Подкрепете ни!




Здраве18 юли 2017

Когато пътят към свободата минава през ада

Нов документален филм за зависимостта от алкохола

Как се определя дали един човек е зависим или просто по някаква причина, или по навик употребява различни вещества? Това е човек, за когото употребата на вещества, променящи съзнанието, се е превърнала в решение на всички негови житейски проблеми. Това е човек, който употребява вещества, за да не чувства, да не преживява, за да се загради от тази реалност, която сам си е създал. За това разказва Павел Одиноков, ръководител на Международна психотерапевтична асоциация "Свобода" в новия документален филм „Пътят към свободата". От вчера този филм (с български субтитри) е на разположение на всички, засегнати пряко или косвено от болестта алкохолизъм. 

Зависимият от алкохола човек "заразява" цялото си обкръжение с болното си мислене, необходимостта да отрича, манията за контрол, навика да рационализира и да прехвърля вината върху другите.  Там, където има алкохолик, боледува цялата система, обхващаща най-близките хора, роднините, съседите, колегите, началниците, познатите, а дори и непознатите, които са около него. Заболяването на околните се състои в изпадане в робство на чуждия порок – зависимост от чуждата зависимост – съзависимост. Тя се характеризира преди всичко със свръхопека над алкохолика, която засилва неговия порок. 

Във филма „Пътят към свободата" Наталия Одинокова, психолог в Международна психотерапевтична асоциация "СВОБОДА" споделя със зрителя: „Характерно за болестта алкохолизъм е, че болният постоянно иска да се откаже от лечение. Симптомите на тази болест са силното отрицание и съпротива. Мозъкът отказва да помни онези ужасни неща, които човек прави, докато е в сериозна употреба. Мозъкът изгражда линията на паметта така, че се помнят само хубавите, веселите, еуфорични моменти."

До втората половина на ХХ век зависимостта се е смятала за вторично заболяване. Лекарите обикновено слагали на пациента диагноза шизофрения, или шизофрения с усложнение - алкохолна болест или наркомания. Зависимостта като болест е смятана за вторично, съпътстващо заболяване на фона на развитието на шизоидно разстройство, пояснява Павел Одиноков.
През втората половина на века зависимостта бива класифицирана като отделна болест. Поставят я в един ред с рака и диабета и я обявяват за самостоятелно заболяване. Това не е просто лош навик или липса на силна воля. Става дума за хора, които страдат от два процеса, които протичат едновременно: 
първият процес - човек губи контрол върху употребата; вторият - на човек му е невъзможно да живее трезв живот. 

Според вече покойния Георги Разказов, участник във филма и ръководител на терапевтичната програма на МПА "СВОБОДА", при зависимостта може да се говори за самоунищожаването като стил на живот. Тази болест се проявява във всички житейски сфери: физическа, психическа, социална и духовна. С течение на времето при алкохолика и наркомана възникват или необратими психически промени, или те просто загиват от предозиране.

Човек трябва да почувства, че е болен. Едва след това започва да полага усилия, и да си връща желанието за живот. При тази болест - човек губи смисъла на живота. Изпитва огромно чувство на вина, огромен срам, безизходност, безнадежност  и той не знае какво да прави. И падението на човека става съвсем незабележимо, споделят психолозите.

Защо зависимият се пристрастява към бягство от реалността? 
Колко души участват в убийството на един алкохолик? 

Как липсата на информация какво е зависимост съсипва семейства? 

Как да помогнем да зависимия да осъзнае заболяването си и да поиска лечение? Отговори на тези и още много въпроси, свързани с пандемията на века – алкохолизма, дава новият документален филм. 




Нежеланието да живееш или желанието да не живееш Здраве

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш

Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията