Случвало ли ви се е да забравите името на филма, който сте гледали миналия месец? А да не се досетите за кулинарната рецептата от предния уикенд? Спор няма – с две кликвания в интернет спомените ви ще бъдат възстановени...
Ново изследване, публикувано в списание "Сайънс", предполага, че когато човек разчита на информация, съхранена някъде, e по-малко вероятно да я запомни сам.
Използвайки компютри, ние се чувстваме като едно цяло с тях. Запаметяваме по-малко информация, защото знаем, че нужните ни данни могат да бъдат набавени по всяко време онлайн или от харддиска.
Този факт обаче не бива да ни плаши, защото човекът никога не се е справял сам в това отношение. Той е споделял важната информация с приятелите си и така се е подсигурявал, че няма да забрави нещо важно. Този вид запаметяване на информация се нарича трансактивно запаметяване. Така хората, с които комуникираме, също са един вид "външна памет".
Различните хора запаметяват по различен начин информацията и именно затова често близките могат да ни помогнат, ако сме забравили нещо..., въпреки че в днешно време първо бихме се досетили за интернет.
Източник: blogs.cnn.com