favorites basket
user
Наука15 януари 2018

238 287 статии на български в най-големия онлайн справочник

Проверявайте написаното в Уикипедия поне още от един източник

 
На 15 януари 2001 г. в интернет стартира един мегапроект, невиждан по своята същност, обем, значение и начин на обслужване и развитие. Девизът на Уикипедия е „Свободната енциклопедия, която всеки може да редактира", а дефиницията, която ѝ дава нейният основател Джими Уейлс, е „опит да се създаде и разпространи свободна енциклопедия с възможно най-високо качество до всеки човек на планетата на собствения му език". Тя се разработва на сайта wikipedia.org чрез програма, наречена „уики". Тази технология е първоначално изобретена от Уорд Кънингам за неговия УикиУикиУеб. Кънингам използва хавайската фраза уики уики, която той вижда използвана като име на автобусна линия на Международното летище в Хонолулу, произлизащо от удвояване на наречието уики, „бързо". Името „Уикипедия" пък е измислено от Лери Сенгър.


Уикипедия е динамичен продукт на сътрудничещи си доброволци от целия свят, позволяваща на всеки човек с достъп до интернет да участва в редактирането ѝ. Проектът започва на 15 януари 2001 г. като допълнение към Нюпедия, която се съставя от експерти. В Уикипедия има над 20 милиона статии, създадени от над 100 000 доброволци. 

Статиите в Уикипедия често са цитирани както от медиите, така и в академичните среди: големите ѝ предимства са нейното свободно разпространение и списване, както и широкият ѝ обхват на теми. Редакторите са насърчавани да се придържат към политиката на „Неутрална гледна точка", съгласно която основните възгледи по даден проблем се обобщават без опит да се изведе обективна истина. Въпреки това, не може да се мине без неточности, крайности, неверни факти и пристрастност, все пак не всички редактори са доброжелателни. Хората, които ползват информация от Уикипедия, знаят за тези рискове и винаги проверяват намереното поне още в един източник. 

За разлика от много други енциклопедии, нейното съдържание е лицензирано под свободния лиценз Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното.

Петте най-големи версии са написани на английски, на немски, френски, полски и италиански. Общо Уикипедия има 276 версии в различна степен на пълнота, с общо 15,5 милиона статии. Към 9 януари 2018 г. българоезичната версия има 238 287, като постига стохилядната статия - Петралона (пещера) на 24 май 2010 г. В Уикипедия потребителите могат да регистрират потребителско име с каквато азбука желаят, например кирилица.

Разноезичните версии работят независимо една от друга. Версиите не са обвързани със съдържанието на останалите и е необходимо единствено да се придържат към общите политики, като например „неутрална гледна точка". Все пак, статии и изображения се споделят между версии на Уикипедия. Първото става с помощта на самоинициативни доброволци-преводачи, които понякога планират и координират усилията си с други уикипедианци, а второто – чрез хранилището за свободно лицензирано мултимедийно съдържание Общомедия.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.