолимо силно желание да пиете алкохол, толкова силно, че да рискувате да предизвикате скандал с най-близкия ви човек или да получите предупреждение от шефа си? 
2. Нараства ли тенденцията да изпивате по-големи количества, отколкото сте имали намерение да поемете? Трудно ли ви е да спрете да пиете, след като вече сте започнали? Пили ли сте някога веднага след събуждане? 
3. Получавали ли сте силно треперене на ръцете след пиянска ноищ, което не можете да овладеете? Чувствали ли сте се физически неразположен (гадене, треска, слабост) и/или появявали ли са се психопатични расстройства (депресия, безпокойство, превъзбуда, „тъпо“ настроение, повишена раздразнителност), ако не пиете? Подобрява ли алкохолът самочувствието ви? 
4. Имате ли болести или нарушения в организма, които биха могли да се дължат на алкохола - гастрит, периодично разтройство, отслабена имунна система, кръвотечение от носа, хипертония, пневмония, сърцебиение, увеличен черен дроб, абцеси, хепатит, цироза, тремор, епилепсия или панкреатит? 
5. Били ли сте хоспитализирани заради травми, нещастни случаи, злополуки, предизвикани вероятно от прекомерните количества алкохол? 
6. Имали ли сте халюцинации след пиене? Обхващали ли са ви безпричинни страхове (например предизвика ли у вас тревога и страх неочаквано телефонно позвъняване)? 
7. Губили ли сте заради пиянство работа, част от семейство, децата си (като развод и отчуждение). Вземали ли са ви книжката за шофиране в нетрезво състояние? Губили ли сте имущество, делови контакти, приятелства? 
8. Пренебрегвате ли храната, особено по време и веднага след пиене? Спряхте ли да се занимавате със себе си – не спортувате при здравословен проблем? 
9. Има ли тенденция да стигате до състояние, в което просто не можете да пиете повече? 

Резултати: 
Ранен стадий на алкохолизъм— 5-8 точки 
Начало на среден стадий — 9-15 
Среден стадий — 16-21 
Късен среден стадий — 22-27 
Късен стадий — 28 и повече 

(Тестът е съставен от E.M.Jellinek преди повече от 50 години)  

Вижте 13-те клипа от изключително въздействащата антиалкохолна кампания „Общо дело" на руския „Первъй канал“:


Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни Здраве

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни

Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави