Генетичната основа на алтруистичното поведение откриха учени от Университета в Бон, пише списание Social Cognitive & Affective Neuroscience. Според изследванията притежателите на една от разновидностите на гена COMT по-охотно от другите хвърлят пари за благотворителност.
Стотина участници в експеримента трябвало да запомнят серия цифри и след известно време да ги повторят. Добрите резултати били възнаграждавани с 5 евро. Парите били раздадени с предложение – или студентите да ги оставят за себе си, или да похарчат част от тях за благотворителност. След анализ на ДНК се оказало, че участниците в експеримента, носители на генния вариант COMT-Val, давали за благотворителност средно два пъти повече от носителите на COMT-Met. За първи път е открита връзка между определен ген и алтруистичното поведение.
Учените изследвали гена COMT, защото допаминът е свързан с много от детайлите на социалното поведение. Допаминовите неврони на мозъка оказват влияние върху хормоните вазопресин и окситоцин, които способстват за алтруистичното поведение.
Генът COMT, който кодира фермента катехол-О-метилтрансфераза (на англ. Catechol-O-methyl transferase –COMT), отговаря за разпада на невромедиаторите, в това число и на допамина.
Генните варианти на COMT - COMT-Val и COMT-Met се срещат в човешките популации с равна честота. Ферментите, кодирани с тези варианти, са различават по една аминокиселина. При COMT-Val ферментът работи четири пъти по-ефективно. При носителите на този вариант допъминът се разпада по-бързо след като е предал нервния импулс в синапса.