
Снимка: macumbeira.com
Карел Чапек е сред най-известните чешки писатели, роден е на 9 януари 1890 г. и е починал на 25 декември 1938 г. при неизяснени обстоятелства. Размислите му върху философските проблеми на епохата и стремежът да открие противоречията в света са отразени в сборника с разкази „Разпятие" и „Музикални разкази", които са близки до стила на експресионизма. Търсенията на Чапек съвпадат с влиянието, което оказват прагматизмът и релативизмът върху философските възгледи на писателя – представата за „множественост" на истините. Автор е и на „Фабрика за абсолют", „Разбойник", „R.U.R.", „Средството Макропулос", „Кракатит" , „Девет приказки и две в повече" и др. Ето някои запомнящи се цитати от произведенията му.
- Анекдотите се размножават чрез пъпкуване.
- Ако жената не се предаде, тя побеждава; ако се предаде, диктува условия на победителя.
- Представете си само каква тишина щеше да настане, ако хората говореха само това, което знаят.
- Има няколко начина да направим градина: най-добрият от тях – да се възложи на градинаря.
- Котката е пълна тайна, като звяр; кучето е просто и наивно, като човек.
- Едно от най-големите бедствия на цивилизацията – учен глупак.
- Неочаквано видели алчността и користолюбието, които допреди малко ги тласкали по пътя към съкровището, и всички толкова се засрамили, че им идело вдън земя да потънат. Тогава всеки от тях прочел в очите на другия срам и желание да стане по-добър. Надникнали взаимно в сърцата си, където се пробуждали състраданието и кротостта. И станало така, че изведнъж престанали да гледат един на друг като врагове и видели в себе си човека. Това било съвсем ново и необикновено за тях и те веднага разбрали, че очите им са омагьосани от праха на немия старец. Изведнъж забелязали красивите звезди на небето, по-прекрасни от всяко злато, и започнали да виждат доброто в човешките души, а лошото, което имало в тях, възбуждало само съжалението им и никаква злоба. Така те наистина намерили най-голямото съкровище там, където бил погребан скитникът. Намерили го в собствените си очи, в добротата на своя поглед.
- Що се отнася до Страшния съд, мисля, че Господ Бог не ще може да съди грешниците, защото той ги познава много добре.
- Необичайните случаи обичайно се повтарят.
- Човекът никога не може да бъде поробен от машината, ако на този, който я прави, му се плаща достатъчно.
- Нищо не е по-странно за човек от собствения му образ.
- Всяко чудо трябва да бъде обяснено, в противен случай то е просто нетърпимо.
- Да критикувам – значи да докажа на автора, че той не е направил това така, както аз бих направил, ако можех.
- Цяла седмица без нито една световна катастрофа? За какво си купувам вестници?
- Всяка любов освобождава хората и животните от силата на проклятието.
- Очаквах да дойдат неговите съграждани от Витлеем. Мислех, че няма да го оставят в лапите на местните интриганти. Очаквах да дойдат при мене и да кажат: „Ваше превъзходителство, той е наш човек и ние го уважаваме; и затова сме дошли да ви кажем, че няма да го оставим и че няма да позволим да му сторят нещо лошо"… И аз щях да им кажа: „Слава богу, витлеемци, аз ви очаквах. Заради него — и заради вас, и заради вашата страна. И може ли да се управлява една страна на дрипльовци и голтаци; може да се управляват мъже, а не дърдорковци. Именно от хора като вас се правят войниците, които не се предават; именно от хора като вас се правят народите и държавите. Казват, че вашият съгражданин съживявал умрелите. Кому са притрябвали умрелите? Но ето че вие дойдохте и аз виждам, че този човек може да съживява и живите; че им е вдъхнал нещо като вярност и чест и — ние, римляните, го наричаме виртус— не зная как се нарича това на вашия език, витлеемци, но то е във вас. Аз мисля, че този човек тепърва има да направи някои неща. Жалко ще бъде, ако загине."