Подкрепете ни!




Здраве7 август 2017

Подкрепа вместо преследване на зависимите

За 15 г. Португалия постигна впечатляващ напредък, след като драстично промени политиката си към наркотиците

Алекс Зидарова

Когато португалците достигат Южна Америка през 1500 г. и колонизират земите, познати ни днес като Бразилия, крал Мануел I със сигурност се радва на късмета си да овладее земи с географско положение, толкова удобно за презокеански експедиции. Едва ли тогава подозира, че след пет века именно този фактор ще изиграе лоша шега на Португалия. 

Годината е 2000-ата, търговията между Европа и Африка процъфтява. Редом с нея обаче се развива и черният пазар. Тъй като Испания и Португалия са сухопътната граница между двата континента, те бързо се превръщат в основен търговски път за легални и нелегални стоки. 

В края на 90-те достъпността до наркотиците предизвиква бум сред португалското население. През 2000 г. един процент от португалците са зависими от хероин, докато средният процент за Европа е 0,4. „Полицията ежедневно откриваше трупове по улиците", спомня си д-р Гулао, изпълнителен директор на програмата SICAD. Броят на болните от СПИН драстично се увеличава въпреки разработената програма за раздаване на стерилни спринцовки.

За да се справи с този проблем, португалското правителство предприема една необичайна, но, както впоследствие се оказва, доста ефикасна стъпка. Вместо да се засилят мерките за борба срещу наркотиците, те... се ограничават. През 2001 г. в Португалия притежанието на наркотици е официално декриминализирано. С други думи: то вече е единствено административно нарушение и като такова не се наказва със затвор, а с глоби и общественополезен труд. Този ход, колкото и да дръзко да звучи, е в унисон с установените от ООН добри практики срещу наркотиците.

Системата е организирана така, че да помага на зависимите, а не да ги отлъчва от обществото. 

В днешно време португалското правителство не арестува тези, които притежават по-малко от считащото за 10-дневен запас от наркотично вещество – един грам хероин, екстази или амфетамини, 2 грама кокаин или 25 грама марихуана. Вместо това нарушителите получават предупреждение и им се казва да се явят пред така наречените „панели по разубеждаване", включващи правни, социални експерти и психолози. Така при повечето случаи просто се стига до преустановяване на употребата. На хората, които многократно се появяват пред панелите, може да бъде предписано лечение, вариращо от мотивационни консултации до терапия по заместване на опиата.

Ако този панел открие, че някой е зависим, му се осигурява лечение, покрито от държавата. Макар повечето хора да са съгласни с предписаното от панела лечение, някои отказват. Има случаи, в които зависимите се явяват единствено, за да вземат заместителя на наркотици, но не и на терапиите с психотерапевт. Макар че по този начин не се лекуват от зависимостта, поне биват рутинно преглеждани и информирани за здравето си от медицинските лица, които ги снабдяват със заместителя. така могат да бъдат избегнати немалко смъртни случаи.

Друг важен аспект от системата е създаването на програми за намаляване на вредите при употреба на наркотични вещества. Това се постига чрез раздаване на чисти спринцовки, чрез осигуряване на безплатни тестове за инфекциозни заболявания като СПИН и хепатит C и безплатни консултации за дозировка и странични ефекти. Благодарение на тази система хората, диагностицирани с ХИВ, са намалели драстично от 1482 през 2001 г. до 40 през 2014 г.

Като всяка друга програма, и тази среща своите скептици. Макар в началото тя да е предизвикала лек ръст в употребата на наркотични вещества, броят на редовно употребяващи вече е спаднал. Докато през 2001 г. хората, употребявали през последната година, са били над 3% от населението, през 2007 г. те се покачват с 0,2%, за да слязат през 2012 до 2,3%. От друга страна обаче разхлабените мерки срещу наркотичните вещества са причина за четирипроцентно увеличаване на хората, опитали наркотици поне веднъж в живота си. 

Въпреки това програмата като цяло се е доказала като доста успешна: десетилетие и половина след създаването на закона броят свръхдози значително е намалял според проучване от Transfer Drug Policy Foundation, английска асоциация, застъпваща се за декриминализацията на наркотици. Освен това употребата на наркотици сред 15 до 19-годишните, групата, най-често адресирана от кампании против наркотиците, отбелязва сериозен спад според същото проучване. 

Според експерти макар злоупотребата с наркотици да не е елиминирана в страната, декриминализацията не е довела до увеличаване на пристрастените, а обратното.

Източници:
"Успехът на Портуалия след декриминализирането на наркотици в седем таблици." Transform: Getting Drugs Under Control, юли 2014 

Джулиан Ертен, "Португалия: 15 години от декриминализацията на наркотиците." Al Jazeera, ноември 2016

Самюел Окфорд, "Примерът на Португалия: Какво стана след като декриминализира всички наркотици от трева до хероин." VICE News, април 2016
   
Серена Дезире, "16 години по-късно: Какво се случи след като Португалия декриминализира наркотиците през 2001?" Leafly, юни 2017

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни Здраве

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни

Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави