Песимистите се раждат такива
Гените определят и подхода ни към света
Изследователи от Мичиганския университет откриха, че концентрацията в мозъка на невропептидите Y (NPY) е пряко свързана с това как гледаме на света – песимистично или оптимистично.
За тези, при които невропептидите Y са по-малко, чашата винаги е наполовина празна. Освен това те по-зле се справят със стресовите ситуации и са по-предразположени на депресивни състояния. Учените предпологат, че нивото на NPY в мозъка се програмира генетично. Очаква се, че това откритие ще помогне за разработването на методи за ранна диагностика и предотвратяване на психическите заболявания.
Използвайки функционален ядрено-магнитен резонанс, учените сканирали активността на мозъка при 180 доброволци, когато те разглеждали думи с неутрално значение (например "материал"), с негативно("убийство") и позитивно("обнадеждаващ"). Резултатите показали, че в отговор на отрицателните, хората с ниски нива на NPY демонстрирали силна активност в предфронталния дял на мозъчната кора, който участва в обработката на информацията. При онези с високи нива реакциите били много по-слабо изразени.
По време на втория експеримент в челюстните мускули на здравите участници инжектирали физиологичен разтвор, което предизвиква умерено силна болка. Увеличавали нивото, докато участниците определяли болката на 4 по десетобалната система. След това те трябвало да разкажат на учените своите емоции и усещания преди и след теста. Станало ясно, че притежателите на ниско NPY по-негативно описвали своето състояние и в двете фази. Тоест те с излишна емоционалност реагирали и на очакването на болката, и след изпитването й.
В заключение изследователите "приложили" нивото на NPY към основните депресивни разстройства, за да потърсят възможна връзка между болестите и ниското съдържание на невропептида. Оказало се, че притежателите на малко количество от него по-често страдат от депресии.
Източник: Daily Telegraph

Извор на психично здраве
Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“
В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост