Подкрепете ни!




Здраве1 август 2011

Раковите клетки може би са паразити

Туморите са нов вид организми, твърдят учени


За болните от рак туморите са като паразити, които превземат тялото, но това е повече от метафора според Питър Дюсбърг, професор по молекулярна и клетъчна биология от Калифорнийския университет. 

Той е баща на теорията, че раковите тумори действително са паразитиращи организми. Всеки новообразуван тумор е нов вид паразит, който носи характеристиките на всички паразитиращи организми – разчитат на гостоприемника за храна, но от друга страна функционират самостоятелно, често до смъртта на своя "домакин".

В скорошна публикация проф. Дюсбърг и екипът му твърдят, че карциногенезисът (зараждането на рака) не е нищо по-различно от зараждането на нов вид организъм. 
Тази необичайна гледна точка ни дава възможност да променим начина, по който третираме развитието и метастазите на рака. В допълнение, тъй като разрушените хромозоми на зараждащ се рак са видими под микроскоп, това би дало възможност за много по-ранно диагностициране.

Идеята за развитието на рака като зараждане на нов вид организъм не е нова за науката, като много биолози работят върху варианти на тази теория от края на XX век. Основният аргумент в полза на това е фактът, че раковите клетки функционират автономно от гостоприемника. Но за разлика от другите видове, ракът няма стабилен геном. 

Доктор Марк Винсънт от Лондонската регионална програма за борба с рака обяснява, че на учените са познати три вида преносими ракови заболявания. Единият от тях атакува и убива тасманийските дяволи, като се предава от животно на друго чрез цяла ракова клетка. Подобен паразитен рак, кучешки преносим венерически тумор, се предава чрез една ракова клетка, чийто геном датира от времената, когато кучето е било опитомено за първи път. Третият вид преносим рак е открит при хамстерите.

„Ракът се е превърнал в успешен паразит", заявява доктор Винсънт. Според него карциногенезисът се дължи на нарушения на хромозомите, които водят до дублиране, унищожаване и разриви на хромозоми, следователно промяна на баланса на десетки хиляди гени.

Резултатът е клетка с напълно нови характеристики или, на практика, нов фенотип.
Независимо един от друг Дюсбърг и Винсънт критикуват теорията за мутациите като несъстоятелна. Според тях тази теория служи единствено за да поддържа индустрия за милиарди долари за производството на лекарства за блокиране на тези мутации, което в масовия случай дава на пациента още шест до девет месеца, но накрая ракът надделява. 

Хромозомните нарушения от своя страна, наречени анеуплоидия, доказано предизвикват заболявания. Синдромът на Даун, например, се дължи на трето копие на 21-та хромозома. Според Дюсбърг всички ракови клетки са анеуплоиди, въпреки че поддръжниците на мутационната теория твърдят, че това е последствие от рака, а не неговата причина. 
Дюсбърг категоризира рака като нов организъм заради сравнително устойчивата хромозомна структура, която развива, различна от тази на човешкия им гостоприемник. Съвкупността от особеностите на хромозомния набор за клетките от даден вид организми се нарича кариотип. 

Докато всички познати ни организми имат стабилен кариотип (всички клетки съдържат точно две или четири копия на всяка хромозома), раковите клетки проявяват по-гъвкави и непредвидими кариотипи, които включват както незасегнати хромозоми от гостоприемника, така и частични, смесени и осакатени хромозоми.

„Ако човек промени кариотипа си, той или ще умре, или няма да има възможност да се възпроизвежда или, в изключително редки случаи, ще се превърне в друг вид", казва Дюсбърг. Но раковите клетки просто се делят и множат – те не са засегнати от възпроизводството на сложните организми, чувствително към хромозомния баланс. 
Всъщност, докато гените, отговорни за митозата остават незасегнати, една ракова клетка може да оцелее с разрушените си и разбалансирани хромозоми. Кариотипът на раковата клетка се променя докато тя се дели, но само до определена граница, твърди професор Дюсбърг. Все пак той остава относително стабилен.

Изследвайки множество ракови образувания, учените от Калифорнийския университет установяват, че кариотипът във всички клетки на образуванието е удивително подобен и едновременно с това напълно различен от кариотипите на други тумори и дори от кариотипа на същия вид рак у друг пациент. 

Пример може да се даде и с най-известната самостоятелна клетъчна линия, наречена „ХеЛа клетки". Кръстени на своя донор Хенриета Лакс, тези клетки, добити от туморното образувание на Лакс през 1951 година, продължават да се делят и живеят в лабораторни условия повече от 60 години. 

„Веднъж прекрачила бариерата на автономното оцеляване, клетката се превръща в нов организъм", заявява Дюсберг, „Клетките ХеЛа са еволюирали в лабораторни условия и сега са дори по-стабилни, отколкото при зараждането си". 

Професорът от Калифорнийския университет и екипът му се надяват тяхната теория да отвори нови пътища в диагностицирането и лечението на рака. Доктор Винсънт, например, допуска, че раковите образования функционират на ръба на оцеляването като успяват да поддържат генномната гъвкавост и да се делят до безкрайност. „Ако ги накараме да се развиват по-бързо", казва ученият, „може да успем да ги тласнем отвъд ръба".

Източник: berkeley
Иде ли краят на слънцезащитните кремове? Здраве

Иде ли краят на слънцезащитните кремове?

Експертите коренно промениха мнението си как да се излагаме на слънчевите лъчи

Епидемия от киберхондрия Здраве

Епидемия от киберхондрия

Защо при здравна тревожност д-р Google нанася повече вреда, отколкото полза

5 най-полезни билки в България Здраве

5 най-полезни билки в България

Магията им се свързва с благосъстоянието на тялото и духа. По нашите ширини съществуват над 3600 растителни вида.

Сърцето ни трябва не само за обичане Здраве

Сърцето ни трябва не само за обичане

За него се грижим много добре с хранителната добавка „Кардиозон“

Д-р Меркола: Изписват ви лекарства без да има нужда, а после други, за да премахнат Здраве

Д-р Меркола: Изписват ви лекарства без да има нужда, а после други, за да премахнат страничните ефекти от първите

Пациентите с остеопороза и висок холестерол са тъпкани с хапчета, макар да няма сериозни рискове за здравето им

2026: В Ирландия етикетите върху алкохола ще предупреждават за цироза и рак Здраве

2026: В Ирландия етикетите върху алкохола ще предупреждават за цироза и рак

В магазините бутилките ще са далеч от храните и почти скрити, промоциите и рекламата са ограничени

Безглутеновият режим може да повлияе върху овладяването на Хашимото Здраве

Безглутеновият режим може да повлияе върху овладяването на Хашимото

Хипотеза: Имунната система атакува фрагменти от глутеновия протеин, наподобяващи тъканта на щитовидната жлеза

Битовата химия е опасна за мозъка Здраве

Битовата химия е опасна за мозъка

Nature Neuroscience: Домакинските препарати са свързани с неврологични заболявания

Билки против болка? Да, но след внимателно проучване на действието им. Здраве

Билки против болка? Да, но след внимателно проучване на действието им.

Употребата на лечебни растения трябва да е само след консултация с медицинско лице

Подагразон: билковият лек при подагра Здраве

Подагразон: билковият лек при подагра

Хранителната добавка обединява мощни царски билки за „царската болест“

Използват ли казината „времево изкривяване“, за да ви държат в капан Здраве

Използват ли казината „времево изкривяване“, за да ви държат в капан

Целта на казиното е да ви накара да останете достатъчно дълго, за да загубите

Болното дебело черво ни състарява преждевременно Здраве

Болното дебело черво ни състарява преждевременно

Неговият микробиом е свързан с биологичната възраст

60-минутна разходка с 4,5 км в час спасява от самота Здраве

60-минутна разходка с 4,5 км в час спасява от самота

Nature: Физическата активност компенсира депресивни състояние, свързани със социална изолация

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Енергийното здраве на дома Здраве

Енергийното здраве на дома

Домовете ни са пронизани от нарастващо множество излъчвания, с които сме принудени да се справяме ежедневно. Как да се защитим?

Тай Чи е по-полезен за сваляне на кръвното от аеробните упражнения Здраве

Тай Чи е по-полезен за сваляне на кръвното от аеробните упражнения

Учени наблюдаваха 349 души в продължение на една година