Академик Николай Михайлович Амосов (1913-2002) е украински кардиохирург. От 1969 г. е член на Украинската академия на науките. Автор е на новаторски методи в кардиологията, автор на дискусионни работи по геронтология, проблеми на изкуствения интелект и социално инженерство.
1. Не се надявайте, че лекарите ще ви направят здрави.
Те могат да спасят живот, да излекуват болест и да ви изведат на стартовата линия. Нататък – за да живеете надеждно — разчитайте само на себе си. По никакъв начин не омаловажавам могъществото на медицината, тъй като вярно й служа цял живот. Но също така познавам същността на здравето – на теория и на практика. Нека се похваля: провеждам експеримент със себе си – вече година и половина по три часа спортувам – бягане и гирички.
2. Лекарите лекуват болести, а здравето трябва да го добиеш сам с тренировка.
Защото здравето – това са "резервните мощности" на органите, на цялата ни физиология. Те ни трябват, за да поддържаме нормални жизнени показатели - в покой и при натоварвания - физически и психически, а също така и за да не се разболеем. Например, за да не скачат кръвното и пулсът повече от един път и половина при упражнения или бягане, а задъхването да се успокои по-бързо. Или за да не се страхувате от течението, простудите да минават бързо без лекарства. И въобще, за да спите, ядете и пиете добре. Освен тренировките е важно да свикнете с упоритата работа, търпението, със студа, горещината, глада и умората.
3. Причините за болестите са известни – външни вредности (инфекция, екология, обществени сътресения), собственото неразумно поведение. Понякога - вродените дефекти.
Продължавам да твърдя, че природата на човека е жилава и здрава. Поне при повечето от нас е такава. Дребните заболявания са неизбежни, но сериозните най-често идват от неразумен начин на живот и от намалени резерви заради липса на тренировки.
Външните условия са бедността и на второ място – стресът.
4. Тренировката на „резервните мощности" трябва де е разумна.
Упорита, но постепенна. В упражненията, бягането или даже обикновеното ходене може да прибавяте от 3 до 5% от достигнатото равнище – като брой движения, скорост, разстояние. Зависи от възрастта и общото състояние на организма. Същото се отнася за закаляването, печенето на слънце и даже за усилния физически труд.
5. Храната трябва да е с минимално количество мазнини, 300 г зеленчуци и плодове всеки ден и теглото да е равно на ръста минус 100.
6. Поне един час спорт на ден.
Ако това е неизпълнимо за вас – отделете поне 20 — 30 минути за упражнения. Това например са 1000 еднократни движения с гири от 2 до 5 килограма.
Съветвам ви да правите упражненията пред телевизора, за да не губите време, пък и да не скучаете от еднообразните движения – например докато гледате централната емисия новини.
Добре е на пътя до работа да си изберете участък от 1 км, например между две спирки, и да го минавате два пъти на ден пеша – на отиване и на връщане от офиса.
7. Най-трудното е да се научите да управлявате психиката си.
„Учете се да властвате над себе си!"
Когато съм под стрес и съм произвел излишни количества адреналин, фиксирам вниманието си на ритмичното повърхностно дишане и се опитвам да разхлабя мускулите. Излишъкът от адреналина се изгаря при спорт и така съдовете и органите се спасяват от спазми. Животните се спасяват от стреса с бягство или сбиване със съперник, а на човека това не е позволено.
8. Ако си млад – до 60 г. — и нямаш сериозни симптоми от органите си, няма нужда да тичаш в поликлиниката при най-малкото неразположение.
Уви, нашите доктори не са ориентирани към природата, те ще предпишат лекарства и покой. Страхувайте се да не им паднете в плен! Ще ви намерят болест и ще ви накарат да я лекувате.
Организмът разполага с мощни защитни сили - имунна система, компенсаторен механизъм. Те ще сработят, ако им дадете малко време. Не забравяйте, че повечето болести минават сами, а лекарствата само спомагат този процес.
9. Никога не искайте от лекаря си да ви изпише лекарство, което сте чули, че помогнало на съседката.
10. За да сте здрави е нужна сила на характера.
Изберете упражненията и ограниченията – в смисъл на умерено поемане на храни и напитки. Всъщност всеки и стопанин на собствената си съдба и здраве.
90% от хората, ако съблюдават правилен начин на живот, биха били здрави.
Книгите на акад. Амосов са
тук.