26 юни е световният ден за борба с наркотиците. Ето какво казва по този повод Веселина Божилова, основател и председател на сдружението „Майки срещу дрогата" за агенция БГНЕС :
„И у нас ще го отбележим с поредица безсмислени прояви, достойни най-вече за едновремешните пионерски домове и центрове за работа с деца. Ще има шумни концерти, турнири по шахмат, състезание за усмивки и прочее глупости, които ще се отчетат в някоя папка, ще усвоят голямо количество празна енергия и няма да повлияят и на йота върху решението на някое дете да се присъедини ли към останалите, които експериментират с разни интересни хапчета. Друго нищо няма да се промени. И след световния ден за борба с наркотиците ще продължим да се правим, че проблемът не съществува. Няма да има места за лечение, няма да има подходящи превантивни програми, няма да има мерки за ограничаване на щетите, дилърите все така необезпокоявано ще си зареждат, вече от интернет, а в ареста ще попадат глупаците, тръгнали да си купят дозичката и не успели да я скрият. Толкова години само си говорим за тия неща, а те се случват по своя си порядък, необезпокоявани от сериозна намеса. Този порядък доведе до днешния, колкото ужасяващ за конкретното семейство, толкова банален и типичен за мнозина други случай."
Предоставяме ви тревожни факти от Европейския доклад за наркотиците за 2016 г. Целият документ е публикуван на български на сайта на Националния фокусен център за наркотици и наркомании.
Според оценките повече от 88 млн. възрастни или малко повече от една четвърт от населението на Европейския съюз на възраст между 15 и 64 години са опитвали наркотици някога през живота си. Броят на мъжете, които съобщават за употреба на наркотици (54,3 млн. души), е по-голям от този на жените (34,8 млн.). Най-често употребяваният наркотик е канабисът (от 51,5 млн. мъже и 32,4 млн. жени). Налице са значителни различия по отношение на равнищата на употреба на наркотици някога през живота в отделните държави, които варират от около 40% в Дания и Италия до по-малко от 1/10 в България, Малта, Румъния, Унгария и Турция.
Употребата на наркотици през последната година е концентрирана в голяма степен сред младите хора (между 15 и 34 години). Съгласно оценките 17,8 млн. млади хора са употребили наркотици през последната година, като броят на мъжете надхвърля двойно този на жените.
Сред всички възрастови групи канабисът е най-често използваният наркотик. Обикновено той се употребява чрез пушене и в Европа често се смесва с тютюн. Моделите на употреба на канабис варират от инцидентна до редовна и зависима употреба.
Според оценките 16,6 млн. млади европейци, или 13,3%, са употребявали канабис през последната година, същото важи за 9,6 млн. от младежите на възраст между 15 и 24 години (16,4% от тази възрастова група). Сред младите хора, употребявали канабис през последната година, съотношението на мъжете спрямо жените е 2 към 1.
Най-новите проучвания показват, че отделните държави продължават да следват различни модели по отношение на употребата на канабис. Измежду държавите, които са провели проучвания през 2013 г., осем са отчели по-високи оценки, четири са отчели стабилни тенденции, а една е посочила по-ниска оценка в сравнение с предходното сравнимо проучване.
Макар че хероинът продължава да е най-разпространеният опиоид, нарастват случаите на злоупотреба със синтетични опиоиди.
Връщането на значението на MDMA (метаамфетамини) като предпочитан стимулант сред младите хора илюстрира някои от новите предизвикателства, свързани със съвременния пазар на наркотици. Възприеманите нови начини за набавяне на прекурсори и новите техники на производство, както и предлагането на наркотици онлайн са фактори, които изглежда стимулират възстановяването на пазара, характеризиращ се с разнообразие от продукти. На пазара се предлагат под формата на прах, кристали и таблетки с висока концентрация и маркирани с различни графични обозначения, цветове и форми, като са налице данни за производство по поръчка и използване на усъвършенствани и целенасочени маркетингови похвати.
Из Европейски доклад за наркотиците 2016 – тенденции и развитие